Německo za hranou vládní krize. Ještě stále není dobojováno

Kateřina Smejkalová

Kdo by si pomyslel, že to bude zrovna sesterská bavorská CSU, která Angelu Merkelovou přivede nejblíž k politickému pádu, jenž by znamenal konec partnerství obou stran a překreslení stranického spektra poválečného Německa?

Po vleklé a místy na německé poměry nebývale vyhrocené krizi posledních tří týdnů je největší nebezpečí snad zažehnáno, opatrnost ale zůstává na místě. Detaily věcného kompromisu o migrační politice je třeba ještě doladit a existenční zájem o striktní uhájení těžko skloubitelných pozic všech koaličních partnerů má i nadále mimořádně výbušný potenciál. CSU čekají na podzim volby do zemského parlamentu v Bavorsku, CDU Angely Merkelové bojuje o svůj politický odkaz a SPD si předsevzala se ve velké koalici náležitě profilovat.

Křesťansky ovlivněný politický proud se po druhé světové válce v Německu zformoval nejprve v decentrální podobě na sobě nezávislých místních politických skupin. Teprve po zvolení Konrada Adenauera kancléřem v roce 1950 se konal první celorepublikový sjezd, na kterém byla ustavena Křesťansko-demokratická unie (CDU), označení „unie“ v jejím názvu odkazuje právě na síť původně nezávislých buněk. Jenom bavorské buňky se rozhodly sjednotit se zvlášť do Křesťansko-sociální unie (CSU) s působností pouze v hranicích této spolkové země.

Volební systém i vnitřní pravidla dolní komory německého parlamentu Bundestagu umožňují, aby se voleb do něj účastnily obě strany a v parlamentu spolu poté vytvořily poslanecký klub. Počty jejich křesel se tak ve společné unijní frakci sčítají a na vládách se také podílejí spolu.

Spolupráce to nebyla nikdy vyloženě idylická, a to zejména proto, že předsedy CSU byli často konzervativní machističtí hardlineři typu Franze-Josefa Strauße nebo Edmunda Stoibera, kteří přesvědčeni o bavorské výjimečnosti nehodlali hrát v partnerství podřízenou roli, která by jim z hlediska poměru sil náležela.

Není náhodou, že nejblíže rozpadu byla spolupráce v roce 1976 za předsednictví Strauße, kterému za CDU v eskalaci konfliktu zdařile sekundoval náturou podobný Helmut Kohl. Partnerství to ale zároveň bylo také výhodné, dlouho unijním stranám spolu umožňovalo pokrývat celé konzervativní spektrum, a tak donedávna v Německu platilo, že napravo od CDU/CSU už není místo pro žádný relevantní politický subjekt.

×
Diskuse
JP
July 5, 2018 v 11.56
Der Spiegelu také není nutno věřit všechno, co píše.

Za víceméně nepochybné může platit zřejmě jedno jediné: že Seehofer byl opravdu jenom nepatrný krůček od odstoupení. A že by tím samozřejmě došlo k hluboké krizi ve vztazích mezi oběma "sesterskými" stranami. Ale vše ostatní jsou už jenom spekulace.

Že by byly nevyhnutelné nové volby? - Dost pochybuji. Seehofer v dnešní době totiž už naprosto není tím Seehoferem z doby ještě tak před rokem. Seehofer už neurčuje a nedominuje bavorskou politiku; nadcházejícím "silným mužem" je Söder. Takže i kdyby Seehofer odstoupil ze své funkce ministra vnitra, je docela dobře možné že by to byl pouze jeho osobní konec v politice. Ostatním špičkám CSU zřejmě opravdu velice záleželo na kompromisu s Merkelovou; a kdyby tohoto kompromisu nemohli docílit se Seehoferem, pak by ho tedy dosáhli bez něj.

Předčasné volby by totiž poškodily (či přinejmenším poškodit mohly) všechny zúčastněné; a právě proto bylo od samotného počátku velmi nepravděpodobné, že by k takovému scénáři došlo. Nakonec byl tedy výsledkem naprosto standardní "demokratický kompromis", kdy obě strany v něčemu ustoupily, přitom si obě mohly zachovat tvář.

A že Merkelová "zmeškala pravý čas pro odchod"? - To je opravdu jenom krajně spekulativní tvrzení. Samozřejmě, byly časy kdy byla mnohem oblíbenější; ale to ještě zdaleka nemusí znamenat, že by neměla mít sílu německou politiku řídit a formovat ještě dlouhý čas.
MP
July 6, 2018 v 8.12
Kdepak je p. Kolařík,
aby nás s neústupností sobě vlastní přesvědčoval, jak CSU je proimigrantská a s xenofobními tendencemi nemá naprosto nic společného...
Teď je to myslím zřejmé a je třeba si vybrat: buď Merkelová, nebo CSU.