Pokus opozice o odvolání Kolínské a Plamínkové z vedení Prahy neuspěl
Jan GruberČtvrteční jednání pražského zastupitelstva bylo klidnější, než se předpokládalo. Očekávané odvolání náměstkyně Petry Kolínské a radní Jany Plamínkové většina zastupitelů nepodpořila. Osud pražské koalice přesto zůstává nejistý.
Pražští zastupitelé za ODS a TOP 09 se na čtvrtečním zasedání zastupitelstva hlavního města Prahy neúspěšně pokusili odvolat náměstkyni primátorky Petru Kolínskou (SZ/Trojkoalice) a radní Janu Plamínkovou (STAN/Trojkoalice). Přestože se ještě ráno očekávalo, že obě političky ve svých funkcích skončí, což podpořila i hodinová přestávka pro poradu klubů politického hnutí ANO a ČSSD, změny v obsazení rady nakonec vůbec nebyly zařazeny na program jednání. Podpořilo je totiž pouze 20 zastupitelů, sedm se zdrželo a devět bylo proti.
Pražská koalice politického hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice tak i přes kritiku opozice a vnitřní rozháranost nejen v otázkách územního plánu nebo budoucnosti Libeňského mostu nadále zůstává u moci. Její další pokračování nicméně zůstává nejisté, neboť doposud nebylo ukončeno dohadovací řízení, které na konci dubna vyvolala primátorka Adriana Krnáčová (ANO).
Návrh na zařazení bodu k personálním změnám v městské Radě předložil zastupitel Filip Humplík (ODS), přestože ještě ve středu zástupci ODS a TOP 09 na společné tiskové konferenci oznámili, že návrhy na odvolání radních předkládat nebudou. Byli ale ochotni za určitých podmínek tolerovat menšinovou Radu politického hnutí ANO a ČSSD.
ODS spolu s TOP 09 požadovaly realizaci některých programových bodů. Namátkou: více peněz pro městské části v rozpočtu na příští rok, urychlené schválení změn územního plánu, přípravu výstavby mostu v Suchdole, zrušení stavebních uzávěr na brownfieldech nebo navázání spolupráce se Středočeským krajem při stavbě P+R parkovišť.
Nekončící koaliční spory
Spory v pražské magistrátní koalici naposledy propukly koncem dubna. Zastupitelstvo se tehdy mělo na návrh radního pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) zabývat rekonstrukcí, respektive demolicí Libeňského mostu. Tu ovšem podporovaly pouze dvě koaliční strany — politické hnutí ANO a ČSSD. Proti bourání unikátního mostu a výstavbě nového se naopak dlouhodobě stavěli zástupci Trojkoalice.
Bod k Libeňskému mostu byl původně zařazen na odpoledne, ale na návrh opozičního zastupitele Ondřeje Martana (ODS) se jím zastupitelstvo rozhodlo zabývat hned na samém počátku jednání — tedy de facto s vyloučením veřejnosti. Martanovu iniciativu ovšem odmítla Trojkoalice a po téměř tříhodinové debatě, ve které se zastupitelé nebyli s to dohodnout na schválení programu, primátorka Krnáčová ukončila schůzi. Pro schválení programu totiž hlasovalo pouze třicet zastupitelů z pětašedesáti, především z politického hnutí ANO a ČSSD.
Předřazení bodu týkajícího se demolice Libeňského mostu nepodpořili dva členové vládnoucí koalice, zastupitelé Jan Čižinský (KDU-ČSL/Trojkoalice) a Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice). Zastupitelé politického hnutí ANO následně oznámili, že vyvolají dohadovací řízení, neboť chtějí diskutovat o dalším fungování koalice.
Koalice politického hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice, která disponuje v pražském zastupitelstvu nejtěsnější většinou třiatřiceti hlasů, stojí v čele hlavního města od posledních komunálních voleb. V roce 2015 se ovšem po vleklé krizi, jež započala kompetenčním sporem ve věci Pražských stavebních předpisů, na několik měsíců rozpadla poté, co zastupitelé na nočním jednání odvolali z funkce radních Michala Haška (ANO), Hanu Novákovou, Irenu Ropkovou (obě ČSSD) a náměstka primátorky Matěje Stropnického (SZ/Trojkoalice). Všechny tři strany se nicméně po dlouhých jednáních dohodly na obnovení spolupráce a rekonstrukci městské Rady.