Doutnající větve míru

Vojtěch Srnka

Palestinci musí při olivových sklizních čelit komplikacím jak ze strany státu Izrael, tak ze strany jednotlivých osadníků. Rok od roku se můžeme setkat s horšími případy vandalismu.

Když na území palestinského Západního břehu přijdou podzimní deště, a z místních olivových stromů smyjí prach, který se na nich celé léto usazoval, znamená to, že je čas se pomalu připravit na velkou každoroční událost. Začíná sklizeň oliv.

Mohammad Hamoudah a jeho manželka vlastní jeden z mnoha místních olivových hájů. Loni v říjnu zde sbírali olivy, když si všimli, jak se k nim mezi stromy blíží skupina pěti nebo šesti mužů, s tvářemi skrytými pod šátky. Jedni měli v rukou tyče, jiní pastýřské hole.

Mohammad se ženou utekli do auta, skupina mužů jim ještě stačila rozbít okno a ženu tvrdě praštit do nohy. Když byli čtyři z útočníků později zadrženi policií, ukázalo se, že se jedná o místní izraelské osadníky.

Podobné útoky doprovází každoroční sklizeň oliv s železnou pravidelností. Osadníci vyhánějí sklízející Palestince z jejich olivových hájů pomocí kamenů, holí nebo pálek. Přesto podobné incidenty představují pouhé vyvrcholení celoročního boje palestinského olivového průmyslu o přežití.

Nikdo za to nemůže

Olivové větvičky jsou považovány za symbol míru. Proto tvoří základ loga Organizace spojených národů, a proto nese Picassova holubice míru olivovou větvičku ve svém zobáku. Otrhávání oliv z místních často i staletých stromů je významnou kulturní událostí, které se zúčastňují celé palestinské rodiny.

×
Diskuse
IH
April 15, 2015 v 21.46
Blízkovýchodní relativita
Na stránkách DR se objevují se značnou četností články kritizující stát Izrael. Přes jejich kvantitu nelze proti takové kritice, zvláště je-li konkrétní, nic namítat. Sám nehodnotím vývoj v Izraeli pozitivně, i když vnímám, že jde o součást globálnějších tendencí. Podstatné je také prostředí, jímž je stát obklopen. Jiné je, když ČR leží mezi nynějším Rakouskem a Německem a odlišné, když Izrael hraničí se současným Egyptem a Sýrií. Mám za správné máme-li vyšší očekávání a nároky na Izrael než třeba na Egypt a kritika Izraele je v tomto smyslu signifikantní.
Jsem si vědom těžkého údělu mnoha Palestinců. Na druhé straně nemám asi dost imaginace na to, abych si dovedl představit povahu vlády takového Hamásu v Gaze. Ostatně nynější krize kolem bývalého uprchlického tábora v Sýrii ukazuje, kde jsou problémy, o nichž se píše, a kde jiné, jejichž naléhavost umožňuje stěží balit. Ostatně soudím, že krize současných států muslimského západu je něčím, co by za "příznivějších" okolností mohlo snadno pohltit celou Palestinu. Garantem toho, že se tak nestane zcela a nadlouho, by posléze byl nejspíš ...Izrael.