Rozuzlení pražské koaliční krize: klíčový bude postup zelených
Vratislav DostálZelení, lidovci i Starostové a nezávislí chtějí v koaličním projektu na pražském magistrátu pokračovat. Avšak nikoli za každou cenu. Priority a meze vládnutí si Trojkoalice určí v pondělí. Už teď lze ale říct, že rozhodující bude postup zelených.
Zelení, lidovci i STAN chtějí pokračovat v koaličním vládnutí v Praze společně s hnutím ANO a sociální demokracií. Takto stručně by se dal shrnout závěr z jednání, která vedly špičky všech tří koaličních subjektů se svými spolustraníky o dalším postupu poté, co primátorka Adriana Krnáčová z hnutí ANO v úterý prosadila svoji verzi Pražských stavebních předpisů, aniž by svůj postup koordinovala právě s Trojkoalicí.
Avšak každému z pozorovatelů pražské politiky je zároveň jasné, že pokud má koalice na totožném půdorysu smysluplně pokračovat, některý z aktérů bude muset zahájit ústup z původních pozic. „Způsob, jakým primátorka zametla s návrhem stavebních předpisů, které připravil náměstek Matěj Stropnický, byl natolik brutální a deklasující, že musí otřást pražskou koalicí jako takovou,“ uvedl pro Deník Referendum politolog Milan Znoj.
Připomíná ale, že se nic nejí tak horké, jak se to upeče. V této souvislosti bude nepochybně zajímavé sledovat, kdo a jakým způsobem své původní pozice začne opouštět. A taky, jak to bude odůvodňovat. Připomeňme, že se ještě v průběhu tohoto týdne všechny tři subjekty, které tvoří Trojkoalici, vcelku jednoznačně a odhodlaně postavily za náměstka Matěje Stropnického.
Kdo ustoupí?
Z některých vyjádření lze nicméně již nyní prostor pro případnou ústupovou linii spatřit. Lidovci i STAN budou tvrdit, že jde vlastně o spor zelených s hnutím ANO a že je tedy budoucnost koalice především v jejich rukou. Jinak řečeno: budou to právě zelení, kteří mohou očekávat tlak od všech formací Trojkoalice i koalice.
Bude to znamenat konec Stropnického na pozici náměstka? Těžko v tuto chvíli předpovídat, nicméně on sám tento scénář připouští. Podle politologa Lukáše Jelínka jsou zelení a Stropnický dosud jen tiše trpěnou součástí vratké koalice.
Podle něj koalicí hýbe především těsná spolupráce zkušených pražských sociálních demokratů s Radmilou Kleslovou, která byla donedávna výraznou postavou právě pražské ČSSD a která dnes předsedá pražské organizaci ANO.
Silný vliv má podle Jelínka také předseda zastupitelů ANO Michal Hašek. „Sotva se pak může někdo divit, že priority této skupiny a zelených jsou odlišné,“ vysvětluje Jelínek v rozhovoru pro Deník Referendum.
Podstatných otázek je několik: budou trvat zelení na programu a tedy i na Stropnickém, anebo v obojím ustoupí? Anebo snad přesvědčí lidovce a STAN, aby z koalice z programových důvodů všichni společně vystoupili? Vyloučit nelze ani to, že je předběhnou ANO a ČSSD a uzavřou spojenectví s jinou formací. Ostatně aritmetických většin lze na pražském magistrátu vytvořit několik.
Asi nejméně pravděpodobná je varianta, že zelení uvěří případným slibům Krnáčové, Kleslové či Březiny ohledně plnění dohodnutého koaličního programu výměnou za rezignaci Stropnického a pokračování koalice bez jiných změn. Stát se může ale také to, že se na společném postupu vůbec neshodnou ani zástupci Trojkoalice.
Soudržnost Trojkoalice
V pondělí ráno se totiž nejdříve uskuteční jednání jejich lídrů a z vyjádření některých z nich je už nyní patrné, že budou tlačit zelené do kouta. Například předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík v rozhovoru pro Deník Referendum řekl, že jde prakticky výhradně o osobní spor Krnáčové se Stropnickým a že je na zelených, jak se k němu postaví.
