NESEHNUTÍ: Česká republika vyzbrojuje nedemokratické režimy
Jaroslav BicanČeská republika v roce 2014 pokračovala ve vyzbrojování diktátorských a nedemokratických režimů. Vyplývá to ze zprávy Ministerstva průmyslu a obchodu, kterou na svém středečním zasedání schválila vláda.
Vláda ve středu schválila zprávu Ministerstva průmyslu a obchodu o kontrole vývozu vojenského materiálu za rok 2014. Ze zprávy plyne, že největším dovozcem českých zbraní a vojenského materiálu byla v loňském roce Saudská Arábie. V první desítce největších dovozců se dále nachází juntou ovládaný Egypt, Vietnam či Alžírsko. Menší vývozy skončily též ve Spojených arabských emirátech, Bahrajnu, Thajsku, Ázerbajdžánu, či Turkmenistánu.
Podle nevládní lidskoprávní organizace NESEHNUTÍ je zřejmé, že Česká republika v roce 2014 pokračovala ve vyzbrojování diktátorských a nedemokratických režimů. Ze srovnání se světovým indexem svobody tisku za rok 2015 vyplývá, že až 53 % z hodnoty zbraní vyvezených z České republiky bylo určeno do zemí, které se umístily ve dvou nejhorších kategoriích z hlediska svobody tisku („obtížná situace“ a „velmi obtížná situace“). Oproti roku 2013 je to nárůst o tři procenta.
Také podle indexu Freedom House, který hodnotí míru demokracie, odešlo celkem 42,3 % hodnoty exportu českých zbraní do zemí označovaných za „nesvobodné“, dalších 11 % potom putovalo do zemí „částečně nesvobodných“.
„Česká republika opakovaně selhává v kontrole vývozu zbraní, protože před ochranou lidských práv upřednostňuje zisky zbrojařských firem,“ upozorňuje Hana Svačinková z NESEHNUTÍ. Zodpovědnost podle ní leží především na Ministerstvu zahraničních věcí.
O udělování licencí na vývoz zbraní z České republiky sice rozhoduje Ministerstvo průmyslu a obchodu, to ale musí získat kladné stanovisko Ministerstva zahraničních věcí, které v něm musí zohledňovat lidskoprávní aspekt zakázky a také dodržování mezinárodních závazků.
„Je skandální, že v době, kdy se připravovala nová koncepce zahraniční politiky České republiky, vláda odklepla obrovské zásilky vojenského materiálu do Saudské Arábie, Egypta a dalších nedemokratických zemí. Z pohledu ochrany lidských práv je tato „koncepce“ naprosto katastrofální,“ hodnotí situaci Peter Tkáč z NESEHNUTÍ.
Největším dovozcem zbraní byla Saudská Arábie
Vývoz zbraní z České republiky oproti předchozímu roku prudce stoupl. Jejich hodnota dosáhla 11,5 miliardy korun. NESEHNUTÍ upozorňuje, že na růstu vývozu českých zbraní v roce 2014 mělo výrazný podíl právě vyzbrojování nedemokratických a diktátorských režimů.
Suverénně největším dovozcem v uplynulém roce byla zmíněná Saudská Arábie. Tam skončily zbraně a vojenský materiál v hodnotě 1,9 miliardy korun, to je celkem 16 % hodnoty všech v minulém roce vyvezených českých zbraní.
Saudská Arábie přitom patří mezi nejrepresivnější země světa. Jsou tam zakázány politické strany, nesmí se konat svobodné volby, opozice je pronásledována, stejně tak náboženské, etnické či sexuální menšiny. Známý je případ blogera Raifa Badawiho, který dostal za zveřejňování svých názorů deset let vězení a tisíc ran bičem. Saudská Arábie je také podezřívaná z podpory islamistických skupin. Pod jejím vedením rovněž probíhá bombardování rebely ovládaného Jemenu, které má už několik stovek obětí z řad civilistů.
Otázky vyvolává vývoz zbraní do Běloruska. Podle Českého statistického úřadu tam vloni přišlo 7,5 tun zboží kategorie „Bomby, granáty, torpéda, miny, řízené střely apod. ostatní, ne:pro vojenské účely“ v hodnotě asi 162 tisíc korun. Ve zprávě MPO se však podle NESEHNUTÍ žádný vývoz do Běloruska neuvádí. Evropská unie přitom vývoz určitého zboží do této země zcela zakazuje.
„Česká republika by měla vysvětlit, co přesně do Běloruska vyvezla, aby předešla podezření z vyzbrojování Lukašenkova režimu a obcházení pravidel Evropské unie,” uzavírá Peter Tkáč.
V roce 2014 Česká republika pokračovala také ve vyzbrojování Ukrajiny i Ruska, a to navzdory probíhajícímu válečnému konfliktu na východě Ukrajiny. Do Ruska byly minulý rok vyvezeny zbraně v hodnotě 142,9 milionů korun, na Ukrajinu putoval vojenský materiál za 57,6 milionů korun. Zatímco vývozy do Rusky skončily 1. srpna 2014 kvůli embargu Evropské unie, vývozy na Ukrajinu zastavila česká vláda až začátkem tohoto roku.