Dvě přestávky na jednání poslaneckých klubů pohřbily zákon o sociálním bydlení
Jan GruberVláda předložila Sněmovně zákon o sociálním bydlení pozdě. Proto opozici nedalo příliš práce, aby jeho schválení zmařila. Byznys s chudobou bude i v dalších letech vzkvétat. Na tahu je vládní koalice, které vzejde z podzimních sněmovních voleb.
Zákon o sociálním bydlení v tomto volebním období s největší pravděpodobností schválen nebude. Poslanecká sněmovna jej během úterního zasedání opět neprojednala. V posledním textu o sociálním bydlení jsme v Deníku Referendum psali, že zákon může být schválen tehdy, nebudou-li se poslankyně a poslanci pokoušet Sněmovnu zablokovat. Obstrukce pravicové opozice společně s liknavým přístupem lidovců jej však shodily pod stůl.
Přestože se sociální demokracii podařilo prosadit případné pokračování schůze Sněmovny do pozdních večerních hodin, ničeho tím nedosáhla. Když po dlouhé diskusi navrhla poslankyně občanských demokratů Jana Černochová přerušení projednávání zákona do doby přítomnosti ministra financí Andreje Babiše, zjistilo se, že Sněmovna není usnášeníschopná. Většina poslanců a poslankyň nebyla v době projednávání zákona přítomná v sále. Toho využila pravicová opozice a požádala o přestávky na jednání poslaneckých klubů. Sněmovna měla pokračovat v debatě po jedenácté hodině večerní. Nicméně předsedové klubů se dohodli, že raději rovnou skončí.
Roman Sklenák, předseda poslaneckého klubu sociální demokracie, ještě před začátkem sněmovní schůze připustil, že schválení zákona je ohrožené. „Pokud během úterý nestihneme první čtení, tak je projednání zákona nereálné,“ řekl. Další jednání Poslanecké sněmovny je totiž naplánováno až na polovinu května. Ačkoli je stále možné zkrátit lhůty na projednání zákona ve výborech — což již před čtrnácti dny avizoval předseda vlády Bohuslav Sobotka — je nepravděpodobné, že by Sněmovna s tímto návrhem vyslovila souhlas.
Místopředseda Poslanecké Sněmovny Jan Bartošek totiž během diskuse nad zákonem řekl, že podporuje jeho propuštění do dalšího čtení, ale zároveň bude požadovat prodloužení lhůt pro jeho projednání. Se stejným požadavkem vystoupil i poslanec hnutí ANO Zdeněk Soukup. „Osobně je mi velice líto, že zde musím konstatovat, že ministerstvo práce a sociálních věcí totálně promarnilo šanci na přípravu kvalitního zákona,“ dodal v závěru svého vystoupení Bartošek. Je zřejmé, že KDU-ČSL ani hnutí ANO zrychlené druhé čtení nepřipustí. Což znamená, že zákon o sociálním bydlení schválen nebude a byznys s chudobou bude i v následujících letech nerušeně vzkvétat.
„Potopit zákon o sociálním bydlení bylo mnohem snazší, než jsme si dokázali představit,“ napsala iniciativa Mít svůj domov, které přijetí zákona dlouhodobě podporuje. „Díky tomu, že se zákon dostal do prvního čtení až ke konci volebního období, tak stačily dvě žádosti o dvouhodinovou přestávku ze strany ODS a následně TOP 09, aby se odpůrcům podařilo pohřbít zákon, který měl pomoct téměř dvě stě tisícům lidí nalézt domov, který by jim mohl pomoci postavit se na vlastní nohy a který měl nastavit systémové řešení v boji s obchodem s chudobou. Těžko se bráníme dojmu, že si někteří poslanci neuvědomují závažnost dopadů jejich mezistranických půtek, a že za svými malými souboji nevidí reálné lidi, kterých se absence zákona dotýká každý den života v nejistotě, zda bude mít jejich dítě kde spát,“ stojí dále v prohlášení iniciativy.
Jedna z největších vládních priorit padla. Na vině však není jen opozice, ale všichni. Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo zákon pozdě. Jeho finální podoba byla výsledkem dlouhých jednání a četných kompromisů, avšak ani ty zákon neubránily před útoky koaličních stran. Předmětem sporu byla dlouhodobě především velikost cílové skupiny, která by měla mít na sociální bydlení nárok. Kritiku odborníků si vysloužilo vypuštění povinnosti obcí povinně se zapojit do systému sociálního bydlení nebo návrh na sjednocení dávkového systému. Přesto četné občanské iniciativy, které se tématem dostupného bydlení zabývají, i stávající verzi zákona podporovaly. Nyní je zřejmé, že otázku byznysu s chudobou Sobotkova vláda uspokojivě nevyřeší. Je třeba počkat na příští, která vzejde z podzimních sněmovních voleb.