Trumpova daňová reforma
Jiří ParoubekZejména americké finanční trhy v předchozích několika týdnech zaznamenaly po krátkém poklesu výrazný vzestup a ceny naprosté většiny amerických akcií se zvýšily. O tom, co můžeme očekávat do budoucna, uvažuje Jiří Paroubek.
Americké finanční trhy tedy s pozitivním naladěním očekávaly informace o daňové reformě, kterou přislíbil před americkými prezidentskými volbami současný prezident Trump, jenž nyní s proklamovanou reformou skutečně přichází a postupně předloží své návrhy Kongresu.
Podle jeho záměrů, které zveřejnili jeho poradci a komentoval je také americký ministr financí Steven Mnuchin, dojde k podstatné změně firemní daně z příjmů, jež poklesne z 35 procent na 15 procent. A méně by měli být podle návrhu zdaňováni i jednotlivci, kteří mají nově odvádět na dani z příjmu podle sazby 35 procent místo stávajících 39,6 procenta.
Americký státní rozpočet tak sice podle odhadů analytiků přijde o obrovské částky peněz, jak ale tvrdí autoři reformy, tento pokles ve výběru příjmů státu nahradí celkové oživení podnikatelských aktivit a příliv investičního kapitálu ze zahraničí, a následně tedy ekonomický růst Spojených států. A z toho plynoucí růst daňových příjmů.
Investovaný kapitál bude perspektivně rovněž generovat velké zisky firem (Trump plánuje umožnit firmám, aby mohly přesouvat své zisky ze zahraničí do USA za méně než současných 35 procent sazby. Výši nové sazby pro repatriaci zisků však zatím nezveřejnil.), a tím také velké příjmy státního rozpočtu.
Trumpova reforma daní, pokud projde Kongresem, je zřejmě největším zásahem do daňového systému USA za několik posledních desetiletí.
Než uděláme nad Trumpovými daňovými návrhy definitivní závěr, měli bychom je důkladně posoudit. Každopádně se zdá, že americká ekonomika v tuto chvíli čeká ještě na další impulsy, a to impulsy v podobě prezidentova plánu rozvoje americké infrastruktury.
Jinak řečeno, pokud Donald Trump představí svůj plán veřejných investic na obnovu stávající infrastruktury a výstavbu nové, tedy dálničních, silničních a železničních sítí, bude to dalším impuls vedoucí k oživení amerického i světového hospodářství. Je pak samozřejmě otázkou, jak by Trumpovy návrhy reálně fungovaly a jak na ně budou trhy reagovat po jejich skutečném uplatnění. Nejspíš opět růstem.
Protože si je třeba uvědomovat věci ve správných proporcích --- daňová reforma bude největší událost první části Trumpova prezidentství.
(A píšou jí miliardáři, mimochodem)
---------------------------------------------------------------------
Dobrá čtivá analýza prvních sta dnů Trumpova vládnutí od Kryštofa Kozáka z UK.:
http://www.lidovky.cz/trumpova-srazka-se-svetem-co-z-toho-plyne-pro-nas-fbh-/zpravy-svet.aspx?c=A170429_110408_ln_zahranici_ELE
Narcistické velikášství v čele státní moci se stává normou a dokladem všeobecného trendu.....pravá a tentokráte i levá peněžní aristokracie ztratila pud sebezáchovy a tím i schopnost zájmu o kapitalismus v sociálním režimu .
Pokud by Trumpovy návrhy reálně fungovaly tak na ně budou trhy reagovat po jejich skutečném uplatnění nejspíš opět růstem........sděluje levicový analytik.