Těžba břidličného plynu v Anglii ohrožuje i slavný Sherwoodský les
Josef PatočkaDokumentace získaná anglickými Přáteli Země odhaluje, že průzkumné testy mohou probíhat i poblíž legendárního dubu Major Oak. Na jiném místě chystané těžby — v yorkshirském Kirby Mispertonu — vyrostlo mezitím protestní stanové městečko.
Mezi oblastmi určenými k průzkumům pro možnou těžbu břidličného plynu takzvaným frakováním se v Anglii octlo i proslulé útočiště Robina Hooda, Sherwoodský les. Vyplývá to z dokumentů, které se podařilo na základě svobodného přístupu k informacím získat tamním Přátelům Země.
Nadnárodní společnost Ineos podle nich dospěla k dohodě s úřady lesní správy a získala licenci k průzkumným seismickým testům na dva následující roky. Měla by tak mít možnost vrtat i pouhých 200 metrů od tisíciletého dubu Major Oak, v němž se dle pověstí měl lidový hrdina se svou družinou schovávat.
Ekologické organizace nyní vyzývají britskou vládu, aby povolení stáhla a vyloučila jakoukoli těžbu břidličného plynu v chráněném lese a jeho okolí. Podle Gyue Shrubsola z Přátel Země má rozhodnutí umožnit hledání ložisek plynu pod Sherwodským lesem potenciál stát se katalyzátorem nové vlny odporu proti frakování.
„Nedovedu si představit pro Angličany ikoničtější místo, než je Sherwood. Jeden by řekl, že se poučí z chyb jiných těžařských společností a vyhnou se mu, ale oni ne: jdou do toho přímo po hlavě,“ komentuje Shrubsole.
Sama společnost Ineos pro Daily Telegraph uvedla, že zatím nedospěla k rozhodnutí, zda chce pod chráněným územím Sherwoodského lesa frakovat a že „jakékoli rozhodnutí ohledně umístnění vrtů by bralo do úvahy také přírodní památky, jako je Major Oak“.
První stanové městečko
Přestože břidličný plyn se dosud v Británii netěží komerčně, firmy jako je Ineos i nadále usilují o licence pro zkušební vrty. Technologie je v zemi předmětem vypjaté debaty od roku 2011, kdy seismické testy společnosti Cuadrilla způsobily poblíž Blackpoolu v Lancashiru lehká zemětřesení. V Yorkshiru a Lancashiru se má nicméně letos začít zkušebně těžit hned na pěti místech.
Na jednom z nich, v yorkshirském Kirby Mispertonu, vyrostl již před Vánoci navzdory teplotám pod bodem mrazu první protestní tábor. Obývá jej zatím jen několik desítek lidí, podle zpravodajů ale doufají, že na místo na přilákají další a v předjaří zvládnou zabránit společnosti Third Energy v přísunu materiálu na místo plánovaného průzkumného vrtu. Pro občanskou neposlušnost se rozhodli poté, co soud zamítl žalobu místních a Přátel Země proti chystané těžbě.
„Je poněkud lezavo, ale hřeje nás laskavost našich nových sousedů. Strávili jsme tu krásné vánoce s darovaným krocanem a od té doby lidí přibývá,“ pochvaluje si Eddie Thornton, rodák z blízkého Pickeringu, který opustil práci kameramana ve Francii, aby se do protestů mohl zapojit.
Těžba plynu z břidlic je i obecně považována za kontroverzní metodu. Hornina je při ní nejprve rozrušena výbušninou a plyn je následně z prasklin vyplavován roztokem vody a pomocných chemikálií.
Kritici upozorňují obvykle na riziko kontaminace pitné vody a na emise skleníkových plynů — nejen oxidu uhličitého při spalování, ale i několikanásobně nebezpečnějšího metanu, který z vrtů uniká jako vedlejší důsledek těžby. Také proto je na frakování uvaleno moratorium — či přímo zákaz — v pěti evropských zemích včetně České republiky. Zakázáno je rovněž ve Skotsku a Walesu a jedná se proto o specificky anglický problém.
Další informace:
The Guardian Robin Hood's Sherwood Forest faces fracking threat
The Telegraph Robin Hood oak in frackers sights as chemical firm plans extrsaction under the Sherwood Forest
The Guardian Anti-fracking protesters to see in new year at Yorkshire site