Rumunští sedláci zvítězili nad Chevronem, dle znalců ale jen prozatím
Petr JedličkaLidé z okolí Pungesti a rumunští ekoaktivisté obsadili po řadě protestů lokalitu, na níž chtěla korporace těžit břidlicový plyn. Chevron se následně stáhl. Znalci však upozorňují, že rozhodující střet teprve přijde.
Podstatný, neočekávaný, ale jen dílčí. Tak vesměs hodnotí rumunští komentátoři úspěch rumunských zemědělců z minulého týdne, kdy se sedlákům za pomoci ekoaktivistů a představitelům církve podařilo odradit nadnárodní energetický koncern Chevron od průzkumné těžby břidlicového plynu.
Chevron chtěl postavit první vrt u městečka Pungesti na severovýchodě země — v chudém a zemědělstvím živeném okrese Vaslui kousek od moldavských hranic. Z těžby by měl region peníze, ale zároveň riziko znečištění spodní vody. Místní sedláci proto pořádali nejprve několik měsíců protesty, a když ty nepomohly, příslušné místo fyzicky obsadili. Výsledek přišel do tří dnů.
„Společnost Chevron potvrzuje, že ruší svou činnost v okrese Vaslui,“ uvedla korporace v prohlášení z minulé středy.
Jak ovšem upozorňují znalci v rumunských médiích, dobyté vítězství je pouze prozatímní. Další pomyslnou bitvou bude oblastní referendum vypsané úřady v Pungesti na 24. listopadu. A mimo to bude zapotřebí přesvědčit ještě centrální vládu v Bukurešti, která je nakloněna Chevronu povolit nejen průzkumnou, ale i plnohodnotnou těžbu. Kabinet Victora Ponty vidí v břidlicovém plynu jak vítaný zdroj příjmů, tak nástroj ke snížení ceny elektřiny a cestu k energetické soběstačnosti (dle Ponty až na sto let).
„Chevron získal prozatím povolení na průzkumnou těžbu ve čtyřech lokalitách. Tři zbývající leží u Černého moře. Společnost dosud neuvedla, zda, nebo kdy s průzkumem v těchto oblastech začně (...) Během soboty protestovalo opět několik stovek odpůrců těžby v desítkách vesnic a měst,“ píší zpravodajové Balkan Insight a agentury Reuters.
Podrobněji o rizicích
Protesty proti těžbě břidlicového plynu probíhají v posledních letech na řadě míst světa, nejintenzivněji pak ve Spojených státech a v Kanadě. Jeden takový v Novém Brunšviku skončil minulý týden násilnou eskalací.
Kritikům těžby vadí zejména metoda hydraulického štěpení, nebo-li tzv. frakování, která se při ní využívá. Ta totiž spočívá v rozrušování břidlice směsí vody, písku a chemikálií, jež je do horniny pod tlakem vháněna. Směs přitom nejen rozrušuje břidlici — a tím uvolňuje navázaný plyn či ropu —, ale i nezřídka kontaminuje spodní vody. Nad velikostí tohoto rizika se ekologové a těžaři přou; lidé, kteří jsou existenčně závislí na čistotě půdy, a tedy i spodních vod, však mívají sklon těžařům nevěřit.
V USA pomohla těžba břidlicového plynu snížit cenu suroviny o desítky procent za posledních několik let. V důsledku klesly i náklady na topení. V ČR se zatím využívání tohoto energetického zdroje projevilo nejvíce na poklesu zájmu o černé uhlí, a tím též — například — výdělečnosti dolů OKD.
Rumunská specifika
Znalci rumunského dění ještě zdůrazňují, že tamním sedlákům velmi pomáhá široké ekologické hnutí. To nabírá v Rumunsku na síle soustavně od roku 2011, resp. ledna 2012, kdy se ekologové zapojili do velkých protivládních protestů.
Souběžně se v Rumunsku protestuje stále i proti těžbě zlata a stříbra v chráněné oblasti Rosia Montana, kterou chce provádět kanadská Gabriel Resources pomocí kyanidu. Také tento těžební projekt aktivně podporuje centrální vláda, jež zároveň čelí v souvislosti s oběma případy četným podezřením z korupce.
Další informace:
Romania-Insider.com After protests, Chevron halts shale gas search in Romania, awaits local referendum on fracking
Reuters Thousands protest in Romania against shale gas, gold mine
Balkan Insight Romanians Villagers Protest Fracking Plans
Reuters Chevron halts east Romania shale gas search after protests
RT ‘We say no to shale gas’: World unites against fracking