V Praze se v sobotu koná shromáždění za solidaritu s uprchlíky
Jaroslav BicanNa Václavském náměstí se v sobotu 18. července koná Shromáždění za solidaritu s uprchlíky a proti šíření nenávisti. Jeho cílem je poukázat na šířící se xenofobii a záměrné vyvolávání strachu mezi českými občany.
V sobotu 18. července se od 14:00 v dolní části Václavského náměstí koná Shromáždění za solidaritu s uprchlíky a proti šíření nenávisti, které má za cíl reagovat na šířící se xenofobii a nenávist a záměrné vyvolávání strachu mezi českými občany. Datum konání bylo vybráno mimo jiné z toho důvodu, že souběžně probíhá protest proti imigraci a islámu (taktéž na Václavském náměstí, od 15:00).
„Cítíme, že je nezbytné postavit se proti sílící agresi vycházející z kruhů kolem Martina Konvičky, Adama B. Bartoše a dalších národoveckých uskupení. Účastníci shromáždění chtějí vyjádřit solidaritu s potřebnými a zároveň striktně odmítnout současné xenofobní směřování české společnosti,“ stojí k tiskové zprávě k sobotnímu shromáždění.
Xenofobní tendence české společnosti se podle organizátorů shromáždění naposledy projevily 1. července, kdy se na Václavském náměstí objevily šibenice jako výhrůžka všem, kdo si dovolí podpořit přijímání uprchlíků do České republiky.
Svolavatelem shromáždění je Romana Červenková, která se na jeho organizaci podílí se členy iniciativy Stop nenávisti (Apolena Rychlíková, Filip Bořivoj Schneider, Ondřej Mazura), evangelickým farářem Mikulášem Vymětalem a mnoha dalšími.
Apolena Rychlíková: Islám v ČR nechceme ohrožuje právní stát
„Nečekala jsem, že někdy povedu akci tohoto typu. Situace se však již vyhrotila natolik, že se na vyvolávání strachu z islámu a uprchlíků obohacují i již zaběhlé politické strany a na Václavském náměstí je lidem beztrestně vyhrožováno šibenicemi. Myslím, že nastal čas se této xenofobní vlně postavit a snažit se tyto tendence tlumit, jinak hrozí, že strach a nenávist povedou k fyzickému násilí,“ popsala důvod svolání shromáždění Romana Červenková.
„Rádi bychom touto demonstrací dodali důvěru všem, kteří sdílí podobný názor jako my a znepokojuje je současná radikalizace společnosti, lživé kampaně založené na šíření strachu z neznámého a agresivita těch, kteří se na nenávisti snaží získat politické body. Je důležité se postavit proti kampaním vedeným způsobem, který praktikují skupiny Islám v České republice nechceme nebo Národní demokracie. Ve skutečnosti jsou to ony, které náš právní stát nejvíce ohrožují,“ doplnila mluvčí neformální skupiny Stop nenávisti, dokumentaristka Apolena Rychlíková.
Celá akce bude moderována farářem pro menšiny Mikulášem Vymětalem a doplněna hudebním vystoupením DJe Selectora Boldrika a jeho kolegou Messenjahem. Mezi řečníky vystoupí mimo jiné organizátorka shromáždění Romana Červenková, předseda Syrské svobodné komunity v Česku Hassan Charfo, jeden ze zakládajících členů iniciativy Stop nenávisti Filip Bořivoj Schneider, vysokoškolský pedagog Ondřej Slačálek, Marek Čaněk z Multikulturního centra Praha či romská aktivistka Ivanka Čonková.
Na shromáždění navazuje průvod spojený s vyvoláváním hesel, jehož cílem bude Karlovo náměstí a místní park, kde bude uspořádán piknik. V 17:00 začne v kavárnách Indigo a Rybka a v klubu Buben hudební a kulturní program organizovaný skupinou Stop nenávisti.
Shromáždění podpořilo velké množství různých iniciativ a organizací od Člověka v tísni, Hate Free Culture, Strany zelených, Mladých zelených, Mladých sociálních demokratů, přes Stop nenávisti, Iniciativu Ne Rasismu, Romeu, Organizaci pro pomoc uprchlíkům o.s., Multikulturní centrum Praha, až po Nesehnutí, Jako doma, Konexe či Feministickou společnost UK a mnohé další.
Dokladem nesouhlasu velké části společnosti se sílícími vlnami nenávisti a společenského vyloučení je i přibližně 11 000 podpisů pod výzvou Stop nenávisti. Připojily se k ní také osobnosti veřejného života, jako je Eliška Wagnerová, Petr Uhl, Helena Třeštíková nebo Tomáš Halík a nespočet iniciativ včetně Člověka v tísni, sdružení Romea, Strany zelených či Amnesty International ČR.