Pehe: Útoky extremistů jsou výsledkem laxnosti orgánů činných v trestním řízení
Jaroslav BicanBěhem víkendu se uskutečnilo minimálně šest útoků na místa zapojená do kampaně HateFree. Podle politologa Jiřího Pehe jsou útoky důsledkem i dlouhodobé laxnosti orgánů činných v trestním řízení vůči rostoucí nenávisti ve společnosti.
Krvavě červenými nacistickými symboly a výhrůžkou „SMRT HATEFREE“ posprejoval o víkendu neznámý pachatel výlohy nejméně šesti podniků a organizací v Praze. Napadená místa spojuje to, že jsou zapojena do sítě HateFree Zone, čímž deklarují, že je u nich vítán každý bez ohledu na příslušnost k etnické, náboženské, sexuální, subkulturní nebo jiné sociální skupině.
Konkrétně se terčem útoku stalo několik kaváren, obchod s dámským prádlem, tetovací salon či pražské sídlo Diakonie, která je u nás druhou největší občanskou organizací poskytující sociální, zdravotní, vzdělávací a pastorační služby. Vše napovídá tomu, že se jednalo o koordinovaný a plánovaný útok.
Podle politologa Jiřího Pehe jsou víkendové útoky také výsledkem selhání orgánů činných v trestním řízení: „Útoky na několik kaváren a podniků, které se hlásí k síti HateFree Zone, jsou dle mého soudu do značné míry důsledkem jak rostoucí míry nenávisti, kterou ve společnosti šíří mimo jiné i někteří vrcholní politici bez toho, že by rozumnější politici proti takovým projevům aktivně vystupovali, ale také výsledkem dlouhodobé laxnosti orgánů činných v trestním řízení,“ zdůraznil pro Deník Referendum Jiří Pehe.
A dodal: „Už samotné prvotní výroky policejních mluvčích, že obsah nápisů nejprve musejí „vyhodnotit“, aby bylo možné jednoznačně říct, zda došlo kromě sprejerství i k naplnění dalšího trestného činu, například rasově motivovaného nebo navádějícího násilí, vyznívají v kontextu toho, co každý může sám vidět na fotografiích postižených podniků, jako nemístná bohorovnost či skoro výsměch,“ poukazuje Pehe a pokračuje: „Co chce policie „vyhodnocovat“ v případě nápisů „smrt“ a hákových křížů coby hrozby uprchlíkům?“
Podle politologa by byla namístě mnohem výraznější reakce vedení policie: „Očekával bych, že po něčem takovém vystoupí ministr vnitra a řekne jasně, že pachatelé musejí být dopadeni a potrestáni podle platných ustanovení trestního zákoníku o šíření nenávisti,“ řekl Jiří Pehe.
HateFree: Frekvence napadení se zvyšuje
Ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD), do jehož gesce spadají i projekty HateFree Culture fungující pod Úřadem vlády, ve svém vyjádření k útokům uvedl, že na jednání vlády bude žádat informaci, jak Ministerstvo vnitra hodlá předcházet útokům, jako byly ty na centrum Kašpárek v Pardubicích, pražskou Kliniku i kavárny a obchod v Praze o uplynulém víkendu.
Skutečnost, že útoků přibývá a že nejde jen o nahodilé případy, zdůraznilo ve svém vyjádření také samo HateFree Culture: „Události poslední doby ukazují, že se nejedná jen o výjimečné nárazové excesy. Napadení nebo snahy o diskreditaci názorových odpůrců zvyšují svou frekvenci.“
K útokům se rovněž vyjádřil poslanec Ivan Gabal, který poukázal na odpovědnost těch, kteří šíří nenávist: „Za výhrůžky, útoky a hákové kříže nesou přímou odpovědnost ti, kdo vtlačují do české společnosti nenávist, strach z odlišných kultur, migrantů, Západu a civilizované západní Evropy. Zaslouží opovržení, odpor a aktivní postup právě opačným směrem,“ uvedl Gabal a doplnil: „Pachatelé musí být zjištěni a postaveni před soud. Ten rozhodne.“
Zástupci HateFree, kteří jsou s poškozenými v kontaktu, čekají, zda se během pondělí neozvou ještě další napadená místa. Podle Adama Podholy, který se na projektu HateFree Zone podílí, také zvažují podání hromadné žaloby.
„Chceme nadále vytrvat v naší práci a rádi bychom také vyjádřili další podporu našim partnerským organizacím,“ uvedl pro Deník Referendum Adam Podhola, který rovněž potvrdil, že jeden z napadených podniků se už rozhodl z projektu HateFree Zone odstoupit. Zároveň ale podle Adama Podholy v návaznosti na útoky přibývají desítky nových žádostí o zapojení do projektu.