Případ Igora Ševcova: postup policie vzbuzuje hluboké pochyby

Saša Uhlová

Policie odmítá provést důkaz, který by mohl prokázat alibi vazebně stíhanému studentovi za útok na dům ministra Stropnického. Odpůrce Putinova režimu, který do ČR přišel studovat, měl mít jako motiv to, že je anarchista.

„Od počátku tohoto tisíciletí jsme svědky podivné mánie hledání ruské národní ideje a propagace vlastenectví. Tento směr má podporu všech parlamentních stran, nejvíc vládnoucí strany, ale také například komunistů. Za víc než deset let se nikomu nepodařilo národní ideu najít, zato se objevila spousta netolerance, xenofobie, náboženského fanatismu a prosadily se netolerantní zákony,“ říká mladý muž Igor Ševcov s mikrofonem v pražském clubu Cross.

Přednáší anglicky, česky se učí. Vysvětluje, jak ruská média podporují pořady, které šíří nacionalistické nálady, předsudky a národní mýty.

Podle Ševcova se v Rusku neustále hledá nějaký vnitřní nepřítel, za kterého může být označen prakticky kdokoli. Ale také vnější nepřítel, třeba Evropská unie. Součástí propagandy se stal kult cara, kult pravoslavné církve a kult Stalina a jeho éry.

Ultrapravicové skupiny se militarizují. V Rusku také vzniklo několik zákonů, které omezují svobodu lidí. Několik jich vyjmenovává, mimo jiné zákon o cenzuře z roku 2012, který umožňuje blokovat internetové stránky. Od jeho přijetí jich státní moc zablokovala zhruba půl milionu. Nebo zákon o propagaci homosexuality mezi mládeží. Ten umožňuje stíhat lidi, kteří udělají veřejně coming out.

V ruské společnosti vzrůstá také agresivita a útoky na přistěhovalce ze střední Asie, na další cizince a Romy. Přednáška trvá půl hodiny a působí jako osvěta nějaké lidskoprávní organizace. Mladý muž také kritizuje ruskou roli v konfliktu na Ukrajině. Klidně by mohl mluvit na pozvání Knihovny Václava Havla nebo Člověka v tísni.

Studuje vysokou školu, ale česky se naučil, aby mohl podvracet

O několik měsíců později, když už se naučil dobře česky a dostal se na dvě vysoké školy a v září měl začít studovat na pražské filozofické fakultě, zatkla Igora Ševcova policie a obvinila ho, že házel zápalné láhve na dům ministra obrany Martina Stropnického. První zprávu o jeho zadržení přinesl Respekt.cz a další média ji převzala.

Policie Igora Ševcova původně podezírala ze sprejerství v souvislosti s protesty proti věznění obviněných v operaci Fénix a s jeho činností v kampani Antifénix. Ta se snaží čelit policejním represím vůči anarchistům. 

Brožura o operaci Fénix se snaží vyvracet oficiální verzi, kterou policie předkládá veřejnosti. 

Ševcova 18. června předvedl k výslechu policista „Kavka“, dobře známý anarchistům z operace Fénix. Zabavil mu kameru, počítač a tablet. Také mu odebrali pachové stopy, které je o osm dní později dovedly k tomu, že právě on by měl být pachatelem útoku na dům ministra obrany. Zatkli ho na demonstraci v Brně na podporu uprchlíků.

Igor Ševcov není jediným podezřelým, v usnesení o vazbě jsou zmíněni dva další možní pachatelé, kteří ale jen těžko mohli být v kontaktu se zadrženým. Jeden z nich, který byl policií vytipován kvůli tomu, že prý patrně posílal Stropnickému výhružné dopisy, pochází z Pelhřimova. V současné době je hospitalizován v Bohnicích na psychiatrii. Druhý by měl být z Legie anonymních občanů.

Sice nemá rád Putina, ale je to anarchista

Pavel Čižinský jako obhájce obviněného upozorňuje na to, že jeho klientovi schází motiv. Policie ho konstruuje ze skutečnosti, že Igor Ševcov je anarchista a je v kontaktu s českými anarchisty. A rovněž z informací od Federální bezpečnostní služby Ruské federace.

