Vláda na severní Moravě diskutovala o budoucnosti hutí i o znečištění
Radek KubalaZástupci vlády v čele s Andrejem Babišem jednali na severu Moravy o prodeji ostravské huti ArcelorMittal, budoucnosti těžební firmy OKD a snahách o zlepšení stavu ovzduší. Odbory se obávají příchodu spekulantů na Ostravsko.
Útlum těžby uhlí, klidný prodej ostravských hutí do rukou spolehlivého majitele a programy pro zlepšení ovzduší sliboval premiér v demisi Andrej Babiš na úterním výjezdním zasedání vlády v Moravskoslezském kraji. Spolu s většinou ministrů svého kabinetu postupně jednal s odboráři a vedením velkých průmyslových podniků OKD, ArcelorMittal a Třineckých železáren.
Odboráři se nejvíce obávají právě situace okolo ostravských hutí, které se na začátku března rozhodl jejich majitel prodat kvůli nákupu jiné ocelářské společnosti v italském Tarantu. Pokud nákup v květnu posvětí Evropská komise, bude se britsko-indický majitel firmy Lakšmí Mittal muset zbavit až šesti podniků po celé Evropě.
„Z našeho pohledu je situace velmi vážná a nebezpečná. Postupujeme společně s odbory z celé Evropy a společně se obáváme, že žádný majitel nekoupí všech šest podniků naráz a budou se tudíž prodávat po dílech. Komise případným potvrzením prodeje může otevřít prostor různým pochybným oligarchům nebo finančním spekulantům, čemuž by měla vláda za každou cenu zabránit,“ řekl na tiskové konferenci po jednání vlády předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
Ale také platí, že se toto znečištění dá celkem dost omezit. Voda se vyčistí, emise sníží na přijatelnou míru.
Klíčový zážitek v tomto směru pro mě byla návštěva ukrajinského Donbasu před zhruba 15 lety. Ještě před válkou.
Donbas je obrovská zóna těžkého průmyslu. Opravdu obrovská. Celý den jedete autem a vidíte jen doly, hutě, ocelárny, chemičky, koksovny, válcovny, drátovny.......... sem tam zaprášenou nevábnou čtvrť zanedbaných činžáků. To všechno protkané sto metrů vysokými haldami. Některé z nich uvnitř hoří...
Dobře, trošku přeháním.
Ale oproti Ostravsku je Donbas fakt MEGA.
A tam, na Donbase, jsem si uvědomil, že moderní společnost železo, ocel a výrobky z nich prostě potřebuje a vyrábět se budou tak jako tak.
A že je mnohem lepší, když těžký průmysl není ve velkém měřítku koncentrovaný na jedno místo, jako třeba na Donbase.
Časy, kdy byly řeky na ostravsku jen mrtvé stoky a Beskydy umíraly pod tíhou emisí přinášených z hutí západním větrem, jsou pryč.
Ne že by situace byla ideální, ale zlepšila se velmi a pořád se pomalu zlepšuje.
Těžký průmysl k Ostravě patří a bylo by velmi dobré ho v současném rozsahu v Ostravě udržet. Škoda, že je Mittal asi příliš velké sousto pro třinečáky (TŽ). Jsou zodpovědní, chtějí se udržet a rozvíjet, a - ač to zní jako klišé - uvědomují si, že jsou místní firma a mají k tomuto místu zodpovědnost.
To samozřejmě nebrání modernímu rozvoji průmyslu. Vedle hutí přece můžou koexistovat firmy napojené na superpočítač na VŠB, pro příklad.
Jinými slovy -- jako mnoho lidí z Ostravska doufám, že do Mittalu nepříjdou zlatokopové, ale lidé, kteří to budou myslet vážně.