Jošt a Masaryk „oblékli“ ve středu v Brně trička pro nádraží v centru
Vratislav DostálAktivisté propagující připravované referendum o poloze brněnského nádraží ve středu uspořádali happening, v jehož rámci oděli sochy Jošta Lucemburského a Tomáše Garigua Masaryka tričkami s nápisem „Pro nádraží v centru“.
Jezdeckou sochu Jošta Lucemburského na Moravském náměstí ve středu dopoledne skupina příznivců referenda o brněnském nádraží vyzdobila tričkem s nápisem „Pro nádraží v centru“. Stejně se před tím oděla také sochu prvního československého prezidenta, Tomáše Gariguea Masaryka, na nedalekém náměstí Komenského.
„Chceme dát najevo, že pro nádraží v centru se vyslovují každý den další osobnosti od herců až po architekty. Skoro každý, kdo v Brně něco znamená, podporuje modernizaci nádraží v centru,“ komentují happening aktivisté. Pokud by podle nich mohl hlasovat Masaryk, nepochybně by také on byl pro nádraží v centru.
„Je to sociální téma, poloha v centru je zásadní pro sociální slabší skupiny obyvatel, kterých se on vždycky zastával. Jošt by si o tom nemyslel nic, ale tričko mu sluší,“ dodávají. Přípravný výbor referenda každý den zveřejňuje videa s osobnostmi, které se vyslovují na podporu nádraží v centru — mezi již uvedenými nechybí Bolek Polívka, architekt Jan Sapák, senátorka Eliška Wagnerová či ombudsmanka Anna Šabatová.
„Takřka konsensus je i mezi odborníky,“ připomíná zmocněnec přípravného výboru referenda Jakub Patočka s odkazem na pondělní prohlášení projektantů a architektů, kteří se spolupodíleli na projektu „Nádraží pod Petrovem.“ Chtěli se tak ohradit proti propagandě developerů, zastupovaných Robertem Kotzianem, bývalým náměstkem primátora z ODS. Kotzian soustavně opakuje, že otázka je formulována tak, aby variantu Pod Petrovem vylučovala.
Autoři prohlášení jeho tvrzení ostře odmítli. „To, co je občas mylně vydáváno za odsun nádraží na Nové sady, je ve skutečnosti jen nový přístup k nástupištím blíže k jejich těžišti, který dnešnímu nádraží schází... Je zřejmé, že moderní nádraží v centru, ve variantě nazývané Nádraží pod Petrovem, je v ,dosavadní poloze´ ve smyslu otázky referenda,“ uvádí se v prohlášení. Argumentaci Roberta Kotziana o nejednoznačnosti otázek už dříve odmítly správní soudy. Přesto se znovu a znovu objevuje v některých médiích.
Tričko na tak zvané „žirafě“ nezůstalo sice příliš dlouho, hasiči jej ale dle očitých svědků sundávali neochotně. „Já jsem taky pro nádraží v centru,“ volal prý jeden z nich během akce. „Jošt byl sice dle záznamů jedním z nejzkorumpovanějších politiků své doby a možná by se mu tak zamlouvalo nádraží odsunout. Na druhou stranu má ta socha symbolizovat odvahu — akci lze tedy brát jako poctu občanské odvaze Brňanů nenechat si diktovat, kde má stát nádraží“ uzavírá Patočka.