Českým vývozcům zbraní se daří, nezřídka ale kšeftují s diktátory
Radek KubalaČeští vývozci zbraní dnes exportují přibližně pětkrát více materiálu než v minulé dekádě. Loni vyvezli dokonce největší objem zboží za posledních dvacet let. Povaha režimů, jež nakupují české zbraně, se naopak příliš nemění.
Největší množství vojenského materiálu od roku 1994, tedy za posledních 20 let, se loni podařilo vyvést českým zbraňovým exportérům. Odhalují to předběžné statistiky Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu zveřejněné v končícím týdnu.
Celková hodnota vyvezeného vojenského zboží dosáhla loni téměř 12 miliard korun. V meziročním srovnání exportního objemu byl zaznamenán 55procentní nárůst, ve srovnání s objemy před deseti lety pak přibližně o pětinásobný.
Zpravodajské agentury připomínají, že všechny citované údaje jsou zatím jen o odhady. Ředitel Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek si nicméně za čísly stojí.
„Jsem přesvědčen, že se náš odhad nebude zásadně lišit od cifer, které zveřejní ministerstvo průmyslu a obchodu v červnu nebo v červenci, až to schválí bezpečnostní rada státu,“ uvedl pro ČTK.
Saúdská Arábie, Vietnam i Jemen
Také občanská sdružení, které systematicky sledují zbrojní export, tvrdí, že českým zbrojařům se daří pořád lépe. Tato ale zároveň upozorňují, že podstatná část vývozu z České republiky míří stále do zemí s diktátorskými a nedemokratickými režimy.
Podle Petera Tkáče z občanské organizace Nesehnutí obchodovali čeští zbrojaři v minulosti velice například se Saudskou Arábií, Spojenými arabskými emiráty, Jemenem, vojáky ovládaným Thajskem, Alžírskem nebo Vietnamem. A minulý rok to bylo zřejmě podobné.
„Konkrétní údaje za rok 2014 ještě nejsou zveřejněné. Není však důvod se domnívat, že by praxe v loňském roce měla být jiná, než v předchozích letech. Je například známo, že Česká zbrojovka nedávno vyvezla 29 tisíc pistolí pro policii juntou ovládaného Egypta, kde podle lidskoprávních organizací zažívají lidé největší potlačování lidských práv v novodobé historii země,“ uvedl Tkáč pro Deník Referendum.
Otázka regulace
Občanská sdružení si v popsaných souvislostech stěžují i na přístup českých ministerstev. která z jejich pohledu vývoz zbraní nedostatečně regulují.
„Regulace vývozu zbraní je (v České republice) velmi laxní. Zodpovědní úředníci na ministerstvu průmyslu a obchodu a na ministerstvu zahraničních věcí evidentně upřednostňují zisk zbrojařských firem před ochranou lidských práv ve světě,“ uvedl Peter Tkáč.
Ministerstva nicméně kritiku odmítají.
„Ve skutečnosti je kontrola zahraničního obchodu s vojenským materiálem u nás důsledná a funguje dokonce na dvoustupňovém principu, kdy dochází v obou fázích k důkladnému vyhodnocování. V prvním stupni spolupracujeme s ostatními ministerstvy, ve druhé fázi je poté zkoumán každý konkrétní obchod,“ řekl Deníku Referendum tiskový mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.