Piráti jsou ochotni jednat o účasti v koalici na pražském magistrátu
Vratislav DostálPražští zastupitelé Pirátů mají mandát vyjednávat o koalici bez ODS, ČSSD a KSČM. Jednání prý mohou být vedena o podpoře rady nebo o účasti Pirátů v koalici, a to v závislosti na jejím konkrétním složení a programovém prohlášení.
Pražští členové Pirátů o víkendu schválili podmínky pro vyjednávání o případném vstupu Pirátů do koalice na pražském magistrátu. Dříve přitom účast v koalici odmítali, pokud se ale rozpadne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, s čímž strana počítá, budou usilovat o vznik takové koalice, která se nebude opírat o hlasy ODS, ČSSD a KSČM a bude jednat zcela transparentně. Pro rozhodnutí hlasovalo v internetovém referendu přes sedmdesát procent hlasujících členů pražského sdružení Pirátů.
„Na současné koalici nám vadí, že je ve vleku starých struktur, jako je pravomocně odsouzený podvodník Karel Březina z ČSSD. Tato koalice dala vedení kontrolního výboru ODS, neřeší problematické projekty minulosti a projednává zásadní záležitosti v kuchyňce. Rozhodně nechceme těmto strukturám v koaličním vyjednání vyklízet prostor,“ uvedl předseda klubu Pirátů v pražském zastupitelstvu Jakub Michálek.
Cílem vyjednávacího úsilí Pirátů bude podle rozhodnutí krajského fóra vznik koalice bez ODS, ČSSD a KSČM. „Očekáváme jednání s Trojkoalicí (SZ, KDU-ČSL, STAN), která je nejdůvěryhodnějším subjektem v radě, a dále i TOP 09 a nezávislými a ANO, případně jejich troskami."
Jednání prý mohou být vedena o podpoře rady nebo o účasti Pirátů v koalici, a to v závislosti na konkrétním složení Rady a programovém prohlášení. Rozdíl oproti stávající povolební strategii spočívá tedy v tom, že jednou variantou ve vyjednávání je i vstup Pirátů do rady. „Jakákoliv naše podpora je však i nadále podmíněna tím, že v nové radě nebude ODS, ČSSD a KSČM a rada neprodleně schválí našich deset klíčových bodů pro radu včetně transparentního jednání rady.“
Kromě toho podmiňují svou účast v koalici, případně její podporu, například funkcí v kontrolním nebo finančním výboru, zveřejňováním všech smluv městských organizací včetně metadat, změnou praxe obsazování dozorčích rad či zřízením vyšetřovacího výboru ke kauzám minulosti.
Michálek zdůrazňuje, že se referendum netýkalo vstupu do koalice. „Členové dnes rozhodovali o tom, zda se máme účastnit vyjednávání. Máme teď jasný mandát vyjednávat. Za současných podmínek mi však přijde nereálné, že bychom s TOP 09 a ANO usedli do jedné Rady,“ vysvětlil.
Podle něj by musel nastat zásadní obrat spočívající v tom, že by strany začaly jednat transparentně. Hovoří například o zveřejňování příjmů z dozorčích rad městských firem. „Po předchozí zkušenosti chceme, aby naše požadavky na transparentní jednání Rady byly schváleny před vznikem nové koalice," uzavírá Michálek.
Pokud by se Pirátům přece jen podařilo prosadit požadavky a dojednat výhodné podmínky, schvalovalo by dohodu opět krajské fórum. Změnou strategie Piráti reagují na koaliční krizi mezi ANO a ČSSD na jedné straně a Trojkoalicí na straně druhé, která začala před necelými třemi týdny. Primátorka Adriana Krnáčová z hnutí ANO tehdy radě předložila svou verzi Pražských stavebních přepisů, a to přesto, že je měl v kompetenci Matěj Stropnický ze zelených.
Hlasy zástupců ANO a ČSSD verze Krnáčové také radou prošla, primátorka přitom svůj postup nekoordinovala s Trojkoalicí, tedy se třetím subjektem pražské koalice. Primátorka svůj postup odůvodňovala tím, že se obávala, aby Praha nepřišla o stavební předpisy.
„Podstatou mého návrhu,“ tvrdí primátorka, „je legislativně technické odstranění nedostatků, které nám vytýkalo ministerstvo pro místní rozvoj. Nyní bude schválený návrh zaslán městským částem k připomínkám. Jedná se o text, který byl již v zásadě jednou rozsáhle připomínkován, takže další zásadní připomínky nečekám.“
Zelení ale trvají na tom, že její jednání bylo nesystémovým zásahem do pravomocí Stropnického, podle nich jednala v rozporu s koaliční smlouvou. „Stropnický na něčem půl roku tvrdě pracoval, Krnáčová nás obešla bez sebemenšího varování a porušila tak koaliční smlouvu. Nejsme iniciátory koaliční roztržky,“ uvedl už dříve předseda pražských zelených Ondřej Mirovský.
Koaliční krize byla sice na začátku minulého týdne alespoň podle mediálních výstupů na nějaký čas urovnána, primátorku navíc v úterý podržel předseda hnutí ANO Andrej Babiš, avšak teprve příští dny naznačí, zda svůj postoj nepřehodnotí. Krnáčovou totiž v posledních týdnech kritizovala nejen opozice a koaliční partneři, důvěru ztratila také ve vlastním klubu zastupitelů i v pražské organizace hnutí ANO.