Babiš zřejmě zneužil finanční správu k likvidaci konkurenta
Jakub PatočkaPoté, co minulý týden HN vydaly zprávu o likvidaci firmy FAU, která byla konkurentkou Babišovy přerovské Prechezy, další tajně pořízená nahrávka naznačila, že se to stalo na Babišovu objednávku. Experti oslovení DR tím nejsou překvapeni.
Finanční správa zajišťovacími příkazy zničila opavskou firmu FAU, obchodující s palivy, která konkurovala firmě Precheza, přerovské chemičce Agrofertu. Případ v pátek v Hospodářských novinách popsala Táňa Králová, přední česká novinářka, která se podnikáním Andreje Babiše zabývá soustavně přes deset let.
Případ vykazuje všechny rysy modelu, který finanční správa po Babišově nástupu na ministerstvo financí používala proti různým firmám ve spoustě případů. Model známý jako „daňový kombajn“, pro nějž je charakteristické nadužívání tak zvaných zajišťovacích příkazů, zavedl Babišův ředitel finanční správy Martin Janeček. Popisuje jej jedenáctá kapitola knihy Žlutý baron, publikovaná u příležitosti vydání knihy rovněž v Deníku Referendum.
„Finanční správa vymáhala DPH od firmy FAU za tentýž obchod dvakrát. Krajský soud v Ostravě označil postup daňové správy za nezákonný a zajišťovací příkazy zrušil. Zajištěné prostředky nechtěla finanční správa vrátit. Argumentovala tím, že to bude mít dopad na výběr daní,“ shrnula případ v Hospodářských novinách Táňa Králová.
Také v případě postupu proti firmě FAU finanční správa použila zajišťovací příkazy. Obstavila jí majetek a fakticky ji tím zlikvidovala. Firma s více než dvacetiletou historií skončila vloni v konkurzu.
Táňa Králová v Hospodářských novinách uvádí, že výklad, kterým se daňové orgány snažily obhájit vymáhání spotřební daně, označil ostravský soud za absurdní. Soud dále finanční správu ostře napadl za nezákonné zajišťovací příkazy. „Úředníci jimi po FAU vymáhali daň z přidané hodnoty za jeden obchod hned dvakrát. Poprvé po ní chtěli jako po ručiteli 200 milionů korun, které neodvedla zkrachovalá společnost Verami. Ve stejný den si berní správa řekla dalšími příkazy o 218 milionů. Následovala okamžitá exekuce a firma skončila v konkurzu,“ popsala případ redaktorka Hospodářských novin.
Případ likvidace opavské firmy FAU, jejíž majitelé po státu nyní vymáhají miliardové škody, je ale specifický i tím, že opavská firma byla přímou konkurentkou Babišovy Prechezy. Firma FAU vlastnila v přerovském areálu sklad pohonných hmot, v němž se mimo jiné přimíchávala biopaliva do nafty a benzinu. A Precheza měla o sklad údajně také zájem.
„Jednatel FAU pan Csabi mi sdělil, že byl v minulosti ze strany Prechezy kontaktován ohledně prodeje areálu. Firma ho ale nechtěla prodat," citují jeho právního zástupce Alfréda Šrámka Hospodářské noviny. Mluvčí Agrofertu Hanzelka jakýkoli zájem Babišovy firmy o FAU ovšem kategoricky popřel.
K případu zveřejnila další nahrávku Skupina Juliuse Šumana
Anonymní skupina Juliuse Šumana, pojmenovaná podle údajného Babišova řídícího důstojníka v StB, která prostřednictvím svého twitterového účtu zveřejňuje kompromitující, tajně pořízené nahrávky Andreje Babiše, o víkendu vydala další stopu, která se týká právě případu firmy FAU. A S Hanzelkovými výroky pro Hospodářské noviny je v přímém rozporu.
Babiš v klíčové pasáži nahrávky, charakteristicky plné vulgarismů, říká: „No a ti naši klekli na FAU Přerov. Takže to je v insolvenci, obstavený účty... No a samozřejmě jdeme po nich, protože to je zločinecká banda, která dluží na daních státu asi 200 milionů.“
Vzhledem k podstatě případu, popsaného Táňou Královou v Hospodářských novinách, je jasné, že „ti naši“, kteří „klekli na FAU Přerov“, nemohou být nikdo jiný nežli Finanční správa. Ačkoli Gabriela Štěpanyová z jejího tiskového oddělení v pátek řekla Hospodářským novinám: „Souvislosti naznačené v článku odmítáme jako zcela absurdní,“ na základě nahrávky Skupiny Juliuse Šumana se ukazuje, že realita může být ještě mnohem horší, než jak ji v pátek Hospodářské noviny vylíčily.
Případ má parametry chybějícího článku rovnice, kterou jsme popsali v jedenácté kapitole knihy Žlutý baron: „Faktem je, že díky kontrolním hlášením získal ministr financí, reálný šéf Mafry, Agrofertu a politického hnutí ANO, dokonalý průběžný přehled o stavu úplně všech větších firem v České republice. A díky zajišťovacím příkazům má nástroj, kterým zcela svévolně může jemu podřízený úřad kteroukoli větší firmu v České republice paralyzovat...“
V květnu ještě chyběl konkrétní příklad, že Andrej Babiš zneužívá finanční správu ve svůj prospěch. Případ likvidace firmy FAU konečně se vším všudy ilustruje, co měl na mysli jeden z představitelů Agrofertu, když se nechal slyšet: „Ministerstvo financí je prozatím naše největší akvizice.“
Daňový poradce Rambousek: Diskredituje to celou finanční správu
Daňoví poradci, kteří dlouhodobě upozorňují na zneužívání zajišťovacích příkazů finanční správou, nejsou případem FAU překvapeni. Jan Rambousek, který sám řeší několik případů podobného druhu a jako expert vystupuje ve filmu Selský rozum, Deníku Referendum řekl, že popsaný postup odpovídá jeho zkušenostem. Také zveřejněná nahrávka je dle jeho zkušeností autentická.
V rozhovoru s DR Rambousek, člen rady Unie daňových poplatníků poznamenal, že zná podobné případy, kde se rovněž nabízí politická motivace v počínání finanční správy, například u šikanovaných dovozců řepkového oleje, ale i v těchto je vázán mlčenlivostí. „Orgány činné v trestním řízení by se měly tímto podezřením vážně zabývat, protože pokud by se prokázala pravdivost zjištění Hospodářských novin k případu FAU a souvislost s Babišovou nahrávkou, jednalo by se trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele a účasti na zločinném spolčení s nejvyšším stupněm společenské nebezpečnosti. Touto nahrávkou je diskreditována celá finanční správa, včetně jejího generálního ředitele Martina Janečka a očekávám razantní a rychle řešení této situace,“ uvedl Jan Rambousek pro Deník Referendum.
Také Tomáš Goláň, daňový poradce, který dlouhodobě kritizuje praktiky finanční správy, není případem překvapen. „Tušili jsme to, ale osobní zkušenost jsem neměl. Takže je dobře, že to nahrávka potvrdila,“ řekl Goláň Deníku Referendum.
Podle obou expertů je možné, že někteří jejich klienti, kteří dosud měli obavy veřejně vystoupit se svými obdobnými zkušenostmi s finanční správou, změní nyní svůj postoj a začnou mluvit. „Budeme o tom každopádně jednat,“ sdělil Rambousek Deníku Referendum.