Ministerstvo chce bojovat s nelegálními skládkami. Podle ekologů nesystémově
Vratislav DostálMinisterstvo životního prostředí vyčlenilo čtyři miliony korun pro občanská sdružení na realizaci projektů na odstraňování nelegálních skládek. Podle ekologů resort záplatuje problém, kterému dlouhodobě nevěnuje pozornost.
Až 150 tisíc korun mohou získat neziskové organizace na boj s černými skládkami. Ministerstvo životního prostředí vyčlenilo ze svého rozpočtu částku čtyři miliony korun pro občanská sdružení a obecně prospěšné společnosti na realizaci projektů na odstraňování nelegálních skládek.
Podle ekologů tak ale resort pouze záplatuje problém, kterému ministr za ODS Tomáš Chalupa ani ministr v demisi Tomáš Podivínský dlouhodobě nevěnovali pozornost. Na další potřebné programy, jako je péče o vzácné přírodní lokality, staré aleje nebo poskytování praktických rad domácnostem, tak letos ministerstvo nenabízí ani korunu.
„Jestli je vypsání minigrantů na likvidaci černých skládek to jediné, co umí ministr Podivínský udělat pro lepší odpadové hospodářství v Česku, měl by jít sám sebe obřadně vyhodit,“ uvedl Jan Nezhyba z Arniky. Připomněl, že míra recyklace u nás loni klesla, systémové řešení odpadové politiky chybí a finanční motivace lidí, která by zvýšila třídění a snížila poplatky za popelnice, neexistuje.
„Ekologické organizace přitom dlouhodobě navrhují systémová řešení, která by snížila jak množství produkovaného odpadu, tak finanční zátěž českých rodin podle motta Co vytřídí, neplatí,“ dodal Nehyba. Problematiku černých skládek měl podle ekologů řešit nový zákon o odpadech, který ministři Chalupa ani Podivínský nepředložili.
Nyní chce ministerstvo, aby tento problém za ně řešila občanská sdružení. Alokace finančních prostředků na tuto činnost přitom ve srovnání s rokem 2011 představuje pokles dotací tohoto typu o 80 %, čímž se ochrana životního prostředí a přírody řadí mezi nejméně podporované oblasti veřejného zájmu vůbec.
Podivínský (nový poslanec za KDU-ČSL) tak z podpory vyřadil úspěšné a veřejně prospěšné aktivity. V roce 2011 jeho resort podpořil například rozvoj přírodních zahrad a přírodě blízkých úprav krajiny na Liberecku, v roce 2009 pak revitalizaci lomu Hády u Brna či projekt Čistější ovzduší pro Ostravsko.
V letech 2004 až 2011 ministerstvo podpořilo vydávání časopisu Bedrník, který dlouhodobě odebíralo více než 800 základních a středních škol. Ještě v roce 2012 podpořilo ministerstvo životního prostředí vydávání odborného časopisu Ochrana ovzduší, který nyní po padesáti letech své existence nejspíše končí.
„Pro nevládní organizace je nemilým překvapením takové omezení služeb pro veřejnost. Grantová výzva MŽP byla často poslední příležitostí pro malá a místní občanská sdružení, jak sehnat podporu pro péči o vzácné přírodní lokality jako jsou orchidejové louky či staré aleje, tvorbu naučných stezek, poskytování praktického poradenství pro domácnosti a informačních materiálů pro veřejnost," uvedla Júlia Sokolovičová.
„Nečinnost ministra bije do očí především v oblasti omezení skládkování — nedokázal připravit program předcházení vzniku odpadu ani předložit připravené zákony, namísto toho naopak před dvěma týdny podpořil zablokování recyklace v České republice. Recyklace domácích odpadků u nás v roce 2012 dokonce klesla. Ministr se však řešení příčin problému vyhýbá,“ dodal Daniel Vondrouš ze Zeleného kruhu.
Podle Edvarda Sequense ze sdružení Calla Podivínský paradoxně dotáhl do praktické podoby přání Milouše Jakeše, aby nevládní organizace jen uklízely přírodu a nepletly se do prevence nebo hájení veřejných zájmů. „Svým zvláštním přístupem navazujícím na předchozí ministry Drobila a Chalupu tak činí tečku za porevolučním obdobím, kdy neziskový sektor nacházel na ministerstvu podporu a ruku ke spolupráci,“ uzavřel Sequens.