Zelení, strana, která změnila německou společnost. Neví ale, jak dál

Jan Šícha

Mít vliv ve společnosti neznamená automaticky úspěch ve volbách. Němečtí Zelení změnili svou zemi, ale poznávají, že vděk nemobilizuje.

Kdysi může v politice znamenat i předevčírem. Žádná jiná strana to v Německu necítí víc než Zelení (Bündnis 90/ Die Grünen). Uvažujeme-li o možnosti vzniku levicové koalice v Německu, o Zelených nutně mluvíme až nakonec. Působí dojmem, že se u nich nic zvláštního neděje, že osobnosti, které nabízejí, tak nějak známe, že témata, která kdysi Zelení prosazovali, už v Německu sdílí každý, kdo má trochu rozumu a starosti o budoucnost.

Myšlenku udržitelného světa v Německu přijali, možná také proto Němci nevěřícně zírají na Trumpa jako na dinosaura. Opravdu se bojí, kdežto my nacházíme milé analogie s vlastními dinosauříky a říkáme si, že jsme přece jen možná docela trendy a světoví. Nikdo v Německu nechce oprášit jaderné elektrárny, zrušit vracení plastových nádob od nápojů, vybetonovat a znečistit vodní toky, ignorovat sociální politiku, mluvit o klimatu jako Václav Klaus, nadávat homosexuálům a přivandrovalcům, zpochybňovat rovnost pohlaví, planetu považovat za prostor k volnému vydrancování. Kdo ale tato témata hlasitě a dlouho prosazoval? Právě Zelení.

Němečtí Zelení se v celoevropsky jedinečné síle vynořili z kvasu roku osmašedesátého, mírového hnutí a feminismu. Vynořili se z řek zabitých splašky, z protijaderných demonstrací. Jako strana vznikli v roce 1980 v západním Německu. Po připojení východního Německa k západnímu, nazývaném zdvořile jako sjednocení, se u Zelených k étosu západní levice připojil étos občanských aktivit východu.

Budoucnost je zelená. Dost Němců si to sice myslí, zelené však nevolí. Foto FB Bundnis/Die Grune
×
Diskuse
JP
April 7, 2017 v 12.59
Ad Kretschmann: jeho úspěch závisí v tom, že svým rozvážným a rozšafným projevem si dokázal získat i středového voliče. Což je právě ten zásadní problém strany Zelených, která vždy měla punc "chaotů"; radikálů s kterými se ten středový volič jen velice výjimečně dokázal identifikovat.

Do jaké míry (a jak dlouho) tento "Kretschmannův model" může vydržet, je otázka. Spíše se zdá, že je vázán právě jenom na tuto jednu jedinou osobnost.

Základním problémem současných Zelených je vlastně právě to, že už přestali být radikální - takže ztratili své radikálně-fundamenalistické příznivce; ale na straně středovým voličem nikdy nebudou považováni za jeho vlastního. A tak se potácejí někde v meziprostorech, a nepatří nakonec tam ani tam.