Středula: Sobotka umí mluvit s lidmi a nepřehlíží je, musí ale mezi ně přijít
Jaroslav BicanPředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula se v pondělí zúčastnil setkání, které pro své členy a sympatizanty zorganizoval spolek Idealisté.cz. Kromě různých švindlů na trhu práce hovořil také o sociální demokracii.
Spolek Idealisté.cz v pondělí uspořádal setkání s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Josefem Středulou. Jeho tématem byla kampaň Konec levné práce, kterou letos odbory vedou, nedostatky na trhu práce, ale hovořilo se také o vztahu sociální demokracii a odborů nebo o premiéru Bohuslavu Sobotkovi.
Musím přiznat, že jsem na besedu dorazil pozdě. Setkání už probíhalo a místa byla volná pouze v první řadě. Moje snaha tiše usednout, nestrhávat na sebe pozornost a nerušit hovořícího předsedu ČMKOS se ukázala jako marná. Ještě než jsem dosedl na židli, už jsem slyšel: „Dobrý večer, Jaroslave.“ Následovala žertovná poznámka. Josef Středula komunikaci zvládá, pamatuje si novináře, se kterými mluvil, a dobře ví, že kontakt s jednotlivci, slova, která jsou určená přímo pro ně, nic nenahradí.
Předseda ČMKOS byl ve formě. Mluvil energicky, z jeho lehce nazlobeného tónu bylo jasné, že téma práce ho pálí a není mu lhostejné. Setkání se odehrávalo v přátelském duchu, Josef Středula využíval toho, že se nachází v prostředí, které mu je nakloněné, mluvil uvolněně, přesto si dával záležet. Setkání bylo spíše komornější, účastnili se ho členové a sympatizanti spolku, o to bylo ale publikum aktivnější, padalo mnoho dotazů a připomínek.
Hlavním tématem byly nízké platy v České republice a různé negativní jevy, které se na českém pracovním trhu objevují. Klíčovou roli hraje Státní úřad inspekce práce. „Bylo opravdu zrůdné, když se kontrola musela ohlásit, aby někam mohla přijít. To je docela zoufalé. Zvláště, když hledáte zaměstnance, kteří tam jsou načerno,“ popisoval Středula.
Zmínil případ firmy, vyrábějící automobilové součástky, která působí na Borských polích v Plzni. Firma podle něj zaměstnává načerno nebo za kontrakty, které neodpovídají české legislativě, je to obecně známo, ale je problém je nachytat.
„Funguje to tam tak, že když na recepci zjistí, že přišla kontrola, zmáčknou zvonek a ten změní určitou tóninu hudby, která hraje v tom prostoru, kde se vyrábí. To je signál pro ty, kteří mají tento specifický kontrakt, že v tu chvíli se z nich stává návštěva firmy a inspekce je opravdu bez ruky, nemůže udělat vůbec nic,“ poukázal Josef Středula na to, jak vynalézavě firmy čelí kontrolám.
Přesto existují případy, kdy se věci posouvají dobrým směrem. Předseda ČMKOS podrobně popsal, jak se díky založení odborů a kolektivnímu vyjednávání podařilo dosáhnout průměrného výdělku sedmatřicet tisíc korun ve firmě Bosch, která nyní celkově tlačí platy na Jihlavsku nahoru. Ve firmě Panasonic v Plzni, která dříve podle Středuly měla ze svých pět tisíc zaměstnanců osmdesát procent agenturních pracovníků, se zase podařilo tento stav zredukovat na čtyřicet procent.
V minulosti tam podle něho také operovaly černé agentury. „Fungovalo to tak, že na noční směnu přišlo asi osm set lidí a oni si vybíraly podle obličeje, koho na tu noční nebo odpolední směnu vezmou,“ rozčiloval se Středula. Podobné praktiky ale není snadné odhalit, často jsou například agenturní zaměstnanci navlečeni v oblečení dané firmy, na první pohled není nic poznat, je třeba vidět konkrétní smlouvu.
Největší podíl OSVČ je v médiích, upozorňuje Středula
Dalším problémem je praxe, kdy jsou lidé zaměstnáváni jako osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), přestože jejich pracovní činnost splňuje všechny charakteristiky klasické závislé práce. Středula zdůraznil, že největší podíl OSVČ je u médií včetně České televize a Českého rozhlasu, nemluvě o těch soukromých, tam dokonce lidé nedělají na pracovní smlouvy, ale na umělecké.
