Mládek plánuje zahájení přípravy dostavby reaktorů v Temelíně a Dukovanech
Radek KubalaMinistr průmyslu a obchodu Jan Mládek chce zahájit přípravu stavby dvou nových reaktorů v Temelíně a Dukovanech. Vyslovil se tak v národním akčním plánu pro rozvoj jaderné energetiky v České republice, o kterém bude v pondělí jednat vláda.
Mládek žádá o schválení dílčího atomového plánu, ve které navrhuje utratit až dvatřicet miliard korun na přípravu a získání povolení na dostavbu dvou reaktorů v Temelíně a Dukovanech. Zásadní rozhodnutí o výši nezbytných garancí pro investory dostavby má však padnout až v roce 2025.
Ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD v atomovém plánu připouští možnost dotací pro nové reaktory formou Contracts for Difference nebo pokrytím podpory ze státního rozpočtu. Inspiruje se tak výstavbou reaktorů ve Velké Británii, kterou povolila Evropská komise.
Podle ekologických organizací Calla, Hnutí Duha a Aliance pro energetickou soběstačnost Mládek ve výpočtu budoucích nákladů na spotřebitele a státní rozpočet počítá s příliš nízkými investičními náklady reaktorů.
„Předkladatelé návrhu na podporu nových českých reaktorů zvažují především překopírování britského modelu garantovaných výkupních cen. Předpoklad, že vyjednají lepší cenu než Britové, je ovšem přehnaně optimistický,“ řekl energetický expert Hnutí DUHA Karel Polánecký.
Ekologové se nejvíce obávají vyšších nákladů na spotřebitele elektřiny a státní rozpočet. Podle nezávislé konzultační společnosti Candole Partners se za stejné státní podpory, jakou získal projekt ve Velké Británii, můžou za třicet pět let dotace společnosti ČEZ vyšplhat až na bilion korun.
Ministr Mládek sice v návrhu ponechává posouzení o udělení dotací až na dobu za deset let, přesto chce již nyní podnikat kroky k výstavbě dalších reaktorů. Podle ekologů by taková situace mohla budoucí vlády přivést doslova do jaderné pasti.
„Ministerstvo průmyslu by si mělo konečně sundat růžové brýle, kterými se dívá na jadernou energetiku. Rozestavěné projekty atomových elektráren ve světě jasně ukazují, že nejde o levnou hračku, nýbrž o projekty za stovky miliard, které vyžadují státní podporu ve formě různých dotací,“ řekl ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák.
Ekologické organizace také připomínají, že se resort průmyslu a obchodu dlouhodobě vyhýbá porovnání nákladů jaderné energetiky s jinými energetickými zdroji. Odkazují pak na studii německého think-thanku Agora, podle které například cena solárních elektráren klesne v přístím desetiletí o třetinu.