Saúdská Arábie zřejmě zavraždila novináře Chášakdžího. Západ řeší, jak reagovat
František KalendaMnoží se důkazy, že komando ze Saúdské Arábie na konzulátu v Istanbulu brutálně zavraždilo kritika režimu, novináře Džamála Chášakdžího. Západní země řeší, jak vůči svému klíčovému, ale krajně problematickému, partnerovi postupovat.
Jaká je cena za spojenectví se zemí, jako je Saúdská Arábie? Navíc s takovým člověkem v čele, jako je třiatřicetiletý korunní princ Muhammad bin Salmán (MBS), který se loni v létě stal faktickým vládcem ropné monarchie?
Právě tyto otázky si musí v posledních dnech klást zástupci západních demokracií, když sledují vývoj okolo saúdského novináře žijícího ve Spojených státech. Džamál Chášakdží zmizel 2. října po návštěvě saúdského konzulátu v Istanbulu a od té doby se vynořuje stále větší množství důvodů pro zprvu neuvěřitelně znějící podezření, že byl na jeho půdě brutálně zavražděn.
Turecká policie má mimo jiné k dispozici několik dlouhých nahrávek, na nichž má být slyšet, jak je novinář vyslýchán, mučen a vražděn, forenzní důkazy po prohledání budovy konzulátu, nebo údaje o patnáctičlenném týmu, který ve stejný den přiletěl do Ankary dvěma soukromými letadly. U několika z nich se díky údajům z pasu podařilo týmu New York Times najít přímé napojení na bin Salmána. Na to, že se chystá Chášakdžího únos z popudu korunního prince, předem upozorňovaly také americké tajné služby.
Saúdská strana od počátku vehementně odmítala, že by měla s novinářovým zmizením cokoli společného. Z konzulátu však zároveň záhadně zmizely kamerové záznamy a neexistuje žádný důkaz, že by Chášakdží budovu kdy opustil, jak Saúdové původně tvrdili.
V posledních dnech přinesla CNN a další americká média informace, že Saúdská Arábie úmrtí potvrdí, bude je však prezentovat jako „nešťastnou náhodu“ při pokusu známého kritika korunního prince vyslýchat. Vina by tak mohla být pohodlně svalena na někoho ze zmíněného patnáctičlenného týmu, případně přímo na jednoho ze zaměstnanců konzulátu, čímž by se z obliga dostal sám bin Salmán.
Trumpovo lavírování
Jak se zdá, právě tímto způsobem chce na otázky z úvodu textu odpovědět nejmocnější muž planety a pověstný „vůdce svobodného světa“, americký prezident Donald Trump. Ten v sérii rozhovorů a tweetů tento týden usilovně obhajoval „presumpci neviny“ a opakoval, že saúdský korunní princ i jeho otec, král Salmán, „naprosto popírají“, že by o Chášakdžího zmizení cokoli byť jen tušili.
-----------------------------
Tím nechci zpochybňovat oprávněnost námitky ohledně kvantitativního nepoměru mezi jedním mrtvým a stovkami zabitých. Ale rozdíl je v tom: válka v Jemenu nese všechny znaky války občanské (i když ovšem za účinné spoluúčasti lokálních mocností soupeřících o dominanci). To znamená: ta válka v Jemenu by s největší pravděpodobností zuřila i bez spoluúčasti Saúdské Arábie. A podpora jedné z bojujících stran Íránem opět propůjčuje určitou legitimitu podpory druhé strany Saúdskou Arábií.
Zatímco ta vražda novináře žádajícího svobodu slova - to je útok na samotný princip. Útok bez sebemenšího náznaku jakékoli legitimity; holá vražda z příkazu uraženého samovládce.
Buď je Saudská Arábie stát a pak se na ní vztahují takové ty nepříjemné zásady týkající se mezinárodního a válečného práva -- pak se dopouští v Jemenu zločinů proti lidskosti a omluvy typu, "Bůhví, co by se tam dělo bez ní" a " Chcete snad, aby posílila jiná islámská země?" jsou prostě zamlouvání odpovědnosti za ty mrtvé děti.
Nebo je něco extra -- protože se nám (Západu, Trumpovi, křesťanstvu, společenství takových či makových evropských, atlantických, nordických etc. hodnot) hodí do krámu.
Nejde o to, že mě nezajímá osud jednoho muže, ale o to, že o něm nemusím uvažovat z hlediska toho, co udělá Západ (protože o to v článku, na který jsem reagoval explicitně jde). Neudělá nic, protože nic nedělá v případě mnohem většího zločinu.
A zcela osobně -- nevidím zase tak velký rozdíl mezi vražděním pro zájmy regionální mocnosti a vražděním "z příkazu uraženého samovládce" této mocnosti. Relativizovat vraždu -- s výjimkou tradičních aktů odporu vůči tyranům -- mi nejpřijde jako nejlepší nápad.