Sociální centrum Klinika pořádá festival k oslavě jednoho roku svého fungování
Jaroslav BicanPřed rokem bylo založeno Autonomní sociální centrum Klinika. O víkendu se koná dvoudenní festival, který má být oslavou toho, jak Klinika funguje.
Autonomní sociální centrum Klinika o víkendu oslaví rok od svého vzniku dvoudenní akcí Rok Kliniky — rok autonomie, solidarity a samosprávy. Dlouhodobě chátrající nemovitost byla loni oživena aktivisty, kteří z prázdného domu během roku vytvořili fungující sociální centrum.
„Kliniku od samého počátku chápeme jako aktivitu zasazenou do širších politických, sociálních, ekonomických a ekologických souvislostí, takže propojení aktivit na lokální úrovni s globálními otázkami nám přijde logické,“ zdůrazňuje aktivista Tomáš.
Dvoudenní festival Rok Kliniky — rok autonomie, solidarity a samosprávy je nejen oslavou ročního fungování Kliniky, ale především oslavou toho, jak Klinika funguje. „Nemáme žádné šéfy ani podřízené, nejsme závislí na grantech ani na bohatých sponzorech,“ říká aktivista. „Tím, jak Klinika funguje, chceme zpochybnit kapitalistickou tržní logiku a ukázat, že k ní existují také alternativy — teď a tady“, dodává.
V sobotu 28. listopadu začínají oslavy výročí ve tři hodiny programem pro děti, od pěti je veřejná prohlídka Kliniky s výkladem a od šesti pak debata o squattingu, aktivismu a politice. Sobotní program vyvrcholí akustickým koncertem pražských pouličních hudebníků — téměř těch samých, kteří v domě koncertovali přesně před rokem. V neděli pak akce pokračuje od jedné hodiny karnevalovým pochodem na oslavu a podporu Kliniky, který se později napojí na pochod za klimatickou spravedlnost na Václavském náměstí.
Klinika rozvíjí vztahy založené na solidaritě
Před rokem skupina lidí z Iniciativy Klinika obsadila více než pět let prázdnou a chátrající budovu bývalé polikliniky na pražském Žižkově. Dům plný odpadků vyklidila a vyčistila a již po pár dnech v něm uspořádala první přednášky, koncerty, výstavy nebo recitace poezie. Přestože byli aktivisté po deseti dnech vyklizeni policií, díky rozsáhlé a veřejné podpoře se podařilo přimět majitele, kterým je stát, k ročnímu propůjčení budovy za účelem provozování autonomního sociálního centra.
Od března tak aktivisté svépomocí zavedli vodu a elektřinu a v budově probíhají přednášky, diskuze, koncerty, divadelní představení, pravidelné jazykové kurzy angličtiny, francouzštiny, romštiny, češtiny pro cizince v různých úrovních, ve všední dny je otevřena kavárna, dvakrát týdně je otevřený freeshop Zdrojovny s věcmi do domácnosti, od listopadu z Kliniky vysílá žižkovské rádio StreetCulture a v nejbližších dnech se otevře také knihovna a knihařská dílna.
Všechny aktivity jsou zdarma nebo za dobrovolné příspěvky. „Na Klinice jde především o to potkávat se s ostatními lidmi a dělat něco, o čem si myslíme, že je smysluplné, rozvíjet sociální vztahy založené na solidaritě, vzájemné pomoci, samosprávě a sdílení,“ říká jeden z členů kolektivu Arnošt Novák.
Klinika také sehrála důležitou roli v materiální pomoci uprchlíkům, když na konci srpna iniciovala sbírku věcí a následně jejich distribuci do českých detenčních zařízení, do Maďarska, Srbka, či Makedonie. „Chtěli jsme tím symbolicky sdělit, že ne všichni v České republice sdílejí xenofobní nenávist lidí, jako je Konvička či Okamura, a že pro nás často opakované slovo solidarita není jen prázdným pojmem,“ říká Tomáš.