Brabec uvolní 1,5 miliardy z evropských fondů pro recyklaci
Vratislav DostálMinisterstvo životního prostředí se rozhodlo vyčlenit 1,5 miliardy korun na recyklační projekty. Jde o třetinu z celkové částky, kterou resort získal z evropských fondů. Ministerstvo o jejich uvolnění dosud v Bruselu usilovalo marně.
Ministerstvo životního prostředí vyčlení 1,5 miliardy korun na recyklační projekty. Úředníci ministra Brabce již nyní apelují na všechny žadatele, aby neprodleně zahájili přípravu žádostí o podporu včetně přípravy zadávacích dokumentací pro vyhlášení veřejných zakázek.
„Hnutí DUHA po léta systematicky varovalo úřady a veřejnost, že předražené projekty spaloven odpadků nejsou ničím odůvodněné a evropské dotace je nemohou podpořit,“ uvedl Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA.
Ekologická organizace opakovaně upozorňovala, že bruselské peníze musí směřovat do lepšího třídění bioodpadů a recyklačních služeb pro domácnosti v souladu s evropskou odpadovou politikou. „Naše varování se naplnilo, spalovny nedostaly z evropských fondů ani euro,“ komentuje rozhodnutí ministerstva životního prostředí expert Hnutí DUHA.
„Ministerstvo životního prostředí včera konečně rozhodlo podpořit z části peněz marně odložených pro stavbu spaloven nové recyklační projekty. Jedná se o 1,5 miliardy korun. Doufejme, že maximum prostředků z dosud nevyčerpaných 4,5 miliard bude nakonec použito na prevenci a recyklaci,“ dodal.
Kropáček dle svých slov věří, že Českou republiku nepřijde chybná sázka na spalovny tak draho a že si z kauzy vezme ministr Brabec poučení při aktuální přípravě žádostí o podporu z evropských fondů v letech 2014 - 2020. Spalovny tam totiž stále figurují. Evropská komise přitom dala negativní stanovisko k podpoře poslední spalovny, kterou se ministerstvo životního prostředí snažilo prosadit, a to v Chotíkově u Plzně.
Žádný ze tří plánovaných projektů spaloven v Karviné, Mostě - Komořanech ani Chotíkově u Plzně nezískal oprávnění Evropské komise k dotaci z eurofondů. Ve fondu Operačního programu životní prostředí (OPŽP) stále zbývají miliardy korun, které byly předchozími ministry životního prostředí blokovány pro stavbu spaloven a hrozilo tak jejich propadnutí.
Exministr Tomáš Chalupa z ODS se například pokusil 3,6 miliard z nevyčerpaných prostředků určených na zlepšení odpadového hospodářství přesunout na stavbu pražského metra v městské části, v níž byl starostou. Evropská komise však tento přesun oprávněně odmítla. Díky tomu mohou být nyní peníze použity na to, k čemu byly určeny — k podpoře šetrného hospodaření s odpady.
Resort životního prostředí letos uvolnil z OPŽP rekordně velkou částku deseti miliard.