Naděje na přijetí zákona o sociálním bydlení stále žije, má však na kahánku
Jan GruberVládní koalice nalezla takřka ztracenou jednotu a hodlá v Poslanecké sněmovně postoupit zákon o sociálním bydlení do dalšího čtení. Naděje na jeho schválení zůstává. Avšak finální podoba zákona je krajně nejistá.
Předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Roman Sklenák před úterním jednání Sněmovny řekl, že navrhne pevné zařazení zákona o sociálním bydlení na pořad schůze. Dodal, že celou věc diskutoval s předsedy ostatních poslaneckých klubů, dohody se mu však dosáhnout nepodařilo. „Pokud dnes nestihneme první čtení, tak je projednání zákona nereálné. Opozice je sice proti, doufám však, že hlasy koaličních poslanců získáme,“ shrnul Sklenák.
Úsvit — Národní koalice při tiskovém brífinku oznámil, že nepodpoří postoupení zákona o sociálním bydlení do druhého čtení. Stejný názor zastává i TOP 09. „My tento návrh nepodporujeme. Jde opět o zákon, který se snaží na poslední chvíli zatěžovat obec a nepřinese nic dobrého,“ řekl poslanec TOP 09 Martin Plíšek. Lidovci svůj souhlas podmínili projednáním památkového zákona, který považují za svou prioritu. Komunisté se přednostnímu zařazení zákona nebrání. Naopak občanští demokraté návrh zákona o sociální bydlení odmítají. Domnívají se, že vytváří škodlivou závislost lidí na státu. Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek na dotaz, zda podpoří předností projednání zákona, odpověděl stručně: „Ano.“
Poslanecká sněmovna se zákonem o sociálním bydlení poprvé zabývala v polovině dubna. Kvůli dlouhé a bouřlivé diskusi se však schválit zákon v prvním čtení a přikázat jej sněmovním výborům nepodařilo. Projednávání jedné z vládních priorit bylo odloženo na neurčito. Předseda poslaneckého klubu sociální demokracie se dvakrát pokusil prodloužit jednání Sněmovny. Požadoval, aby poslanci a poslankyně setrvali v lavicích i po devatenácté hodině. Pravicová opozice, ke které se připojili koaliční lidovci, však byla proti. A Sklenákovy návrhy neprošly.
Postup KDU-ČSL byl překvapivý. Místopředseda Sněmovny Jan Bartošek totiž na tiskové konferenci lidoveckého poslaneckého klubu před čtrnácti dny avizoval, že jeho strana postoupení zákona o sociálním bydlením do druhého čtení podpoří. Sám však společně s většinou strany hlasoval proti oběma Sklenákovým návrhům. Předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jiří Mihola Deníku Referendum řekl, že „to byla věc koaliční nedohody. Sklenák totiž navrhl doprojednat pouze návrhy z dílny sociální demokracie a opomněl památkový zákon. Proto jsme nebyli ochotni zvednout pro jeho návrhy ruku. Byla to věc špatné komunikace ze strany poslance Sklenáka.“
Pokud se během úterního jednacího dne nebude opakovat situace z předminulého týdne, kdy opozice množstvím přihlášek do rozpravy a dlouhými vystoupeními Sněmovnu prakticky zablokovala, lze předpokládat, že zákon o sociálním bydlení projde prvním čtením. Přesto jeho schválení zůstane nejisté. Takřka všechny strany zastoupené v Poslanecké sněmovně avizovaly, že k němu mají výhrady a pokusí se navrhnout pozměňovací návrhy. Otázkou proto zůstává, v jaké podobě bude postoupen do dalšího legislativního procesu.