Soud zrušil územní rozhodnutí pro spalovnu v Chotíkově
Vratislav DostálKrajský soud v Plzni zrušil dne územní rozhodnutí pro spalovnu odpadů v Chotíkově u Plzně. Žalobci především namítali nesprávné provedení hodnocení vlivů spalovny na životní prostředí a systémovou podjatost úředníků krajského úřadu v Plzni.
Krajský soud v Plzni na základě žalob spolků Děti Země a Sdružení pro udržitelný rozvoj obce Chotíkov z prosince 2012 zrušil územní rozhodnutí pro spalovnu odpadů v Chotíkově u Plzně.
Žalobci především namítali nesprávné provedení hodnocení vlivů spalovny na životní prostředí a systémovou podjatost úředníků krajského úřadu v Plzni. Důvod o podjatosti soud nakonec uznal, takže se už věcnými námitkami nezabýval. Spalovna za dvě miliardy korun tak přichází o evropské dotace.
„Rozsudek sice nemá na probíhající výstavbu spalovny žádný vliv, neboť ještě existuje stavební povolení, avšak snaha městského podniku Plzeňská teplárenská získat evropské dotace ve výši 450 miliónů korun se podle nás již rozplynula. Jde o podobný případ jako u dálnice D8 přes České středohoří, kde soud rovněž územní rozhodnutí zrušil a stát tak přišel o dotaci osmi miliard korun,“ říká předseda Dětí Země Miroslav Patrik.
Krajský soud ve svém rozsudku uznal procesní námitku žalobců, že pracovníci krajského úřadu v Plzni mohli o podaných odvoláních rozhodovat pod vlivem systémové podjatosti, jak ji ve svém průlomovém rozsudku z listopadu předloňského roku popsal a definoval Nejvyšší správní soud.
Plzeňský kraj totiž s investorem Plzeňská teplárenská sepsal v dubnu roku 2010 dohodu o partnerství a spolupráci, v níž se zavázal k maximální součinnosti při realizaci této spalovny. Podle soudu ovšem došlo k ukázkové systémové podjatosti celého krajského úřadu, takže o odvolání měl rozhodnout jiný krajský úřad.
„Ze systémové podjatosti zrušily krajské soudy již také územní rozhodnutí pro spalovny v Karviné a v Komořanech, teď došlo i na třetí spalovnu. Všechny tyto rozsudky jsou tak velmi cenné, neboť podle nás se stejným podjatým způsobem například umisťuje plavební kanál u Přelouče přes cenné Slavkovy ostrovy nebo odsunované železniční nádraží v Brně, kde žadatelem stavby je dokonce samo město,“ upozorňuje Patrik.
Podle jeho slov by soud měl ze stejného důvodu zrušit také stavební povolení, proti kterému oba spolky podaly žalobu loni v srpnu. Spalovna za dvě miliardy korun se staví od loňského září, dokončená má být příští rok v prosinci.
Spor o spalovnu v Chotíkově probíhá od léta roku 2011, tehdy krajský úřad řídil proces hodnocení vlivů na životní prostředí. Řada spolků a občanů Plzně i Chotíkova mezitím opakovaně upozorňovala, že nebyly posouzeny různé varianty řešení odpadů v kraji, nýbrž pouze varianta se spalovnou.