Brněnské referendum jako laboratoř

Jakub Patočka

Brno je politická laboratoř, v níž se s předstihem odvíjejí děje, jež posléze zasáhnou celou českou politiku. Šéfredaktor DR je jako zmocněnec přípravného výboru referenda o nádraží bude do voleb zkoumat metodou zúčastněného pozorování.

Dnes začíná kampaň k referendu o poloze a způsobu modernizace hlavního brněnského nádraží, kterou — jako zmocněnec přípravného výboru referenda, jemuž se podařilo shromáždit přes dvacet tisíc podpisů brněnských občanů — vedu. Referendum se mělo konat už v roce 2014. Když jsme v roce 2013 takovou úlohu přijal, nemohl jsem předvídat, kam se věci vyvinou. Dnes už nemám jinou možnost. Ale jsem tomu rád.

Referendum v Brně se bude na základě rozsudku Nejvyššího správního soudu konat současně s krajskými volbami. Vzal jsem si kvůli tomu volno z práce v Deníku Referendum — ten až do voleb řídí mí kolegové, zřídili jsme i kvůli tomu pozice mých zástupců. Mé příspěvky do novin po tuto dobu jsou zejména koncepční, prakticky nebudu editovat a jen výjimečně psát.

Jeden z mých velkých učitelů Jaroslav Šabata vždy říkal, že Brno je politická laboratoř, v níž se s předstihem odvíjejí děje, jež posléze zasáhnou celou českou politiku. O brněnském referendu to platí stoprocentně. V minulém týdnu jsem cizeloval text, který všechny základní okolnosti referenda přehledně vysvětluje. Přikládám ho zde jako dokument a jako dokument ho také v DR vydáváme. Nyní budeme dělat vše pro to, aby se skutečnosti v něm obsažené dostaly pokud možno ke všem brněnským občanům.

Pro naše noviny budu nyní psát především o tom, co se nám při takovém snažení děje. Samozřejmou aspirací Deníku Referendum přitom bude informovat o brněnském referendu co nejpřesněji a nejdůkladněji: místním referendům věnujeme sympatizující a pozornou péči ve všech případech; a to nejen kvůli našemu názvu. Vedle kampaně Václava Bělohradského v Praze je pro naše noviny brněnské referendum hlavní sondou letošních podzimních voleb.

Setkání s Babišovým tiskem

Babišova MF Dnes jsou noviny, které prozatím používaly Deník Referendum, jak se jí hodil. Doba, po níž jsme to byli ochotni tolerovat, končí právě dnes.

×
Diskuse
VK
September 7, 2016 v 13.37
Žít Brno
V brněnské laboratoři se především definitivně odkopal Hollan se svým Žít Brno - celou dobu Deníkem Referendum prezentovaní jako světlo naděje liberální alternativy a příklad, jak by se politika dál měla dělat z liberální a občansky angažovaných pozic, v opozici k pevně ukotveným kmotrovským skupinám.

Po jejich současném uzavření koalice do krajských voleb s TOPkou a praktické podpoře odsunu nádraží si to snad už může myslet opravdu jen skalní fanda.
??
September 7, 2016 v 14.19
Dávné spory znovu žijí
I tato starší kritika stojí za připomenutí. Pamatuji si, že i před dvěma lety bylo kolem Referenda pořádně velké haló se spoustou emocí. A co vím, tak Žít Brno se přidalo ve chvíli, když se tehdejší magistrát pokusil o znemožnění o konání Referenda během komunálních voleb. Před tím byl jejich postoj nepatrně odlišný a s odkazem na studii proveditelnosti.

http://denikreferendum.cz/clanek/18303-matej-hollan-ve-vroucim-objeti-brnenske-ods
??
September 7, 2016 v 18.29
Spatna zprava pro zelene a ruzne "alternativy".
"Brno je politická laboratoř, v níž se s předstihem odvíjejí děje, jež posléze zasáhnou celou českou politiku."

Tedy pokud to znamena, ze zacnou byt vyhazovani ze vsech ceskych hospod.