Mezi zastánci Brexitu je dvakrát více klimaskeptiků než mezi jeho odpůrci
Radek KubalaPodle průzkumu agentury ComRes mají Britové požadující vystoupení země z EU větší sklon zlehčovat vědecké důkazy o lidském podílu na klimatické změně a nevěřit vědcům i médiím obecně. Mezi brexitáři je také více rozšířen anti-evolucionismus.
Mezi zastánci vstoupení Velké Británie z Evropské Unie, o kterém se hlasuje ve čtvrtek v referendu, je téměř dvojnásobný podíl těch, kteří nevěří ve významný lidský podíl na změnách klimatu, než mezi odpůrci Brexitu. Ukázal to průzkum společnosti ComRes provedený minulý týden. Dle dalších zjištění výzkumníků věří zastánci Brexitu též méně médiím a moderní vědě obecně a více sympatizují s kreacionismem či těžbou ropy hydraulickým štěpením (takzvaným frakováním).
V otázce klimatických se dle výzkumu téměř sedmdesát procent zastánců Brexitu domnívá, že média přehánějí, pokud informují o vědeckých důkazech lidského vlivu na daný fenomén. Sedmadevadesát procent vědců se přitom shoduje, že lidská činnost přispívá ke změnám světového klimatu významně nebo je vůbec nejvýznamnější faktor.
„Je deprimující vidět, kolik lidí stále odmítá jasné vědecké důkazy a podrývá práci předních britských vědců. Popírání klimatických změn a teorie evoluce překáží produktivní politické diskuzi o budoucnosti Británie, Evropy a celého světa,“ řekl Guardianu Assaad Razzouk, ředitel firmy eko-energetické společnosti Sindicatum, která si šetření u ComRes zadala.
Dle dalších výsledků průzkumu si téměř polovina zastánců Brexitu myslí, že vědci obecně mají příliš velký vliv na rozhodování britské vlády a že lidé zpochybňující teorii evoluce mají pravdu. Téměř čtyřicet procent zastánců Brexitu pak podporuje rozšiřování těžby ropy frakováním a nesouhlasí s výstavbou větrných farem na venkově.
Podle pozorovatelů jde euroskepticismus mnohdy ruku v ruce právě s popíráním lidského vlivu na světové klima zejména proto, že Evropská unie přichází s ekologickými regulacemi a dotacemi pro obnovitelné zdroje. Odpůrci Evropské unie kvůli tomu vidí v ekologické politice příklad potírání státní suverenity.
Další informace:
The Guardian Brexit voters almost twice as likely to disbelieve in manmade climate
The Herald Brexit supporters don't believe in climate change, don't like scientists but do like fracking
The Economist Where Brexit and climate-change scepticism converge