Lidé si budou moct vyrábět až třetinu veškeré elektřiny, tvrdí nová studie
Vratislav DostálV roce 2030 by si mohly v ČR vyrábět elektřinu z vlastních zdrojů dva miliony lidí, v roce 2050 by to mohl být každý druhý. Musejí být ale odstraněny překážky, které odrazují domácnosti či obce vyrábět a prodávat energii, kterou si vyrobí.
V České republice by již za čtrnáct let mohly vyrábět elektřinu z vlastních obnovitelných zdrojů dva miliony lidí a v roce 2050 již každý druhý obyvatel. Pokrýt by tak samovýrobci mohli třetinu naší celkové spotřeby elektrické energie. Vyplývá to z aktuální studie, kterou zpracovala nezávislá nizozemská výzkumná a konzultační společnost Delf CE.
Předpokladem takového vývoje nicméně je to, že budou odstraněny překážky, které nyní brání rozvoji zdrojů v majetku domácností, energetických družstev, malých podniků a veřejných institucí.
„Lokální, nezávislá, demokratická a čistá. To jsou hlavní atributy energie vyrobené lidmi. Evropská unie i čeští politici musí občany podporovat a chránit a ne jim házet klacky pod nohy. Jak ukazuje studie, obyvatelé Česka i celé Evropské unie mohou být základním kamenem transformace energetiky směrem k čistým obnovitelným zdrojům,” říká Jan Freidinger z hnutí Greenpeace.
„Vlastní zdroj elektřiny může být za pár let stejně obvyklý jako studna, sud pod okapem nebo obecní rybník. Současné technologie to umožňují. Studie potvrzuje, že největší potenciál mají v České republice individuální instalace domácností a větší projekty ve společném vlastnictví skupiny občanů,“ doplňuje energetický expert Hnutí DUHA Karel Polanecký.
Také on zdůrazňuje, že k využití potenciálu je třeba splnit základní podmínky: opětovně zavést zelený bonus pro větrné elektrárny ve vlastnictví či spoluvlastnictví občanů nebo obcí a dlouhodobě pevně stanovit podmínky pro samovýrobce elektřiny.
Do roku 2050 by mohla více než polovina obyvatel Evropské unie vyrábět vlastní elektrickou energii z obnovitelných zdrojů. Decentralizovaný a demokratický energetický systém založený na výrobě vlastní energie by byl schopen do roku 2050 pokrýt až pětačtyřicet procent energetických potřeb EU.
Studie analyzuje potenciál jak výroby, tak skladování energie tzv. „energetickými občany” či „prosumery“, tedy lidmi, kteří sami či kolektivně vyrábějí energii. Kategorie zahrnuje také malé a střední podniky a veřejné instituce, například školy. Data jsou k dispozici pro současnost, rok 2030 a 2050.
Nicméně myslím, že v roce 2050 by energetická krize mohla být skutečně navždy zažehnána.
A to díky tokamakům.
Opravdu vřele doporučuji tento hodinový hydepark ČT s Bernardem Bigotem::
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10441294653-hyde-park-civilizace/216411058090910/