Chovanec jednal se zástupci squaterů: porozuměli si
Redakce DRNa ministerstvu vnitra se dnes konala průlomová schůzka: ministr vnitra Milan Chovanec se za přítomnosti velitele policejního zásahu a velitele antikonfliktního týmu setkal se zástupci squaterů. Vznikne pracovní skupina za účasti squatterů.
Na ministerstvu vnitra se dnes konala schůzka ministra vnitra Milana Chovance se squatery, kteří se pokoušejí zřídit Autonomní sociální centrum Klinika. Schůzky se účastnili i policisté, kteří se podíleli na kontroverzním zásahu proti squaterům. Obě strany hodnotí výsledky schůzky příznivě.
Organizátoři centra Klinika vydali zprávu následujícího znění:
Dnes jsme abslovovali další kolo jednání, tentokrát na Ministerstvu vnitra, za přítomnosti ministra vnitra a tří vyšších šarží od Policie ČR. A oproti některým předchozím mělo opravdu podobu jednání, tedy jsme mluvili a druhá strana nás poslouchala.
- Prezentovali jsme naši verzi policejního zásahu proti lidem před budovou polikliniky. Druhá strana připustila možnosti individuálnch pochybení a přislíbila vnitřní prošetření policejního zákroku.
- Prezentovali jsme naše informace, že některé policejní složky (konkrétně protiextremistické oddělení) vyvíjelo nátlak na úřady s kým jednat a nejednat. To ministr vnitra označil jako nepravděpodobné, ale přislíbil prošetření, jestli k takovým aktivitám skutečně došlo. Zároveň jsme jasně deklarovali, že naše squatterské aktivity upozorňující na spekulace s nemovitostmi nepovažujeme za extremistické a ministr vnitra připustil, že to není LEX (levicový extremismus). Zároveň jsme ministra vnitra a přítomné policisty seznámili s našimi poznatky o tom, jak fungují spekulace s prázdnými domy ze strany italského (nejen) kapitálu, který končí v daňových rájích.
- Co považujeme za nejdůležitejší, ministr vnitra vyzval přítomného advokáta squatterů Pavla Uhla, aby se spolu se zástupci ministerstva vnitra, popřípadě i ministerstva práce a sociálních věcí a svými spolupracovníky, podílel na vytvoření pracovní skupiny, která by se zabývala případnou dekriminalizací squattingu a změnou stávající policejní praxe.
Kauza kolem Kliniky ukazuje, že squatting není kriminálním aktem, který by ohrožoval společnost, ale spíše politickým aktem, který ohrožuje zájmy spekulantů, či v případě Kliniky poukazuje na liknavost a byrokracii státního aparátu.
Ministerstvo vnitra komentovalo schůzku takto:
Ministr vnitra Milan Chovanec se dnes, 19. prosince 2014, sešel se zástupci občanské iniciativy Klinika a vyslechl si jejich připomínky k víkendovému zásahu. Dohodli se na tom, že vytvoří společný pracovní tým k posouzení právního prostředí České republiky v oblasti squattingu.
„Současná policie není policií před rokem 1989, ale policií demokratického státu. Se zástupci občanské iniciativy jsme hovořili především o sobotním zásahu, u kterého policie prošetří postup," řekl po jednání Milan Chovanec a dodal: „Také jsme hovořili o tom, zda vyklízení takových objektů mají probíhat na základě masivního nasazení policie, nebo mu má předcházet správní řízení. Současný právní řád říká, že pokud majitel objektu požádá policii o součinnost, musí ji policie poskytnout.“
V rámci setkání, kterého se také účastnili vedoucí antikonfliktního týmu a velitel zásahu, zazněly i připomínky od zástupce občanské iniciativy, jenž byl v sobotu jako jediný zadržen policií. I toto zadržení bude předmětem šetření policie, které by mělo být ukončeno v lednu.
Deník Referendum mluvil s několika účastníky schůzky: všichni mimo záznam hovořili o tom, jak byli příjemně překvapeni atmosférou i chováním druhé strany.
Podle právníka squaterů Pavla Uhla, který počítá se svou účastí v pracovní skupině, samo jednání není průlomem, poněvadž squateři tak jako tak vyhrávali jeden soudní spor za druhým, ale má potenciál přispět k zásadní proměně atmosféry, pokud jde o vnímání squatingu v českých zemích; a k jeho dekriminalizaci.