Vláda schválila zákon o sociálním bydlení, problémy zůstávají
Gaby KhazalováPodle iniciativy Mít svůj domov zákon ohrožuje vyplácení dávek pro lidi žijící na ubytovnách, přesto jeho schválení považuje za úspěch. Schválenou verzi však kritizuje také Karla Šlechtová z hnutí ANO, ve Sněmovně tedy může doznat změn.
Vláda na svém středečním jednání schválila podobu zákona o sociálním bydlení v předložené podobě. Nepočítá tedy s povinností obcí poskytovat sociální byty a zavádí změnu systému vyplácení dávek. Návrh by nyní měli projednávat poslanci na své schůzi začínající 4. dubna. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová již naznačila, že hnutí ANO bude chtít návrh „vylepšit“.
„Mohu mluvit jen za sebe, ale ve Sněmovně budu prosazovat, aby byla zúžena cílová skupina lidí, kteří mají nárok na sociální bydlení,“ uvedla pro Českou televizi Šlechtová. Ministryně práce a sociálních věcí by naopak zákon ponechala ve stávající podobě. „Zákon musí mířit i na třeba matky samoživitelky, které nepotřebují sociální práci, ale nemají kde bydlet,“ uvedla Marksová.
Marksová se také domnívá, že by zákon měl ukládat obcím povinnost poskytovat sociální bydlení. Obce se však proti tomuto požadavku ostře vymezily a ze zákona toto ustanovení vypadlo již na sklonku loňského roku. „Ze své zkušenosti mohu říct, že by zákon neprošel parlamentem, pokud by neměl podporu obcí,“ odůvodnila krok Marksová.
Iniciativa Mít svůj domov zákon dlouhodobě prosazuje a jeho schválení vítá. „Zákon slíbil Mirek Topolánek před deseti lety. Tato vláda splácí dluh občanům. Věřím, že k podpoře zákona se nyní připojí k Bohuslavu Sobotkovi také Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek a umožní, aby zákon prošel hladce Sněmovnou,“ uvedl pro Deník Referendum vedoucí platformy Štěpán Ripka.
Iniciativa ale současně kritizuje některá ustanovení zákona. Konkrétně vládou schválené verzi vytýká změnu dávkového systému, která ruší výplatu příspěvku na bydlení pro lidi žijící v nestandardním prostředí, například na ubytovnách. Na úterní demonstraci iniciativa uvedla, že ministryně Marksová slíbila tuto připomínku vládě přednést, podle informací Deníku Referendum však zákon prošel v předložené podobě bez větší diskuse.
Své připomínky zopakovala pouze ministryně Šlechtová, která zákonu vytýká rozpočtovou neodpovědnost. Zákon tedy ještě může ve Sněmovně doznat určitých změn — se schválenou verzí nejsou spokojeni ani koaliční strany, konkrétně lidovci a hnutí ANO.