Spalovna v Chotíkové dotaci nezíská, Plzeňany tak bude stát o 450 milionů více
Vratislav DostálPlzeň definitivně nezíská dotaci 450 miliónů na stavbu spalovny v Chotíkově. Zastupitelé v loňském roce přitom odhlasovali projekt, který s částkou počítal, nést odpovědnost by mělo vedení Plzeňské teplárenské.
Stavba spalovny v Chotíkově u Plzně, do které magistrát prostřednictvím městské firmy Plzeňská teplárenská investuje téměř dvě miliardy korun, se výrazně prodraží. Projekt spalovny měl být původně z části financován z evropských peněz.
Podle informací Změny pro Plzeň však Plzeňská teplárenská definitivně přišla o možnost dotaci ve výši více než 450 miliónů korun získat. Zastupitelé přitom v loňském roce odhlasovali projekt, který s touto částkou počítal. Nyní tak bude muset Plzeň na stavbu spalovny vložit o 450 miliónů více, než plánovala.
„Vedení Plzeňské teplárenské se podařilo sehrát se zastupiteli a občany našeho města pěknou habaďůru. Na to, že Plzeň dotaci nezíská, upozorňují odpůrci stavby od samého počátku,“ tvrdí Martin Marek ze Změny pro Plzeň.
Připomíná, že vedení Plzeňské teplárenské dlouhé roky všechny výtky odmítalo. „Nyní se potvrdilo, že stavba spalovny bude stát všechny Plzeňany o 450 miliónů více. Tyto peníze budou chybět v rozpočtu města, které je mohlo z Plzeňské teplárenské čerpat prostřednictvím dividend,“ dodává Marek.
Že Evropská unie prostředky na stavbu chotíkovské spalovny definitivně neposkytne, vyšlo najevo minulý týden, kdy proběhla schůzka nového ministra životního prostředí se zástupci evropské komise. Předmětem schůzky byla mimo jiné snaha prosadit finanční podporu výstavby spaloven do následujícího programového období.
Česká republika nicméně nemá schválený plán odpadového hospodářství a tak na podporu může zapomenout. Pro projekt chotíkovské spalovny to znamená definitivní tečku za snahou získat peníze na spalování odpadu z evropských fondů. Peníze na stavbu spalovny tak bude muset vydat sama Plzeňská teplárenská.
„Málokdo si uvědomuje, že Plzeňská teplárenská je ze 100 % vlastněna městem Plzní a tak ztráta dotace ve výši 450 miliónů je ve skutečnosti ztrátou prostředků všech občanů našeho města. Nyní se ještě více ukazuje, že je spalovna pro Plzeň nejen nepotřebná, ale bude i velmi drahá,“uvedl Petr Baierl ze Změny pro Plzeň.
Ve srovnání s mimořádnými vícenáklady na stavbu Nového divadla, kvůli kterým byl na konci ledna odvolán z funkce technický náměstek primátora Petr Rund, jde u chotíkovské spalovny o více než desetinásobnou částku, o kterou město Plzeň ztrátou dotace přišlo.
„Ještě před rokem přitom ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela zastupitelům předkládal ke schválení projekt spalovny i s plánovanou dotací. Pokud byl za čtyřicetmiliónů vícenákladů u stavby nového divadla odvolán technický náměstek primátora, mělo by za ztrátu více než desetinásobné částky nést odpovědnost vedení Plzeňské teplárenské v čele s Tomášem Drápelou a předsedou představenstva Romanem Jurečkem,“ uzavírá Marek.
Každopádně gratuluji plzeňským zastupitelům, kteří i v nelehké době kdy neexistuje schválený plán odpadového hospodářství ČR, dokáží jeho podobu nejen prorokovat, ale i podle toho rovnou jednat.
Doufejme jen, že voliči tyto jejich dovednosti a angažovanost ocení.