Chartisté vyzývají premiéra, aby se zastal čínského disidenta. Sobotka mlčí
Vratislav DostálNa sklonku minulého týdne vyzvalo 150 signatářů Charty 77 premiéra Bohuslava Sobotky, aby se zasadil o propuštění čínského disidenta Liou Siao-po na svobodu. Premiér navzdory opakovaným výzvám Deníku Referendum na dopis nereaguje.
Ani týden po zveřejnění otevřeného dopisu Bohuslavu Sobotkovi, který mimo jiné podepsalo asi sto padesát signatářů Charty 77, nám tiskový odbor vlády ani mluvčí ČSSD nebyli schopni zprostředkovat reakci premiéra a předsedy sociálních demokratů. „Zatím jsem to bohužel neměl možnost s premiérem řešit,“ napsal prostřednictvím textové zprávy v pátek ráno vedoucí tiskového odboru vlády Martin Ayrer.
Redakce Deníku Referendum přitom na existenci dopisu, ve kterém je Sobotka vyzván k podpoře čínského disidenta a nositele Nobelovy ceny míru Liou Siao-po, který byl v roce 2008 v Číně jedním ze spoluautorů a prvních signatářů Charty 08, tiskové oddělení vlády i tiskového mluvčího ČSSD upozornila v pondělí odpoledne.
Podle Jiřího Gruntoráda dopis Sobotkovi podepsalo celkem 158 lidí. „Jestli se nemýlím, z toho je chartistů asi 150,“ upřesnil v rozhovoru pro Deník Referendum ředitel knihovny samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti s tím, že sám dopis rozeslal asi na přibližně 250 e-mailových adres signatářů Charty 77.
„Proč to někteří nepodepsali, je těžká otázka. Vzhledem ke krátké době uzávěrky se to nemuseli dovědět včas, mohou mít i jiné důvody,“ odvětil na naši otázku, proč výzvu někteří ze signatářů Charty 77 nepodepsali.
Signatáři dokumentu premiéra v dopise upozorňují na případ Liou Siao-po, který byl v roce 2008 dva dny před zveřejněním Charty 08 zatčen a držen na neznámém místě. „25. prosince 2009 byl odsouzen na jedenáct let do vězení za podněcování k podvracení státní moci. Nyní je držen ve vězení Jinzhou v provincii Liaoning,“ píše se v dokumentu
„Vážený pane premiére, prosíme Vás i další členy vlády, zasaďte se o propuštění pana Liou Siao-po na svobodu. I pouhý veřejný projev zájmu o jeho osud bude pro něj znamenat velké povzbuzení. Pro českou veřejnost to bude dokladem, že své prohlášení myslíte vážně,“ uzavírají signatáři dopisu, mezi něž patří například Dana Němcová, Vlasta Chramostová, Jiřina Šiklová, Ladislav Hejdánek nebo Radim Palouš.
Dopis je reakcí na to, že se Sobotkova vláda na začátku ledna přihlásila při příležitosti čtyřicátého výročí Charty 77 k jejímu odkazu. A signatáři dopisu po Sobotkovi vlastně požadují, aby zájem o lidská práva doprovodil také konkrétními činy. „Charta 77 dokázala čelit v období komunistického režimu masivním represím zejména díky zájmu zahraniční veřejnosti,“ připomínají autoři dokumentu.
A pokračují: „Jistě, vážený pane premiére, pochopíte, že pro nás, kteří jsme díky zahraničnímu zájmu dokázali represím komunistického režimu čelit, z toho plyne mravní závazek projevovat zájem o lidi, kteří jsou kdekoli ve světě v situaci podobné té, v níž jsme bývali i my. Upozorňujeme Vás, že přihlášením se k tradicím Charty 77 jste i Vy, spolu s Vládou České republiky, přijal stejný mravní závazek. Záleží nyní jen na Vás, zda tomuto závazku dostojíte.“