Transatlantická úmluva, boj o budoucnost Evropy
Xenie KaduchováJaké důsledky mohou plynout z Transatlantické obchodní a investiční úmluvy? V plánu je vytvoření speciálního arbitrážního soudu tvořeného úzkou skupinou korporátních právníků, tedy vytvoření paralelní, privilegované justice pro korporace.
Představte si, že vlastníte krásnou zahradu. Je plná květin, keřů, je zde příjemně a vy si postavíte altán, který vám poskytuje stín. V tu chvíli vás zažaluje prodejce slunečníků, protože vám chtěl prodat své zboží. Speciální arbitrážní soud, ke kterému vás prodejce slunečníků popožene, rozhodne, že vás prodejce žaluje oprávněně, neboť mu ušel budoucí zisk.
Zdá se to nelogické a nesmyslné? Myslíte si, že je taková situace absurdní a nemůže k ní nikdy dojít? Mýlíte se — taková řešení, ovšem na úrovni nadnárodních korporací a států, se chystají. V plánu je vytvoření speciálního arbitrážního soudu tvořeného úzkou skupinou korporátních právníků — jinými slovy vytvoření paralelní, privilegované justice pro korporace.
Tento záměr je jednou z částí ujednání, které se skrývá pod nic neříkající zkratkou TTIP nebo ještě méně srozumitelným názvem Transatlantická obchodní a investiční úmluva. Ne snad, že by justice neznala institut arbitrážních soudů — ostatně, Česká republika je zemí, která má s arbitrážemi bohaté zkušenosti. Vzpomeňme jen kauzu CME nebo Diag Human. Zde však jde o něco jiného.
Bohuzel postoj CSSD je spise vstricny. Cim se tedy CSSD lisi od TOP 09 ?