Tady jsme lidé. Stěhovat se nebudeme, říkají obyvatelé ostravské Bedřišky
Radek KubalaV ostravské osadě Bedřiška se koná festival Barvy Ostravy. Do komunálních voleb místním vystěhování nehrozí, o svůj osud se však obávají. Starostka městské části Janáčková chce osadu zbourat a na jejím místě postavit nové byty.
Lidem z ostravské osady Bedřiška stále hrozí vystěhování. Přestože ostravský magistrát rozhodl, že do komunálních voleb nemá městská část Mariánské hory v osadě provádět žádné nevratné změny, obyvatelé osady se obávají o vlastní budoucnost. Z toho důvodu spolu s ostravskými aktivisty uspořádali v tomto týdnu několikadenní festival Barvy Bedřišky, pomocí kterého chtějí na problémy v lokalitě upozornit.
Akci zorganizovali aktivní občané z řad obyvatelů Bedřišky, která dostala název podle bývalého dolu Bedřich, ve spolupráci s organizacemi Probuď domy a Bílý Nosorožec. Tématicky navazuje na současně probíhající festival Colours of Ostrava, který se koná v nedaleké dolní oblasti Vítkovic.
„Lidé na festivalu se pohybují ve skanzenu, který vytváří nerealistický obraz o Ostravě. Naším cílem je ukázat, že skutečné barvy Ostravy jsou jiné. Chceme přinést do veřejného prostoru skutečné problémy města,“ řekl Deníku Referendum Jakub Černý, jeden ze sympatizantů Bedřišky, který pomáhá koordinovat program.
Podle Černého v Bedřišce běží program v podstatě nepřetržitě od pondělí. Prozatím byla většina akcí zaměřená spíše na místní komunitu. Ve středu se konal koncert, ve čtvrtek promítání animovaných filmů. Celý festival vyvrcholí v sobotu celodenními přednáškami a koncerty. „Očekáváme účast přibližně dvou set lidí. Zároveň se snažíme přilákat také návštěvníky festivalu Colours of Ostrava,“ dodal Černý.
Bourání Bedřišky
Přestože převážně romským obyvatelům Bedřišky nehrozí v současnosti bezprostřední nebezpečí vystěhování, starostka městské části Mariánské hory Liana Janáčková (Nezávislí) se netají plány osadu zbourat a postavit na jejím místě rezidenční bydlení. Po dohodě s primátorem Ostravy Tomáše Macurou (ANO) však prodloužila do října nájmy šesti rodinám, kterým v červnu smlouvy původně vypověděla.
Domy i pozemky patří městu a městská část je má v dlouhodobé výpůjčce. Podle Janáčkové jsou v lokalitě sedmdesát let staré finské domky, které se nevyplatí rekonstruovat. Celá osada se podle ní musí renovovat naráz. „Vše podstatné o Bedřišce už jsem novinářům řekla, nemám k tomu víc co dodat,“ uvedla pro Deník Referendum Liana Janáčková.
Podle místních jsou však domy v dobrém stavu a starostka se snaží za každou cenu obyvatele vystěhovat mimo městský obvod a vydělat na projektu přestavby. „Pokud městská část rozhodne, že domy musí jít k zemi, tak budeme požadovat, aby rekonstrukce probíhala po etapách a místní mohli zůstat a postupně se stěhovat do nového bydlení. Zájmem Janáčkové ale je dostat všechny pryč a vydělat peníze,“ řekla Deníku Referendum místní aktivistka Eva Lehotská.
Obyvatelům Bedřišky dává částečně za pravdu i primátor Ostravy Tomáš Macura. „Akutní důvod ke stěhování lidí z Bedřišky není, domy jsou obyvatelné. S paní starostkou jsme se domluvili, že nebude dělat žádná nevratná rozhodnutí do komunálních voleb,“ řekl deníku Právo Macura.
Postupné vystěhovávání
Místní se ale stěhovat pryč nechtějí. V případě vystěhování nemají totiž kam jít. „Tady jsme lidé. Žijeme jako komunita, cítíme se jako lidi. Pokud by se tady skutečně bouralo, většina obyvatel skončí na ulici nebo na ubytovnách, kde už nebudou plnohodnotnými lidmi,“ uvedla Lehotská.
Na problémy se sháněním bydlení upozornil také Luboš Luka, který v osadě žil několik let. Nyní si hledá bydlení poté, co se rozvedl s manželkou. „Tři roky už žádám místní radnici o přidělení bytu. Několikrát jsem už byl i na prohlídce a nakonec mi vždycky řekli, že ho nedostanu. Přitom jiní dostávají byty už po několika měsících, ale to nejsou Romové,“ řekl Deníku Referendum Luboš Luka.
Podle Elišky Černé z organizace Probuď domy Janáčková cíleně rozeštvává obyvatele Bedřišky tím, že jim dělá individuální nabídky. „Její snahou je postupně lidi vystěhovat, aby se o tom nevědělo a nebyl z toho skandál,“ vysvětlila Deníku Referendum Černá.
Janáčková naopak vyzdvihuje, že se snaží s každou rodinou domluvit zvlášť. „Nevystěhováváme lidi plošně, místo toho postupně uvolňujeme domky, které máme v plánu zdemolovat. Pro každou rodinu hledáme adekvátní bydlení, výpovědi dáváme pouze neplatičům,“ řekla již dříve novinářům Janáčková.
Systémový problém a podzimní volby
Podle Lehotské Bedřiška poukazuje na systémový problém, jak městská část nakládá s veřejným majetkem. Stejný názor má i opoziční zastupitel na místní radnici Tomáš Sucharda (bezpp.).
„Například na ulici Knüpferova se starostka rozhodla vystěhovat nájemníky kvůli rekonstrukcím, které poté zastavila, a byty se rozhodla prodávat. Takový postup podle mého není v pořádku a jenom prokazuje neschopnost paní Janáčkové nakládat se svěřeným majetkem,“ řekl Deníku Referendum Tomáš Sucharda.
O osudu Bedřišky tak zřejmě rozhodnou podzimní komunální volby. Místní pobočka Pirátské strany se však snaží sestavit občanskou kandidátku, jejímž cílem bude snížit vliv Janáčkové na lokální politiku. Podle informací Deníku Referendum by kandidátku mohla vést přímo Eva Lehotská. „Zatím se rozhoduji, jestli nabídku přijmu,“ řekla Eva Lehotská.
Starostka městské části Janáčková již v minulosti sklidila kritiku za své rasistické výroky. Jako senátorka v roce 2006 spolu s místostarostou městské části Jiřím Jezerským (Nezávislí) pronesli v souvislosti s Romy z osady Bedřiška výroky o množení cikánů, dynamitu či vysokém plotě s elektřinou. Jezerský byl za své slova souzen, soud jej však prohlásil za nevinného. Kritiku si Janáčková vysloužila také před osmi lety, kdy při kampani do Senátu rozdávala krátce po žhářském útoku na Romy ve Vítkově letáčky se sirkami.