Sdružení nájemníků: Airbnb škodí. Regulatorní rámec zatím neexistuje

Jan Gruber

Sdružení nájemníků upozornilo na to, že Airbnb, platforma nabízející ubytování v soukromí, je de facto jen hotelem, který neplatí daně, nedodržuje bezpečnostní opatření, zdražuje cenu bydlení stálým obyvatelům a vytlačuje je z center.

Sdružení nájemníků České republiky na čtvrteční tiskové konferenci vyzvalo vedení Prahy a dalších českých měst, aby se urychleně začala zabývat službami takzvané sdílené ekonomiky, především ubytováním, které zprostředkovává digitální platforma Airbnb. Sdružení konstatuje, že v důsledků zvýšeného využívání platformy „jsou tisíce bytů odebrány z bydlení, neslouží k bydlení, ale nahrazují hotelové služby“.

Sdružení nájemníků konstatuje, že se tím porušuje stavební zákon, neboť byty jsou užívány ke komerčním účelům, aniž by zde nájemce nebo vlastník bydlel. „Nejde zde již o bydlení, ale o poskytování služeb, což je v rozporu s kolaudačním určením bytů,“ uvedl spolek v tiskové zprávě.

Upozornil rovněž na narušování soužití v domech, neboť hosté využívající platformu Airbnb nerespektují obvyklý pořádek. Sdružení současně uvedlo, že tímto způsobem jsou lidé vytlačováni z center měst. Provozovatelé se přitom dopouštějí daňových úniků, neboť platforma ani pronajímatelé neodvádějí státu řádně daně.

„My nemáme nic proti tomu, aby lidé u sebe v bytě někoho krátkodobě ubytovali. A ten jim to pak oplatil, pokud se vydají do zahraničí na dovolenou. Tak jak to bylo původně zamýšleno. My se o problémech, které Airbnb způsobuje, pokoušíme mluvit s představiteli jednotlivých měst. Protože například Praha 1 má s tímto typem ubytování problém. Ubývají ji lidé, kteří v té městské části bydlí. Obecně má tenhle problém má dvě části. Něco mohou udělat obce a něco může udělat stát,“ řekl Deníku Referendum předseda Sdružení nájemníků České republiky Milan Taraba.

Sdružení se proto chystá v září na půdě Parlamentu uspořádat veřejné slyšení se zástupci všech relevantních politických stran. Hodlá tu diskutovat obecně o tématu bytové politiky. Chce se zaměřit také na problematiku zprostředkovávání ubytování platformou Airbnb.

Pokusy regulovat Airbnb jsou většinou neúspěšné

Úřad vlády v současné době dokončuje práce na analýze Sdílená ekonomika a digitální platformy, kterou by podle vyjádření koordinátora digitální agendy České republiky a bývalého člena Rady Českého telekomunikačního úřadu Ondřeje Malého měla vláda projednat v průběhu letních měsíců. Analýza by měla nabídnout paletu možností, jakým způsobem se může na centrální úrovni státní správa postavit ke službám sdílené ekonomiky.

Analýza navrhne možná legislativní opatření v oblasti regulatorního zakotvení služeb digitálních platforem do českého právního řádu. Na jejím základě by následně měly příslušná ministerstva vypracovat návrhy příslušných právních předpisů či jejich novely. Jednotlivá česká města — především Praha a Brno — doposud žádný regulatorní rámec pro služby poskytované platformou Airbnb nepředstavila.

„Nedávné pokusy vlád regulovat tento typ obchodních společností názorně ukazují, proč nedostatečně propracovaná legislativa, která nevychází z jasného pochopení odlišné povahy těchto společností, musí nevyhnutelně vyústit v regulační nezdar.... Tyto společnosti však namísto poskytování potřebných dat směřují značné prostředky do sofistikovaných politických i právních operací, jejichž cílem je bránit pokusům o regulaci,“ napsal v publikaci Kalifornská výzva americký novinář Steven Hill. Podle něj ve světě vidíme více neúspěšných než úspěšných pokusů o regulaci služeb jako Uber či Airbnb.

Platforma Airbnb umožňuje uživatelům nabízet nemovitosti, které vlastní ke krátkodobému pronájmu. Od svého založení v roce 2008 stále roste. V minulém roce jejích služeb využilo přes osmdesát milionů lidí, což je dvojnásobek oproti roku 2015.

V České republice bylo v dubnu tohoto roku na Airbnb takřka šestnáct tisíc nabídek ubytování, z toho více než jedenáct tisíc v Praze. V roce 2016 se skrze Airbnb v českých městech ubytovalo přes sedm set tisíc lidí. Hodnota platformy se dnes odhaduje na jednatřicet miliard dolarů, přestože firma nevlastní jediný hotel a po celém světě zaměstnává pouze kolem dvou tisíc lidí.

  Prosíme, podpořte naši práci

  Společně jsme přispěli ke konci éry Andreje Babiše. Nikdy by to nebylo možné bez vás. Naše práce ale není u konce. Denně budeme dohlížet na to, aby se slibované změny opravdu staly.

  Vaše podpora určuje naši sílu.

  Spolu #jsmeDR.

  Diskuse
  JS
  June 25, 2017 v 9.40
  nesmyslná argumentace
  Myslím, že ta argumentace Sdružení Nájemníků je nesmyslná a nemá velkou oporu v realitě. AirBnB je jiný trh, a vlastně pěkně zaplňuje místo mezi hotelem a normálním nájmem. Tedy, hodí se to ideálně na delší pobyt bez starosti se zařizováním bytu, a i cenově to odpovídá - levnější než hotel (nejsou tam služby jako úklid), ale dražší než normální nájem (je to se zařízením a je větší fluktuace lidí). (Můj kolega z USA třeba takhle bydlel 2 měsíce v Praze, nájem byl asi 30k, tj. zhruba dvojnásobný oproti normálnímu nájmu, ale v zařízeném bytě.)

  Ale se vrátil k tématu - zákaz AirBnB a podobných problém gentrifikace měst nevyřeší, to je problém už léta na Západě (třeba v SF), takže by asi bylo lepší, kdyby SN neřešilo pseudoproblémy.
  MP
  June 25, 2017 v 10.07
  Janu Samohýlovi
  Ono sama existence Sdružení nájemníků je nesmyslná a nemá velkou oporu v realitě. Máme tu za pár let pár opravdu ošklivých kauz -- Bakalovy byty, byty ČEZu na Pístnici apod.

  Máme tu pár problémů s dopady zdokonaleného občanského zákoníku, obce a městské části, které odprodaly před v devadesátých letech byty nájemníkům a teď je vydírají neodprodanými pozemky atd.

  Hádejte třikrát, o kom v souvislosti s takovými kauzami neuslyšíte? A kdybyste měl potřebu udělat s SN vlastní zkušenost, obraťte se na něj s nějakým nájemnickým problémem, doporučuji, je to adrenalinovější než jízda na horské dráze.
  June 26, 2017 v 8.02
  Pro pana Profanta
  Dobrý den,

  na Sdružení nájemníků jsem se kdysi s problémem obrátil a jejich poradenství bylo naprosto perfektní. Ale je to starší zkušenost (2003). Možná se to změnilo.