„Matěj Stropnický má tendenci využívat ve svůj prospěch fakt, že má koalice většinu pouze jednoho hlasu. Navíc se mu nepodařilo prosadit několik záměrů. Myslím, že by se zelení měli rozhodnout, jak dál,“ uvedl Gazdík.
Starostové se přitom ve sporu o Pražské stavební přepisy jasně postavili na stranu Stropnického. „Odsuzujeme bezprecedentní chování paní primátorky, které předvedla v souvislosti s prosazením novely Pražských stavebních předpisů,“ uvedla jejich pražská organizace s tím, že chce restartovat důvěru mezi koaličními partnery.
Jak toho chce STAN dosáhnout, nevíme. „Stávající koalici nezpochybňujeme. Jsme její konstruktivní součástí a hodláme i nadále prosazovat svůj program. Ovšem jedině za předpokladu, že bude dodržována koaliční dohoda a politická kultura,“ tvrdí. Podobně to vidí lidovci. A i oni naznačují, že klíčové rozhodnutí spočívá na zelených.
„Zachování stávající koalice upřednostňujeme před jinými variantami. Je to strategické rozhodnutí. Do voleb jsme šli jako jeden subjekt, ale zároveň plně respektujeme případné personální rozhodnutí Strany zelených,“ uvedl radní KDU-ČSL Jan Wolf.
Pražští zelení pak zopakovali, co jinými slovy tento týden několikrát prohlásil Stropnický: „Rada krajské organizace konstatuje, že poměry v koalici brání v řádném plnění programového prohlášení.“ Podle zelených byl postup primátorky nesystémovým zásahem do pravomocí Stropnického v oblasti stavebních předpisů, navíc v rozporu s koaliční smlouvou.
„Trojkoalice je komplikovanější útvar, ale všichni jako jeden muž hlásají, že chtějí zůstat v koalici. Nikdo z nich nevystoupil proti primátorce, ani zelení, byť všichni ustaraně zakroutili hlavami. Zdá se, že černého Petra má v rukou jedině náměstek Stropnický,“ komentuje situaci Znoj.
A táže se, zda by jeho rezignaci ustáli zelení: „Zatím se za něho postavili, ale je otázka, jestli tím své odhodlání nevyčerpali. Pokud Zelení vystoupí s protiofenzívou, mají málo nástrojů a téměř žádné páky. Sotva zvednou vlnu, která by Krnáčovou smetla z primátorského místa. Mohou jedině rozbít koalici, což by sice byla rána jako z děla, ale vždyť on vlastně nikdo ani nechce střílet.“
Tři faktory
Podle Jelínka budoucnost pražské politiky závisí na třech faktorech. Jako první zmiňuje trpělivost zelených, konkrétně to, jak dlouho strpí ponižování uvnitř Rady. Jako o druhém podstatném momentu hovoří o pozici lidovců. „Zůstane pro ně cennější Trojkoalice ve stávající podobě, nebo prostě jen upřednostní možnost být při tom, tedy při vládnutí hlavnímu městu?“
Třetím klíčovým faktorem, na který upozornil tento týden také server Česká pozice, je podle Jelínka vznik případné alternativy k současné koalici: „Kdyby se ANO a ČSSD podařilo nahradit rebelující partnery někým jiným — ODS, TOP 09, Hudečkovými nezávislými — s klidem profesionálního hráče to udělají.“
Na celé pražské šlamastice je podle něj zajímavé především to, jak se ANO rychle stalo jednou z těch stran, které před volbami okázale kritizovalo. „Na veřejné zasedání rady, která slibovala Krnáčová, zapomnělo, naopak se naučilo aroganci, obchodům a faulům,“ dodává Jelínek.
V budoucnu by to podle něj pro ANO mohlo znamenat ztrátu voličů. Dlouhodobě pak může z těchto konfliktů těžit Strana zelených, případně Trojkoalice. „Jen nevím, jestli na konci volebního období, bude v Praze politika ještě někoho zajímat,“ uzavírá politolog rozhovor pro Deník Referendum.