V Rusku byl Ševcov totiž opakovaně trestán za organizování neohlášených demonstrací a shromáždění. Například proti anexi Krymu. To už ale česká policie neuvádí a informace od tajné služby represivního státu nekriticky přejímá.

Stejně jako přejala překvapivou teorii o tom, že student, který se rok připravoval na zkoušky, se česky prý neučil proto, aby tu mohl studovat, nýbrž jen proto, aby nepotřeboval tlumočníka k uskutečnění svých plánů. V Praze se měl totiž údajně pokusit o založení české odnože ruské „anarchobolševické skupiny“ pod názvem Autonomní akce. Její členové se hlásí k myšlenkám zničení státu a všech jeho součástí, tedy státního aparátu. 

Anarchisté se proti policejním represím brání. Igor Ševcov se také zapojil do kampaně. 

Dalším důvodem k podezření je účast obviněného na solidárních demonstracích před věznicemi na Pankráci a v Ruzyni. Přitížila mu rovněž skutečnost, že u něj policie našla samolepku s německým nápisem Feuer allen Gefängnissen, což si mylně přeložila jako „Vše začíná ohněm“. Heslo je v českém překladu „Spalme všechna vězení“, což je ovšem metafora. Historicky je to heslo bojovníků za práva především politických vězňů.

Policie ho spojuje i se žhářským útoky takzvané Sítě revolučních buněk, a to na základě skutečnosti, že kampaň Antifénix má stránky na stejném serveru, kde jsou kompletně zveřejňována sdělení Sítě revolučních buněk. Je to internetový server italských anarchistů, kam si různí čeští anarchisté umisťují své webové stránky proto, aby jim je policie neblokovala, jako se to stalo během operace Fénix několika anarchistickým webům.

Zároveň se však podle české policie chystal stopem uprchnout do Španělska, a tam se „mezi spřátelenými anarchisty ukrývat před orgány státní moci.“ To, spolu s dalším jeho údajným plánem odjet autostopem do Ruska, slouží jako hlavní argumenty ke vzetí do takzvané útěkové vazby. Dalším důvodem, tentokrát pro vazbu koluzní, je údajná, avšak nijak nedoložená obava, že bude ovlivňovat svědky. Pachové stopy by za běžných okolností jako důkaz k zahájení trestního stíhání asi nestačily, ale policie se ohání společenskou nebezpečností skutku, který měl spáchat.

Proti obvinění svědčí kromě absence motivu i skutečnost, že se na láhvi nenašla jeho DNA, jak informoval Respekt. Sám obviněný navíc tvrdí, že tu noc, kdy měl házet láhve, spal na své koleji, kde je dobrý kamerový systém a zároveň mříže na oknech, kterými se budova nedá opustit. Ve svém dopise z vězení se rozhořčuje nad tím, že videozáznam z koleje policie stále neprošetřila.

Pokud se potvrdí, že Ševcov má pro daný večer pevné alibi, jež je možno snadno prokázat způsobem, který Policie ČR účelově pomíjí, nepřichází pomalu čas na to, aby v ní nastaly personální změny? Politicky motivovaných represí a politicky motivovaných liknavostí už začíná být nepřijatelně mnoho.

  Diskuse
  PK
  July 28, 2015 v 19.00
  Takto jasná slova
  o povaze ruského režimu a současné ruské společnosti se tady na DR ještě neobjevila. Klobouk dolů.