Z publika padl dotaz, jak to zlepšit. „Propojit všechny úřady, které je možné propojit, Českou správu sociálního zabezpečení, finanční úřad, inspekci práce, stavební úřad, to je, protože se ubytovávají lidé načerno v místech, kde se nemají ubytovávat, živnostenské úřady. Problém je třeba s Ministerstvem průmyslu a obchodu, protože někteří Ukrajinci vymysleli, že jsou družstevníci, to je také průšvih. Na ně už kontrola vůbec nedosáhne,“ odpověděl předseda ČMKOS.
Zároveň upozornil, že pokutu, kterou inspekce práce udělí, mnohdy odskáčou sami zaměstnanci, protože majitel či manažer kolikrát řekne: „Jste si nás napráskali, tak si to teď zaplatíte, žádný nárůst mezd nebude“, říká Středula a dodává: „Jestli chceme, aby se dodržovala pravidla, musí být dostatečně silně vystaven systém státního úřadu“. Předseda odborů se také pozastavil nad tím, proč Státní úřad inspekce práce sídlí v Opavě.
Kromě zdravého zápalu předseda ČMKOS na setkání s Idealisty hýřil i vtipem a dokonce pokládal hádanky. Třeba tuhle: „Jaký je nejznámější odborový svaz na světě?“ Publikum to uhádlo. „Je to asociace hráčů NHL,“ přisvědčil Středula. „A proti nim stojí asociace majitelů klubů,“ doplnil s tím, že výluky v zápasech NHL vznikají proto, že se vyjednává kolektivní smlouvu. Důležité je, že všichni hráči jsou zaměstnanci klubů.
To u nás neplatí: „V České republice jsou všichni profesionální hráči zpravidla, možná i ze sta procent, OSVČ. Nemá to žádný důvod,“ kroutil hlavou opět lehce rozčílený předseda ČMKOS. Za chvíli položil další hádanku: „A víte, jaká je u nás nejznámější odborová cena?“ „Cena Thálie,“ řekl. „Odborový svaz se jmenuje Herecká asociace. Šéfoval tomu třeba svého času pravičák Töpfer. Nedávno jsem ho potkal, měli pětadvacet let, juj ten se kroutil: ,Já vim, já vim.’ Já mu na to odpovídal, že to taky vim,“ smál se Středula při vzpomínce na bývalého senátora, který kandidoval jako nestraník za ODS.
Na besedě předsedy ČMKOS a Idealistů, kteří se hlásí k demokratické levici a sociální demokracii a původně vznikli jako součást mládežnické organizace ČSSD, se hovořilo také o této straně. Podle Středuly je nyní více „sexy“ být členem odborů nežli politické strany. Doložil to tím, že za jeden rok do odborů přišlo jedenáct tisíc nových členů a bylo založeno sto odborových organizací. Publikum mu přizvukovalo a hlasitě souhlasilo.
Předseda ČMKOS: ČSSD nechce přirozeného spojence
Předseda Středula také srovnal ČSSD s hnutím ANO, to podle něho dopadne špatně, možná ještě něco vydrží, ale jestli si nestanoví nějakou ideu, skončí. „Vy ideu máte a máte ji z mého úhlu pohledu velmi dobrou, máte program a směr a ten je velmi blízký našim cílům,“ řekl Středula k přítomným sociálním demokratům. Také ocenil předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku.
Podle Středuly má jednu vlastnost, na které by postavil celou volební kampaň sociální demokracie: „Získá sympatie, ale musí jít mezi lidi, kteří jsou vašimi přirozenými voliči nebo i teoreticky přirozenými voliči. Ať jde do firem, mezi lidi, je premiér, může. Má famózní vlastnost, umí mluvit s lidmi a nepřehlíží je,“ vysvětlil Středula a pokračoval: „Několikrát jsem to zažil, reakce těch lidí jsou neskutečně pozitivní a není to žádná fikce, on nehraje s těmi lidmi žádnou hru.“
Předseda ČMKOS se také pozastavil nad tím, že u sociální demokracie dlouhodobě mezi jejími předsedy panují až neuvěřitelné rozdíly, každý je úplně jiný typ. Je to jako na houpačce. Středula si také neodpustil drobný špílec ohledně ochoty ČSSD s spolupracovat s odbory. Zájem o to ze strany sociální demokracie moc nevidí. „To znamená, že ČSSD nechce, tohoto přirozeného spojence,“ dodal Středula.
Setkání s ním trvalo dvě hodiny a zájem neopadal. Naopak, vynořovala se další témata, to hlavní, práce, ale opakovaně, znovu a znovu. Nakonec se zmínkou o tom, že ve čtyři hodinu ráno už musí jet na druhý konec republiky za zaměstnanci nějakého podniku se předseda odborů rozloučil.