Novým státním tajemníkem pro evropské záležitosti je ekonom Aleš Chmelař
Jan GruberEkonom Aleš Chmelař nahradil v pozici státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzu. Ten na funkci rezignoval před třemi měsíci. Chmelař je dlouhodobým zastáncem hlubší integrace Evropské unie a přijetí eura.
Ekonom Aleš Chmelař byl ve středu jmenován náměstkem pro řízení Sekce pro evropské záležitosti při Úřadu vládu. Do funkce nastupuje na základě vítězství ve výběrovém řízení dle služebního zákona. V pozici státního tajemníka pro evropské záležitosti nahradí Tomáše Prouzu, který rezignoval na konci března. Sekce pro evropské záležitosti zajišťuje koordinaci evropských politik jak z odborného, tak z administrativního hlediska, a vytváří pozice České republiky pro mezinárodní jednání na půdě Evropské unie.
„Prioritou je efektivně komunikovat českou pozici s ostatními členskými státy Evropské unie a držet Českou republiku u jednoho stolu při debatách o budoucnosti Evropské unie. Dále je třeba podporovat iniciativy Evropské unie v oblasti obrany a bezpečnosti a debatu o víceletém finančním rámci,“ napsal Deníku Referendum Chmelař.
Nový státní tajemník Chmelař je dlouhodobým zastáncem hlubší integrace Evropské unie. V materiálu Ekonomické vyhodnocení členství České republiky v Evropské unii po deseti letech, který spolu s kolegy s kolegyněmi z Úřadu vlády zpracoval, označuje Evropskou unii za „nejmenší možný celek, který dokáže ochránit autonomii demokratických procesů před globálními tlaky. Mimo Evropskou unii by Česká republika nemohla rozhodovat o pravidlech, která se jí týkají a hájit své zájmy. Z české vlády by byl pouhý lobbista“.
Chmelař podporuje brzké přijetí eura, ke kterému se Česká republika při svém vstupu do Evropské unie zavázala. Považuje přístup České republiky ke společné evropské měně za dlouhodobě výhodný a strategický. „Kdyby Česká republika byla členem eurozóny, zvýšil by se každoroční příjem české ekonomiky o pětadvacet až šedesát miliard korun. Od roku 2004 až o pět set šedesát miliard korun,“ píše ve výše zmíněném dokumentu. Současně považuje za neopodstatněné ty argumenty, které hovoří o příliš vysokých nákladech na zavedení eura. Podle Chmelaře, by se tyto náklady vykompenzovaly úsporami spojených s přijetím evropské měny v nejpozději v horizontu jednoho roku.
Chmelař studoval na pařížské univerzitě Siences Po a londýnské London School of Economics. Pracoval jako výzkumný pracovník v oblasti finančních trhů v bruselském think-tanku Centre for European Policy Studies (CEPS) nebo v oddělení finanční regulace Rady Evropské unie. Od roku 2014 působí na Úřadu vlády, nejprve jako vedoucí Oddělení strategií a trendů Evropské unie a poté jako ředitel Oboru koordinace hospodářských politik Evropské unie. Jeho specializací jsou finanční trhy, ekonomie domácností a systémový rámec Evropské hospodářské a měnové unie. Je řadovým členem české sociální demokracie.