  Zdejším "chápačům Putina" (Putin-Versteher) musí zvonit v uších ...
  July 28, 2015 v 22.55
  :)
  To nejsou moje slova, i když samozřejmě nemám důvod si myslet, že si Igor Ševcov vymýšlel. Nepůsobil tak, naopak se zdálo, že ho nedemokratické poměry v jeho zemi upřímně trápí.
  VP
  July 28, 2015 v 23.12
  Vaše zklamání, pane Kolaříku,
  asi pramení z toho, že hledáte-li především hlásání tautologií, čtete špatné médium.
  Co se Ševcova týče, je na jeho případu hezky vidět, že ve vztahu k radikální demokracii si můžou liberálně demokratické státy (jako je ten český) se všemi Rusky podat ruce: co je jednou ohrožením státu, je tím pádem ohrožením společnosti. Taková státocentrická verze klasického "Co je dobré pro Kolaloku, je dobré i pro zákon!"... I ta naše první republika, "ostrůvek demokracie mezi autoritářskými režimy", byla pluralitní a tolerantní dotud, dokud se názory promítaly jen do stranického tisku. Když ale došlo na činy, neváhalo se věznit. Dokud se o pacifismu diskutovalo, bylo všechno v pořádku. Když ale věc dojde do podpory odpíračů vojenské služby, je to ohrožení bezpečnosti státu.
  MJ
  July 29, 2015 v 17.53
  Otázka na paní Uhlovou
  Když jsem četl tento článek, vzpomněl jsem si na Váš text "Svobodně dýchám". Mimo jiné tam píšete: "předpokládám, že (...) mám tam někde záznam. Ale nijak mě to nevzrušuje, protože si nemyslím, že by to proti mně někdy použili". Zdá se ale, že poslední dobou "přituhuje". Zajímalo by mě, zda myslíte, že dnes už by mohly být protesty anarchistů proti focení, které v onom článku popisujete, více opodstatněné? Ptám se, protože nemám vlastní názor a Vy jste rozhodně více fundovaná. Ale třeba když jsem viděl, kolik lidí na některých demonstracích prostě jenom chodí s kamerou a natáčí dav, neměl jsem z toho dobrý pocit.
  July 29, 2015 v 21.57
  Odpověď panu Jiřičkovi
  To je hodně vtipné, že se ptáte, protože přesně nad těmito otázkami poslední dobou přemýšlím. Můj dávný spor s anarchisty se operací Fénix trochu utlumil, protože bylo jasné, že by někdo, kdo je schopný pochopit jejich prostředí a zároveň do něj nepatří, měl o těch věcech psát. Vytipovala jsem sebe samu jako vhodnou kandidátku, a když jsem mluvila s různými anarchisty a aktivisty, přehodnotila jsem svůj názor na to, že jsou v lepším případě zbabělí, v horším paranoidní.

  Chápu, že anarchisté se nebojí jen policie, ale mají obavy i z neonacistů, nebo z problémů v práci a proto nechtějí, aby byly jejich tváře a jména v médiích. I když jsem přesvědčená, že hlavní faktor, který umocňuje jejich obavy, je právě policejní sledování a proti tomu se opravdu lépe postaví, pokud se nebudou skrývat.

  Také představa, že by o nich o nich policie nevěděla a že je třeba se skrývat ze strachu před ní, je směšná Stačí si zajít na kteroukoli akci a ty tajné, co tam fotí a točí videa, si prohlédnout. Medializace může jedině pomoct, protože může přitáhnout zájem veřejnosti, který může být prospěšný.

  Nicméně během mnoha rozhovorů, které jsem vedla, jsem ty obavy pochopila. Intuitivně jsem rozuměla tomu, že sledování, telefonáty ze strany policie, apod. člověka prostě znejistí. Strachu z extrémní pravice rozumím také, snad i kvůli nejrůznějším vyhrůžkám, kterých se mi dostává.

  A co se týká obav z problémů v práci, ty chápu taky. I když sama si říkám, že bych se nedala, nemohu to s jistotou vědět. Jako člověk, který je placený (mimo jiné) za to, že zveřejňuje své názory, mohu těžko dávat hraběcí rady lidem, kterým hrozí, že o práci kvůli svému přesvědčení přijdou.
  MJ
  July 30, 2015 v 21.28
  Reakce na odpověď
  Děkuju za odpověď! A pokud chystáte nějaký článek na základě oněch rozhovorů, tak se na něj těším!