Brněnští aktivisté se pokusí oživit chátrající lázně v Zábrdovicích
Jaroslav BicanRada města schválila v úterý předběžný záměr na dlouhodobou výpůjčku budovy někdejších Zimních lázní kolektivu Kulturou proti chátrání, který chce v opuštěném objektu vytvořit kulturně-sociální centrum.
Rada města Brna v úterý schválila předběžný záměr na dlouhodobou výpůjčku budovy Zimních lázní v Zábrdovicích kolektivu Kulturou proti chátrání. Funkcionalistická budova, která je památkově chráněná, nemá dlouhodobě využití, majetkový odbor magistrátu ji proto podle náměstka primátora pro oblast rozvoje města Martina Andera (Strana zelených) navrhl vypůjčit spolku Kulturou proti chátrání k vytvoření kulturně-sociálního centra.
„Máme radost, že se věci pohnuly dobrým směrem a vznik autonomního centra v Brně se opět přiblížil. Pokud se vše vydaří, vznikne zde místo pro workshopy, přednášky, dílny, semináře, ateliéry, koncerty nebo infocentrum,“ vysvětluje Martina Dobrovolná z kolektivu Kulturou proti chátrání a dodává: „Takový prostor zde v posledních letech podle našeho názoru chyběl, pro město je to současně příležitost, jak využít dlouhodobě chátrající Městské lázně, o něž nikdo nejevil zájem a jejichž stav se tak konstantně zhoršoval“.
Podle zástupců kolektivu by objekt měl sloužit široké škále návštěvníků bez ohledu na sociální rozdíly, jak bylo zamýšleno už při jeho výstavbě. Přesné parametry výpůjčky prostoru lázní spolku budou ještě předmětem jednání: „V příštích týdnech se budou řešit konkrétní podmínky výpůjčky a o postupu budeme dále informovat na našich facebookových stránkách i na webu. K dalšímu posunu by mohlo dojít začátkem března, kdy znovu zasedá Rada,“ uvedla Martina Dobrovolná.
Spolek Kulturou proti chátrání vznikl po happeningu v srpnu 2013, na kterém byl představen alternativní způsob, jak využít chátrající prostory města. Cílem kolektivu Kulturou proti chátrání je smysluplně využít opuštěné chátrající prostory v centru Brna a vybudovat zde neziskové komunitní centrum.
„Zatímco se v současnosti město nesmyslně rozvíjí do šířky a pohlcuje okolní krajinu, městská správa nemá dostatek finančních prostředků na renovaci desítek zdevastovaných prostor situovaných přímo v městském jádru. Po období dlouhého chátrání se tyto prostory obvykle prodají soukromému investorovi, který zde postaví drahé obchody, kanceláře či luxusní byty,“ zdůrazňuje kolektiv na svých webových stránkách, zároveň upozorňuje na problémy, ke kterým takové řešení vede.