Aktivisté z chladicí věže: neprodlužujte provoz elektrárny ve Chvaleticích
Jaroslav BicanDobrovolníci z Greenpeace vylezli na chladicí věž elektrárny ve Chvaleticích a rozvinuli zde transparent. Protestují tak proti prodloužení provozu celého zařízení. Jeho vlastník aktivity Greenpeace vnímá jako součást předvolebního boje.
V pondělí v brzkých ranních hodinách vyšplhalo jedenáct aktivistů po stometrovém žebříku vedoucím na ochoz jedné z chladicích věží hnědouhelné elektrárny ve Chvaleticích. Chtějí upozornit na to, že provoz největšího znečišťovatele v Pardubickém kraji má být o mnoho let prodloužen. Na chladicí věži se v pondělí něco málo před třináctou hodinou objevil první transparent, o pokračování vzkazu lze hlasovat na webové stránce nechvaletice.cz.
Dle slibů původního vlastníka společnosti ČEZ měla být elektrárna odstavena nejpozději v roce 2020, nový majitel — Severní energetická — chce ale fungování elektrárny protáhnout nejméně o dalších deset. Podle ekologické organizace Greenpeace však Česká republika elektřinu z tohoto zdroje nepotřebuje, vyváží jí totiž čtyřikrát více, než se ve Chvaleticích vůbec vyrobí.
Organizace také kritizuje, že toto závažné rozhodnutí úřady vydaly za zavřenými dveřmi, aniž by veřejnost měla možnost se k němu vyjádřit, a aniž by byly jakkoliv posouzeny jeho vlivy na životní prostředí.
„O prodloužení provozu elektrárny ve Chvaleticích jsem se dozvěděl prakticky náhodou. Do letošního května jsem žil v domnění, že se elektrárna uzavírá a najednou za našimi zády schválili, že bude otravovat vzduch o deset let déle,“ uvedl Robert Hrdina, obyvatel nedalekých Pardubic, který byl také jedním z těch, kdo se spolu s dobrovolníky Greenpeace vyšplhali na chladicí věž.
„Když se v roce 2008 řešila modernizace a prodloužení provozu ve spalovně v Rybitví, mluvili o tom snad všichni Pardubáci i místní politici. Znečištění z chvaletické elektrárny, které je mnohonásobně vyšší, ovšem politici ignorují,“ dodal Hrdina.
Elektrárna snižuje škodlivé emise, brání se její vlastník
Zástupci Greenpeace se také v pondělí dopoledne vydali na veřejné setkání s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým a vyzvali ho, aby zaujal jasné stanovisko k současnému prodlužování provozu dvou bloků elektrárny Chvaletice i k budoucnosti zbývajících dvou, o nichž se bude rozhodovat v nadcházejícím volebním období.
„Považujeme za důležité právě teď, před krajskými volbami, připomenout, že za současný stav může šlendrián či dokonce zlý úmysl krajských úředníků a naprostá lhostejnost a pasivita pana hejtmana a vedení kraje. Ten jako účastník všech správních řízení proti prodloužení provozu elektrárny nehnul ani prstem,“ uvedl vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.
Greenpeace proto apeluje na všechny kandidáty do krajského zastupitelstva, aby k budoucnosti elektrárny ve Chvaleticích zaujali jednoznačný a srozumitelný postoj. „Občané ho mají právo znát. Brzy se totiž bude rozhodovat i o budoucnosti zbývajících dvou chvaletických bloků,“ doplnil Rovenský.
Uhelné elektrárny navzdory programům odsíření a odprášení z devadesátých let podle Greenpeace nadále zůstávají hlavním zdrojem znečištění ovzduší u nás. Stále lidem způsobují vážné zdravotní problémy a dokonce jim zkracují život. Organizace upozorňuje, že z výpočtů vědců z univerzity ve Stuttgartu z roku 2013 vyplývá, že znečištění z Chvaletic způsobuje předčasné úmrtí osmdesáti lidí ročně.
Severní energetická už dříve ve svém prohlášení ke zdejším aktivitám Greenpeace uvedla, že pracovníci Elektrárny ve Chvaleticích vnímají s politováním, že letošní předvolební boj v Pardubickém kraji dosáhl naprosto absurdní úrovně. Ekologičtí aktivisté podle Severní energetické protestují proti ekologizaci a modernizaci elektrárny, a tedy i proti zlepšování životního prostředí.
„Chvaletická elektrárna modernizuje svůj provoz a snižuje tak emise škodlivých látek i prachu, což je pozitivní právě pro plíce a zdraví obyvatel Pardubicka i celé České republiky,“ řekla mluvčí Gabriela Sáričková Benešová a dodala: „Je neuvěřitelné, že proti tomuto zlepšení ekologičtí aktivisté protestují, místo aby ho vítali.“
S dosavadní technologií by však elektrárna musela kvůli přísnější legislativě ukončit svůj provoz do roku 2020. Její vlastníci, Pavel Tykač a Jan Dienstl, proto v letošním roce zahájili přestavbu dvou bloků elektrárny, což umožní prodloužení jejího provozu. Roční emise tak sice klesnou, celkové znečištění způsobené elektrárnou ale podle Greenpeace za dalších deset let provozu několikanásobně vzroste.