Facebook má obavy z dalších případů zneužití dat. A kupí se mu žaloby
Josef PatočkaDigitální gigant čeká po skandálu se zneužíváním uživatelských dat pro Trumpovu prezidentskou kampaň téměř čtyřicet různých soudních řízení. Také kvůli monitorování soukromých SMS zpráv a hovorů.
Zakladateli a řediteli Facebooku Marku Zuckerbergovi se sice podařilo přestát grilování v americkém Kongresu víceméně bez šrámů a ekonomická situace firmy se stabilizovala, v budoucnu ale mohou nastat pro Facebook problémy v souvislosti s množství aktuálních žalob. Ty se u soudů kupí od vypuknutí skandálu se zcizením dat milionů uživatelů mezitím již zkrachovalou společností Cabridge Analytica, píše americký magazín Fortune. A upozorňuje, že sám Facebook se podle své čtvrtletní zprávy pro americké úřady obává, že se mohou brzy objevit další podobná odhalení.
Od poloviny března, kdy kauza vypukla, byla proti Facebooku podána u různých soudů necelá čtyřicítka žalob. Některé z nich chtějí dosáhnout toho, aby firma zaplatila vysoké pokuty za nedbalé nakládání s osobními daty uživatelů či porušování zákonů na ochranu soukromí. Jiné podali investoři, kteří utrpěli poklesem na akciových trzích, jejž Zuckerbergova platforma v důsledku skandálu zaznamenala.
Podvodné jednání?
Nejnovější žaloba z minulého týdne cílí na monitorování soukromých SMS zpráv a telefonních hovorů uživatelů. O případu jsme již dříve psali. Využívat bez přímého souhlasu uživatelů metadata o hovorech a textových zprávách umožnila platformě mezera v jedné ze starších verzí operačního systému Android — tu však dodnes stále používají miliony lidí. Podle žalobce, Johna Condellese III, se tím společnost dopouštěla zásahu do soukromí a porušení řady pravidel na ochranu spotřebitelů před klamavým jednáním.
„Facebook shromažďoval a skladoval data v rozsahu — a způsobem — přesahujícím to, k čemu dali uživatelé vědomě svolení,“ píše se v podání. Informace o svých hovorech a SMS zprávách objevili uživatelé, kteří se po vypuknutí skandálu s Cambridge Analytica rozhodli sociální síť opustit a využili možnosti stáhnout si všechna data, která o nich shromáždila.
„Podmínky poskytování služeb a upozornění o ochraně osobních údajů neinformují (a v minulosti neinformovaly) běžného a přiměřeně pozorného uživatele Facebooku o tom, že instalování jeho aplikace na mobilní zařízení mu dává možnost zaznamenávat informace o veškeré telefonní i textové komunikaci uživatelů… a skladovat je na jeho serverech pro jeho vlastní účely,“ konstatuje dále žaloba v souvislosti s tím, čeho se měla platforma dopustit podle kalifornských zákonů podvodného jednání.
Žaloby mohou Facebook ohrozit
Největší žaloba, podaná společně právníky v USA i Velké Británii, napadla společně s Facebookem také firmu Cambridge Analytica a další dvě do skandálu zapletené společnosti. Cambridge Analytica ovšem mezitím přišla prakticky úplně o zákazníky a v důsledku tlaku zkrachovala.
Žalobci po Facebooku chtějí, aby zaplatil pokutu předepsanou podle amerických zákonů za zneužití osobních informací. Uspějí-li, společnost bude muset uhradit částku přesahující sedmdesát miliard dolarů. Celkový zisk firmy za rok 2017 byl o málo víc než čtyřicet miliard dolarů.
Kvůli porušování soukromí uživatelů programem na rozpoznávání obličejů stane firma před federálními soudy pro změnu na základě žaloby podané původně ve státě Illinois. Koncem dubna o tom rozhodl tamní soudce. Žalobci tvrdí, že Facebook porušil svým softwarem, jež má automaticky rozeznávat, kdo je na fotografiích, zákon o ochraně biometrických údajů. Soudu předložili dokonce uniklé vnitřní emaily společnosti, v nichž se o údajích jako o „biometrických“ hovoří.
Přestože se Facebook s žalobami potýkal i v minulosti, nyní jich výrazně přibývá, hodnotí pozorovatelé. Pakliže by firma v budoucnu musela vyplácet odškodnění milionům uživatelů, mohlo by to výrazně ohrozit její zisky.
Jak navíc upozornil britský investigativní web the Register, firma sama ve své čtvrtletní zprávě pro americké úřady přiznává, že se bojí odhalení „dalšího zneužívání uživatelských dat… třetími stranami“. Jinak řečeno, brzy mohou vyplout na povrch další podobné skandály jako Cambridge Analytica, v nichž Facebook umožnil externím aktérům zneužít osobní data svých uživatelů. A s nimi i další žaloby uživatelů či investorů proti společnosti.
Další informace:
- The Guardian Facebook hit with class action lawsuit over collection of texts and call logs
- Los Angeles Times Facebook must face high-stakes trial over privacy and facial recognition, judge rules
- Fortune Facebook Has Been Hit By Dozens of Data Lawsuits. And This Could Be Just the Beginning
- The Register Facebook confesses: Buckle up, there's plenty more privacy lapses where that came from