Útoky během sobotních demonstrací: co dosud víme
Gaby KhazalováSobotní demonstrace v Praze přinesly řadu otázek, které souvisí s násilnými konflikty v ulicích a s útokem na Kliniku. Spekuluje se zejména o roli muže, který interagoval s maskovanými radikály. Policie potvrdila, že se jednalo o kriminalistu.
Od sobotních demonstrací v Praze se v médiích i na sociálních sítích píše o napadení přenosového vozu Českého rozhlasu, o útoku na Autonomní sociální centrum Klinika či o házení dlažebních kostek na účastníky demonstrace iniciativy Ne rasismu. Ve všech případech se diskutuje zapojení a reakce policejních složek.
Organizátor nejpočetnější demonstrace Blok proti islámu se od násilností distancoval, některé incidenty považuje za lživé či vykonstruované s cílem narušit dle jeho slov obraz poklidné demonstrace na Hradčanském náměstí. Policie ale podle očitého svědectví redaktorů DR zadržovala účastníky demonstrace již na akci u Hradu. Dva účastníky zadržela kvůli držení zbraní.
Nedopadla ovšem ani maskované útočníky z Malostranského náměstí, o jejichž identitě se spekuluje, ani ty, kteří napadli Kliniku. Zároveň se také může jednat o stejnou skupinu lidí. Co tedy o jednotlivých incidentech dosud víme a o čem se prozatím jen spekuluje?
Chovancův audit
Nejméně informací, včetně obrazových a kamerových záznamů, je k dispozici k útoku na reportéry Českého rozhlasu. Incident proběhl během demonstrace Bloku proti islámu na Hradčanském náměstí. Podle oficiálního prohlášení ČRo se několik agresivních účastníků demonstrace snažilo dostat do přenosového vozu a narušit rozhlasové vysílání. Útočníkům se podařilo odpojit elektrocentrálu.
Kritiku a mediální ohlas ale vzbudil zejména komentář přítomného redaktora ČRo Filipa Titlbacha. „Když jsme požádali policisty o pomoc, řekli nám, cituji: ,Můžete si za to sami, protože lžete, najměte si svojí vlastní ochranku.̔ Tolik k heslu Pomáhat a chránit,“ uvedl na svém facebookovém profilu. Na své kolegy se také obrátil s prosbou o materiály, které by útok dokumentovaly.
Český rozhlas již požádal Policejní prezidium o prošetření celého incidentu. Ministr vnitra Milan Chovanec v neděli oznámil, že zadal policejnímu prezidentovi, aby chování policistů u přenosového vozu vyšetřil. Na auditu se bude podílet i ministerstvo vnitra, s výsledky má Chovanec veřejnost seznámit do dvou týdnů.
Prezident by měl také vyšetřit obvinění z údajné policejní provokace v souvislosti s násilnostmi na rohu ulice Thunovy a Zámecké. Skupina maskovaných lidí tam napadla průvod demonstrantů z Malostranského náměstí, který pořádala iniciativa Ne rasismu.
Na internetu se v posledních dnech objevily nejrůznější spekulace ohledně toho, zda útok koordinoval policista v civilu či dokonce zda nebyli sami násilníci ve skutečnosti policisté. Útok zdokumentoval spolupracovník DR - ze snímků a osobních svědectví potom vyplývá několik skutečností.
Kdo je „muž v hnědé bundě“?
V blízkosti zakuklených radikálů postává nezamaskovaný „muž v hnědé bundě“, jak mu nyní média přezdívají. Dav útočníků házející lahve a dlažební kostky koordinuje, v jistých chvílích uklidňuje. Podle informací Deníku Referendum byl tento muž přítomen v průvodu prouprchlické demonstrace, ze které se následně oddělil a přidal se k maskované skupince.
Je tedy zřejmé, že útočníci muže znali, interagovali s ním a do jisté míry jej i poslouchali. Nejčastěji se objevoval názor, že muž je ve skutečnosti tajným příslušníkem bezpečnostních složek. Týdeník policie citoval policejního mluvčího Jana Daňka, který se proti tvrzení ohradil. Uvedl také, že policie muže nezná, nespolupracuje s ním a bude po něm nadále pátrat.
