Česká levice mezi minulostí a budoucností

Jiří Dolejš

Levice prošla v historii mnoha proměnami. Nyní ji pravděpodobně čeká jedna z největších a je otázkou jejího dalšího bytí a nebytí, aby se zcela neodklonila od své podstaty.

Levice vždy hledala nový spravedlivější řád a na své pouti vytvořila celou škálu tradic a ideologických variací. Od jakobínů převzali štafetu proměny sociálních poměrů socialisté. U nás to byla Českoslovanská sociálně demokratická strana dělnická, která otestovala svou sílu ve volbách do říšské rady v letech 1907 a 1911. Tehdy šlo o většinovou volbu v jednomandátních obvodech a jádrem jejího programu byly ideje gothajského programu německých sociálních demokratů.

V říšské radě Předlitavska patřilo Čechám, Moravě a Slezsku 195 křesel. Sociální demokracie díky všeobecnému právu získala nejvíce hlasů, ale s ohledem na volební geometrii jen asi pětinu poslaneckých mandátů Po rozpadu monarchie a vzniku republiky se většinový volební systém změnil na poměrný. To ve volbách roku 1920 učinilo sociální demokracii nejsilnější politickou stranou.

V nové republice se sociální demokraté stali součástí státotvorného proudu. Spolu s vlivem vývoje v bolševickém Rusku to vedlo k vyčlenění komunistické opozice a ke schizmatu na levici. Pokud bychom ovšem váhu politické levice měřili součtem mainstreamové sociální demokracie a antisystémových komunistů, pak bychom se ve třech volbách v letech 1925, 1929 a 1935 pohybovali kolem 23procentního volebního zisku (v posledních předválečných volbách dosáhla ČSSD 12,6 procent a KSČ 10,3 procenta).

×
Diskuse
JP
November 16, 2017 v 13.14
Nedávno jsem viděl nějaké údaje, podle kterých ten příklon Američanů k nějakým formám socialismu byl ještě mnohem větší, vzpomínám-li si správně pak nějakých 60 procent.

Ale už si bohužel nevzpomenu, o jakou sociální skupinu Američanů se jednalo: jestli to byli (všichni) mladí Američané, anebo (mladí) Američané s univerzitním vzděláním, či nějaká jiná podobná skupina.

V každém případě jsou tato čísla nemálo zajímavá, a opravdu nečekaná: že i v zemi tradičně spojované s ryzím kapitalismem se vytvořil tak silný element "disentu" (ne-li přímo revoluce).
November 17, 2017 v 9.14
Přibývá mladých, kteří si nedovedou představit, že by měli denně chodit do práce a trávit tam celých osm hodin.
A na druhé straně přibývá provozů, ve kterých se přechází na dvanáctihodinové směny, protože pro zaměstnavatele je to jaksi výhodnější.