Blíží se ropáci, za spalovnu v Chotíkově je nominován Drápela
Dušan RadovanovičÚsilí vybudovat spalovnu ve vsi nedaleko Plzně má problém: Tomáš Drápela, ředitel Plzeňské teplárenské, byl nominován na Ropáka roku. Podle jeho mluvčí však škodlivost spalovny ještě nikdo neprokázal. „Budou ji krmit recyklovatelným odpadem," na to Děti Země.
Zarputilé prosazování spalovny v Chotíkově udělalo z ředitele Plzeňské teplárenské Tomáše Drápely žhavého kandidáta na anticenu Ropáka roku za rok 2009.
„Odpady, jejichž velkou část by bylo možné recyklovat a znovu využít, v případě zprovoznění spalovny proletí komínem. Výsledkem pak bude leda nebezpečný popílek, zdravotní rizika pro obyvatele a nárůst dopravní zátěže vzniklé v důsledku navážení odpadu z větší vzdálenosti než nyní na skládku v Chotíkově,“ vyjmenovává argumenty proti spalovně Martin Hyťha z Dětí Země.
V Plzeňské teplárenské jsou nominací zaskočeni. „Nominovat na takové ocenění v době, kdy teprve začal probíhat proces EIA a nejsou nikde doložené výsledky, podle nichž by spalovna životnímu prostředí uškodila, považuji za poněkud předčasné,“ řekla Deníku Referendum asistentka ředitele a představenstva Petra Siegerová.
Pro spalovnu komunálního odpadu, jejíž stavba by vyšla na více než dvě miliardy korun, se rozběhlo řízení o vlivu stavby na životní prostředí (EIA) v únoru letošního roku. Ředitel Drápela brání projekt tím, že i Evropská unie se vrací k termickému využití odpadů. Plzeň prý palivo potřebuje jako zdroj energie, protože neumí dlouhodobě zajistit dostatek uhlí. Po zprovoznění spalovny by podle Drápelových slov mohla teplárna nahradit až patnáct procent uhlí.
Podle Dětí Země ovšem prosazení spalovny může zablokovat snahu o zvýšení podílu třídění odpadů. „Jakmile bude spalovna jednou v provozu, bude nezbytné ji kvůli ekonomice provozu „krmit", a tudíž poklesne zájem o třídění a recyklaci,“ vysvětluje Hyťha.
Projekt spalovny se nelíbí ani některým místním, kteří chtějí dosáhnout vypsání opakovaného referenda. Předchozí plebiscit dopadl zřejmě díky přislíbeným dotacím pro obec ovšem ve prospěch spalovny. Proti prosazování spaloven na úkor třídění odpadu opakovaně agitují také ekologové. Nedávno například Hnutí DUHA připomnělo sociálním demokratům jejich předvolební slib, že výstavbu spaloven nepodpoří. „Sociálnědemokratická hejtmanství stranické plány ignorují a lobbují přímo proti nim," upozornil ředitel Hnutí DUHA Petr Machálek.
O konečném pořadí ropáků rozhoduje ve dvou kolech komise složená z více než stovky vědců, publicistů, umělců, politiků a ekologických aktivistů. Výsledky ankety Ropák společně s anketou Zelená perla budou vyhlášeny v pátek 30. dubna 2010 v Brně.