Během noci z neděle na pondělí ovšem server původní článek upravil a citace mluvčího již nezmiňuje. Na facebooku rovněž v jednom komentáři uvedl, že policie muže „již zná a ví, o koho jde“.
Podle spolupracovníka DR muž v hnědé bundě později komunikoval se zástupci policie, konkrétně během pochodu prouprchlické demonstrace na Klárov konzultoval další policejní postup s velitelem zásahu.
Policie v reakci na dotazy novinářů včetně Deníku Referendum vydala v pondělí odpoledne tiskovou zprávu, v níž přiznala, že muž je kriminalistou. Jeho úkolem bylo eliminovat možné střety názorově odlišných skupin,“ uvádí v prohlášení tiskový mluvčí Daněk a dodává, že policistům patří poděkování za to, že situaci proti takové přesile zvládli.
Policejní provokace
Mnoho diskutéru různého polického přesvědčení spekuluje nad tím, zda všichni maskování muži nebyli ve skutečnosti policisté. Tomuto tvrzení může nasvědčovat na snímcích zdokumentovaný pohyb několika mužů v maskách, kteří vcházeli do dveří budovy ve vlastnictví Ministerstva vnitra.
Podle pondělního článku zveřejněného na webu Antify ale útočník z objektu vynesl gumovou podložku, kterou následně hodil do davu demonstrantů. Mohl se tak pouze dostat do nezamčených dveří. Antifa také podrobně zdokumentovala fotografie maskovaných mužů a identifikovala několik z nich jako slávistické chuligány napojené na krajně pravicová hnutí. Ke stejnému závěru došli i podle pondělní tiskové zprávy policisté.
Tvrzení, že celý útok byl pouhou policejní provokací, se tak zdá být spíše konspirací, kterou razí především příznivci Bloku proti islámu. Podle nich policie celou akci sestrojila, čímž očernila jejich demonstraci.
Za sporný považují aktivisté samotný zásah policistů během útoku i proto, že policie nikoho během incidentu nezatkla. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán označil jednání policie za "selhání". „Máme video, kde jsou lidé, kteří jsou ozbrojení a mají maskovaný obličej a na které v klidu dohlíží nějaká policejní skupina," pronesl po pondělním jednání vlády a dodal, že by měla být vůči velitelům zásahu vyvozena odpovědnost. Situace podle něj nevyžaduje dvoutýdenní vyšetřování, které navrhl Chovanec.
Podle popisu a dostupných fotografií by se mohlo jednat o skupinu, která se snažila dostat po páté hodině odpoledne k Úřadu vlády. Zhruba dvaceti zakukleným mužům podle svědectví reportérky DR policie zabránila ve snahách přiblížit se nejprve ke Klárovu a později k Úřadu vlády. Muži následně utekli přes most a běželi dále na náměstí Jana Palacha. Pokračovali do Židovského města ve chvíli, kdy začaly příjíždět policejní antony. Z nich vystoupili těžkooděnci a na nenápadný pokyn mužů v civilu, kteří stáli opodál, začali zamaskované muže honit. Několik jich před šestou hodinou odpoledne v uličkách Židovského města dohonili a zadrželi. Zda se jednalo o pozdní zákrok proti útočníkům z rohu Thunovy a Zámecké, není jisté.
Spekuluje se také nad tím, zda skupinka zakuklených útočníků není tatáž, která ve večerních hodinách napadla Autonomní centrum Klinika.
Na druhou stranu vysvětlení Antify působí velmi věrohodně.
Nakonec to vlastně byla taková automomní lidová veselice, všeobecné shledání starých známých.
A bůh ví proč se mi vybavila scéna z filmu Adéla ještě nevečeřela, kdy se šokovaný slavný progresivní americký detektiv Nick Carter, lamač ženských srdcí, udiveně zvedá z podlahy s otázkou: "Vy tady neboxujete?"
"My se tady, prosím pěkně, fackujeme," odvětí mu starý pražský kriminální praktik komisař Ledvina.
Ale pocit, že "staré dobré časy" zase jednou končí, mám silný.