Střety kvůli ropovodu v Dakotě pokračují, policie nasadila vodní dělo
Radek KubalaDalší násilný střet mezi Siouxy a policií se uskutečnil v neděli večer, když se domorodci pokusili odstranit jednu z policejních barikád. Těžkooděnci podle demonstrantů použili v mrazu vodní dělo i slzný plyn.
Dakotská policie tvrdým způsobem zakročila proti Siouxům, kteří už od července spolu s dvěma stovkami dalších domorodých kmenů protestují proti stavbě ropovodu Bakken nedaleko rezervace Standing Rock. Zhruba čtyři stovky demonstrujících se v neděli večer pokusily vyklidit zátaras na mostě Backwater, který jim brání v přístupu do nejbližšího města. Podle svědků policie použila k zastavení davu slzný plyn, gumové projektily i vodní dělo.
Jedná se o další ze střetů mezi policií a odpůrci energovodu, na kterém má zájem i budoucí prezident Spojených států Donald Trump.
Policie jednoho člověka zatkla a celkem 167 lidí zranila. Sedm lidí bylo převezeno do nemocnice. Zvláště použití vodního děla je přitom představiteli protestujících silně kritizováno, jelikož teplota byla v příslušnou dobu pod bodem mrazu. „Je pět stupňů pod nulou a oni na nás používají pepřové spreje a vodní dělo. Modlete se za nás,“ řekla Guardianu Ladonna Bravebull Allardová, členka kmene Siouxů z rezervace Standing Rock.
Podle oddělení šerifa z Morton County byli protestující velmi agresivní. Přitom již v minulém týdnu, kdy stavební společnost Energy Transfer Partners oznámila brzké zahájení stavby pod řekou Missouri a jezerem Oahe, varovali komentátoři před násilnými střety. Firma nyní čeká už jen na poslední povolení ke stavbě.
Spor o barikádu
Protestující se v neděli večer pokoušeli dle vlastních slov především odklidit z mostu Backwater dva zapálené nákladní automobily, které shořely při protestech před několika týdny. Teprve za nimi postavila policie barikádu, která lidi z rezervace Standing Rock odřízla od nejbližšího velkého města Bismarck.
Podle oddělení šerifa se však Siouxové pokusili právě barikádu zapálit. Protestující přiznali založení několika ohňů, avšak podle nich se chtěli pouze ohřát v mrazu. Naopak policie dle nich zasahuje zbytečně brutálním způsobem.
„Barikádu využívají jako výmluvu pro to, aby nám nedovolili protestovat podle zákona,“ řekl Guardianu Frank Archambault, člen jednoho z kmenů z rezervace. Rovněž podle něj jednání policie dokazuje brutální chování bílé majority proti domorodcům, které se táhne celou historií. „Právě proto neslavíme Den díkuvzdání,“ dodal Archambault.
Osobnosti pro indiány
Už minulé pondělí podpořil protestující domorodce také slavný herec Leonardo DiCaprio, z poslední doby známý vydáním ekologického dokumentu Before the Flood. Přidal se tak k plejádě veřejných osobností, které se za Siouxy postavily.
Patří mezi ně například hollywoodské hvězdy Susan Sarandonová, Marc Ruffalo či Shailene Woodleyová, levicový uchazeč o prezidentskou nominaci Demokratické strany Bernie Sanders nebo známý lidskoprávní aktivista Jesse Jackson. Zpěvák Neil Young napsal o protestujících indiánech dokonce písničku.
Právě podpora známých osobností a občanské společnosti z celého světa spolu s mobilizací velké části domorodých kmenů dělá podle komentátorů ze stavby ropovodu celoamerickou, potažmo celosvětovou záležitost.
Historie ropovodu
S nápadem postavit ropovod Bakken přišla společnost Energy Transfer Partners na začátku roku 2014, přičemž americká vláda posvětila projekt letos v dubnu. Ropovod má být více než 1800 kilometrů dlouhý a bude protínat čtyři státy: Iowu, Illinois, Jižní a Severní Dakotu.
Siouxové se ropovodu obávají zejména kvůli únikům ropy, které by mohly znečistit zdroje pitné vody v oblasti jezera Oahe a řeky Missouri. Stavba zasahuje zároveň do indiánských posvátných míst a prochází velmi blízko indiánské rezervace Standing Rock.
Cena energovodu je odhadována v přepočtu na 87 miliard korun. Americká vláda odůvodňuje jeho stavbu nutností bezpečně přepravovat ropu z okresu Bakken, kde se těží pomocí hydraulického štěpení, takzvaného frakování.
Další informace:
Reuters Police clash with North Dakota pipeline protesters, arrest one
The Guardian Standing Rock protest: hundreds clash with police over Dakota Access Pipeline
CBC News Standing Rock pipeline protesters repelled by force at bridge crossing
NBC News Dakota Pipeline: Protesters, Authorities Clash as Temperatures Drop