Šéf protidrogového odboru Vobořil končí, chtěl zdražit pivo a cigarety
Radek KubalaMezinárodně uznávaný šéf vládního protidrogového odboru Jindřich Vobořil končí. V minulosti měl spory s Andrejem Babišem například ohledně ceny piva či péče o závislé. Před odchodem dokončí novou devítiletou koncepci boje proti závislostem.
Po osmi letech ve funkci končí národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Skončit by měl na konci července, předtím však chce ještě představit novou strategii boje proti závislostem na příštích devět let. Podle svých slov chce Vobořil odejít kvůli rodinným důvodům. „Mám děti, žiji v Brně. Do Prahy neustále dojíždím a stěhovat se sem nechci,“ řekl novinářům šéf protidrogového odboru.
Podle odborníků patří Vobořil ve svém oboru k evropské špičce a jeho protidrogová politika je příkladem dobré praxe oceňované i v zahraničí. Zejména díky progresivní politice částečné dekriminalizace nebo propracovaným a zavedeným službám snižování poškození u osob užívajících drogy, takzvané harm reduction služby.
Eva Césarová z Platformy pro komplexní přístup k závislostem ve svém lednovém komentáři pro Deník Referendum zmiňuje, že se současný premiér v demisi Andrej Babiš snažil protidrogového koordinátora vyměnit již dříve. Podle jejích slov za to může Vobořilova kritika Babišovy snahy snížit daň na pivo. Podle odborníků totiž může snadno vést k rozšíření problémů se závislostí na alkoholu.
Protidrogový koordinátor loni naopak navrhoval plošné zdražení alkoholických nápojů prostřednictvím vyšší spotřební daně, DPH či garantované ceny za výkup gramu alkoholu. Pravděpodobná budoucí vláda ANO a ČSSD však ve programovém prohlášení slibuje pravý opak.
Návrat do nemocnice
Vobořil také kritizoval snahy vlády přesunout péči o závislé z nestátních organizací zpět do nemocnic, jako tomu bylo v devadesátých letech. I díky kritice opozičních stran se Vobořilovi podařilo zabránit plánovanému přesunu odboru protidrogové politiky na ministerstvo zdravotnictví.
„Přesunout léčbu do nemocnic by znamenalo, že léčbu budou hradit zdravotní pojišťovny a že tedy bude léčba spojená s rodným číslem člověka. Tím by ovšem zcela padla jakákoliv anonymita uživatelů, jak jim ji nyní poskytují nestátní organizace. Díky ní uživatelé chodí například do kontaktních center, což jsou zařízení klíčová pro prevenci šíření infekčních onemocnění. Právě díky nim se daří udržet nízká čísla nakažených žloutenkou typu C, HIV a dalšími infekčními chorobami,“ řekla Deníku Referendum Helena Rampachová, předsedkyně rady Asociace nestátních organizací poskytujících adiktologické a sociální služby pro osoby ohrožené závislostním chováním.
Andrej Babiš, pod kterého protidrogový odbor na Úřadu vlády spadá, však podle ČTK řekl, že se Vobořil pro odchod rozhodl sám. „Vzdal se služebního poměru na vlastní žádost. Bylo to jeho osobní rozhodnutí,“ řekl Babiš. Premiér v demisi slíbil vyhlásit na Vobořilovo místo výběrové řízení, na kterém by se odstupující protidrogový koordinátor měl sám podílet. Před odchodem chce Vobořil ještě představit novou strategii boje proti závislostem na příštích devět let.
Nová koncepce by měla být založená na pokračování Vobořilem započaté práce ve sjednocování různorodé agendy týkající se drog a patologického hráčství pod zastřešující sekretariát Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky a sjednocení přístupu k legálním i nelegálním návykovým látkám. Již dříve se končící šéf protidrogového odboru v souvislosti s novou koncepcí vyjádřil například pro přísnější regulaci legálních drog, což je však v rozporu se záměry vlády.
Podle statistik jen kvůli kouření a pití Česko ročně přijde o šedesát až sto miliard korun. Dopady hazardu v součtu činí až šestnáct miliard a nelegální drogy republiku stojí šest miliard. Většinou jde o náklady na léčbu, sociální dávky, či péči o rozvrácené rodiny závislých. Množství vypitého piva však v loňském roce kleslo o pět litrů na osobu, na současných sto třicet osm litrů.