Chmelar

Aleš Chmelař

Profil

Autor je ekonom. Pracoval jako výzkumný pracovník v oblasti finančních trhů v bruselském think-tanku Centre for European Policy Studies (CEPS), pro Evropskou sociálně demokratickou stranu na portfoliu evropské finanční reformy a v oddělení finanční regulace Rady EU. Promoval na Sciences Po v Paříži a London School of Economics, kde byl předsedou politického klubu studentských odborů. Jeho specializací jsou finanční trhy, ekonomie domácností a systémový rámec Evropské hospodářské a měnové unie.

Komentář

Západní Evropu doženeme 8. září 2271

Nejenom, že ekonomika České republiky posledních pět let láme rekordy v „nerůstu“, už dvacet let přešlapujeme na místě. Slovensko, které před dvaceti lety začínalo na polovičním hrubém domácím produktu, nám dnes dýchá na záda.

Komentář

Zbytečná evropská levice

Francouzský prezident François Hollande minulý týden pronesl velmi důležitý projev, který by neměl zapadnout. Definitivně se jím zařadil do řady politiků takzvané Třetí cesty, jako byl Tony Blair, Gerhard Schröder či Wim Kok.

Komentář

Světlo na konci tunelu pro české hospodářství

Aleš Chmelař reaguje na texty, které kritizovaly intervenci ČNB zleva. Krok centrální banky byl totiž spíše levicovým. To, na koho nejvíce dopadne, je ale především v rukou státu. Jeho úkolem je zajistit potřebnou redistribuci.

Komentář

Školky, dluhy a účetnická ekonomie

Za posledních sedm let jsme se naučili myslet stylem, že co stojí peníze, to se skoro určitě neudělá. Konkrétní příklady přitom ukazují, že zdánlivě nákladné řešení je mnohem levnější než ponechat současný stav.

Komentář

Jak hrát šachy se Zemanem

Sobotkovský tábor sociálních demokratů je jediný, který dokáže se Zemanem důstojně hrát šachy. Ty se nedají hrát jinak než proti bezprostřednímu zisku. Zeman totiž počítá právě s jednoduchými politickými kalkuly a paradoxy. A jenom ty dokáže předjímat.

Komentář

Jiří Rusnok aneb Nesnesitelná lehkost oportunismu

Tomu, že je Jiří Rusnok nezávislý, tedy „odborný“ ekonom, věří málokdo. Dalšímu vtipu, tedy že je ekonomem levicovým, ovšem uvěřilo překvapivě hodně lidí.

Sloupek

Nic se neděje. Máme se dobře. Bylo hůř. Nestěžujme si

Psychedelický optimismus Tomáše Sedláčka ohledně důsledků ekonomické krize zavírá oči před tím, jakých nových forem dnes nabírá ekonomické vydírání a xenofobní politika.

Sloupek

Rodičovská dovolená a bludný kruh platové nerovnosti

Právě fakt, že jsou to především ženy, kdo si vybírá rodičovskou dovolenou, je u kořene nerovných platových podmínek žen a mužů. Jakýkoliv krok směrem k pohlavně vyváženějšímu vybírání rodičovské je proto třeba uvítat.

Sloupek

Politika škrtů a ekonomické chyby v Excelu

Odhalení chyby ve výpočtu korelace zadlužení země a ekonomického růstu nepovede k revizi politiky škrtů: ta totiž vychází z ideologických předpokladů, stejně jako většina ekonomických doktrín.

Sloupek

Rozbij stát a pak si stěžuj, že nefunguje

Pravicové strany si de facto nemohou přát dobře fungující veřejné služby, je-li jejich hlavním politickým zájmem jejich privatizace. Tím se ovšem pravicoví politici dostávají do závažného střetu zájmů.

Sloupek

Fiskální emigrace: Střední třída v zajetí multimilionářů

Ti nejbohatší si dnes vybírají, do kterého daňové ráje emigrují. Přitom se jim daří přesvědčit střední třídy, že daně se musejí snižovat. Výsledkem bude stav, v němž bohatí země s normálním zdanění opustí, a střední třídy zaplatí celý účet.

Sloupek

Nový rozpočet EU: Po státech škrtit i Evropu

Summit EU schválil nesmyslně škrtací rozpočet na dalších sedm let. Přibývající úkoly EU se tak mají realizovat se sníženým rozpočtem. Vítězství rozpočtového sobectví národních lídrů může teď zabránit jedině Evropský parlament.

Sloupek

Tenhle Karel není pro mladý aneb Proč volit Jirku Dienstbiera

Reálné politické působení Karla Schwarzenberga je na hony vzdáleno iluzím, které do něj vkládají zejména mladí lidé. A jako ministr zahraničí pro naši proevropskou orientaci neudělal nic.

Sloupek

Suverenita na prodej

Státní suverenita se v době globalizace stala výhodným obchodním artiklem, jak ukazují především malé státy, které nedávno hlasovaly proti povýšení statutu Palestiny v OSN.

Sloupek

Jak spravit evropský rozpočet

Rozpočet Evropské unie představuje pouhé jedno procento evropského HDP a nemůže proto stačit nárokům sjednocujícího se kontinentu. Je třeba jej navýšit a přispět jeho pomocí mj. ke zmenšení rozdílu mezi bohatými a chudými.

Sloupek

Nechme Brity odejít z EU

Velká Británie se v EU chová v intencích své staleté zahraniční politiky, která evropský kontinent především cíleně rozděluje. Neměli bychom se proto bát asertivnějšího přístupu k Britům, sabotujícím proces evropského sjednocování.

Sloupek

Jediné, čeho se musíme bát, je náš vlastní strach

Velkou část negativních efektů dluhové krize způsobil právě strach. Strach z řeckého osudu tlačil i vysoce solventní státy skrze politický diskurz do začarovaného kruhu šetření a stagnace. Ale jeden reálný důvod ke strachu by tu byl.

Sloupek

Opravdová příčina evropské krize? Daňové úniky

Stačilo by necelých devět let řádně vybírat daně v celé Evropské unii a celý evropský dluh by byl tentam. Bez výdajových škrtů a bez zvyšování daní.

Sloupek

Fiskální multiplikátor aneb Kalouskovo vyšší poslání

Nejdůležitějším úkolem škrtací medicíny v dnešním finančním systému bohužel není hájit růst a prosperitu států, ale zájmy státních a soukromých věřitelů.

Komentář

Bojovat proti té opravdové krizi aneb Sentiment Mojmíra Hampla

Víceguvernér České národní banky by si přál, aby lidé více utráceli, odmítá ovšem fiskální a měnové kroky, které by je k tomu stimulovaly. Jeho způsob myšlení tak jenom prodlužuje hospodářskou krizi v ČR.

Zobrazeno 20 / 22