Další pokuta pro spalovnu v Chotíkově, tentokrát 180 tisíc korun
Vratislav DostálStavební úřad při kontrole stavby spalovny v Chotíkově zjistil, že několik stavebních objektů, které byly změněny, bylo dokončeno bez stavebního povolení. Plzeňská teplárenská za to obdržela už druhou pokutu, tentokrát 180 tisíc korun.
Společnost Plzeňská teplárenská v čele s generálním ředitelem Tomášem Drápelou již podruhé dostala od stavebního úřadu v Nýřanech pokutu za nezákonnou výstavbu části spalovny komunálních odpadů v Chotíkově. V květnu loňského roku to bylo padesát tisíc korun, tentokrát již 180 tisíc. Podle Dětí Země jde o důkazy, že vedení této městské veřejné instituce úmyslně a účelově pohrdá zákony. Ve spalovně se odpad zkušebně spaluje již od srpna 2016.
„Vedení Plzeňské teplárenské má zřejmě pocit, že české zákony platí jen pro některé, takže se nemusí nijak starat o jejich dodržování, protože všechny pokuty stejně zaplatí obyvatelé Plzně. Přesto mě překvapuje, že již třetí porušení zákona plzeňská politická reprezentace trpí, neboť tím současně dává najevo své pohrdání principům právního státu,“ myslí si předseda Dětí Země Miroslav Patrik.
Stavební úřad v Nýřanech při kontrole stavby spalovny v říjnu loňského roku zjistil, že několik stavebních objektů, které byly změněny, bylo dokončeno, aniž existuje pravomocné stavební povolení. Proto zahájil řízení o správním deliktu, které ukončil na sklonku listopadu udělením pokuty ve výši 180 tisíc korun. Stavební povolení pro tyto změněné objekty bylo sice vydáno již 7. červenec 2016, ale není dosud pravomocné.
„Očekávali jsme sice pokutu kolem tří set tisíc korun, nicméně údajně se v takových případech ukládají pokuty kolem sta tisíc korun. Stavební úřad ovšem přihlédl k opakovanému porušení zákona, takže pokutu zvýšil,“ vysvětluje Patrik, podle kterého stavební zákon umožňuje ukládat pokuty až do výše půl miliónu korun.
Plzeňská teplárenská porušila zákon již nejméně třikrát. Poprvé to bylo v květnu 2015, neboť nevyřídila žádost Dětí Země poslat údaje o konzervaci spalovny, takže krajský soud jí v říjnu přikázal žádost vyřídit a zaplatit jim přes dvanáct tisíc korun. Podruhé to bylo v dubnu loňského roku, neboť prováděla stavební práce bez pravomocného stavebního povolení, takže jí stavební úřad v Nýřanech uložil pokutu padesát tisíc korun.
Spalovna také vinou krajských úřadů v Plzni, v Praze a v Českých Budějovicích prohrála již šest soudních sporů. Krajský soud v Plzni totiž již třikrát zrušil pravomocné územní rozhodnutí, naposledy v prosinci loňského roku, a také již třikrát pravomocné stavební povolení, naposledy loni v srpnu.
Výstavba spalovny za 2,1 miliardy korun byla zahájena v srpnu 2013, asi v polovině července 2016 byla dokončená a od poloviny srpna 2016 probíhá roční zkušební provoz. Spolky kritizují stavbu od roku 2010.