Španělsko neprodá střely Saúdské Arábii. Bojí se, že by mohly zabíjet v Jemenu
František KalendaŠpanělská vláda zastavila dodávku stovek laserově naváděných střel do Saúdské Arábie. Rozhodnutí reagující na pokračující útoky koalice arabských států proti civilním cílům v Jemenu by mohlo inspirovat další západní země.
Španělsko zmrazí dodávku stovek kusů přesně naváděné munice do Saúdské Arábie. V úterý to oznámilo tamní ministerstvo obrany. Reaguje tak na možnost, že by španělské zbraně mohly být použity při bombardování Jemenu, kde dochází ze strany arabské koalice bojující proti húsijským povstalcům k častým útokům na civilní cíle.
„Přesně tento typ munice byl v minulosti opětovně používán v náletech na nemocnice, domovy nebo tržiště,“ vysvětluje Raša Abdul Rahímová z organizace Amnesty International. Například při použití podobného typu munice amerického původu při útoku na školní autobus minulý měsíc zahynuly desítky dětí.
Dědictví předchozí vlády
Kontrakt na čtyři sta laserově naváděných střel podepsal v létě roku 2015 lidovecký ministr obrany Pedro Morenés. Právě po zmíněném náletu na školní autobus však nová socialistická vláda nařídila prověřit prodeje zbraňových systémů členům proti-húsijské koalice vedené Saúdskou Arábií.
„Prodej vojenského materiálu španělskými společnostmi do všech zemí v této oblasti podléhá přísným podmínkám včetně garance vlády, že nedojde k jejich užití mimo území cílového státu,“ píše se v prohlášení ministerstva zahraničí z 13. srpna. Zmrazení dodávek je prvním konkrétním důsledkem tohoto kroku. V praxi znamená mimo jiné to, že Španělsko bude muset vrátit bezmála 237 milionů korun (9,2 milionů eur) již zaplacených Saúdskou Arábií.
„Je to mimořádně důležitý precedent pro celou Evropu a vlády zemí jako je Británie a Spojené státy, které nadále podporují brutální bombardování,“ komentoval zmrazení dodávek Andrew Smith, mluvčí britské organizace Campaign Against Arms Trade.
Velcí dodavatelé
Podle Amnesty International je Španělsko čtvrtým největším prodejcem zbraní do Saúdské Arábie. Mezi lety 2015 a 2017 do této země dodalo vojenské materiály v hodnotě více než třiceti miliard korun (1,2 miliardy euro). Vůbec největší zakázku z poslední doby — prodej pěti španělských korvet za 51 miliard korun (2 miliardy euro) — ovšem saúdská strana podepsala teprve letos v červenci. Také k jejímu vyjednání došlo za předchozí lidovecké administrativy.
Přesto je Španělsko daleko za největšími dodavateli zbraní do zemí arabské koalice, jmenovitě Spojenými státy, Velkou Británií a Francií, jež pokračují v prodeji vojenského materiálu bez ohledu na opakované výzvy Evropského parlamentu a naposledy vyšetřovatelů OSN. Ti v detailní zprávě publikované 28. listopadu sice potvrdili porušování mezinárodního práva všemi stranami konfliktu v Jemenu, zároveň však upozornili na zodpovědnost koalice vedené Saúdskou Arábií za „většinu zdokumentovaných civilních obětí“ a páchání možných válečných zločinů.
Jemen je po třech letech bojů mezi povstalci a centrální vládou masivně podporovanou Saúdskou Arábií, Spojenými arabskými emiráty a jejich spojenci v katastrofálním stavu, který generální tajemník OSN António Guterres označuje za „nejhorší humanitární krizi na světě“. Situace se v poslední době dále zhoršuje vinou ofenzivy v okolí klíčového přístavu Hudajdá, který představuje vstupní bránu pro dodávky potravin a léků.