Mír na Ukrajině? Snad do Vánoc

Petr Jedlička

Volby v separatistických republikách byly nelegální, přesto však znamenají určitý přelom. Boje se nyní nejspíše opět rozhoří. V nejlepším z možných scénářů budou jen lokální a skončí do několika týdnů.

Pravdu mají dle mého soudu ti, kdo tvrdí, že donbaští separatistické porušili organizací nedělních voleb Minský protokol. V podmínkách dohodnuté cesty k míru bylo jasně stanoveno, že vláda, resp. parlament v Kyjevě přijme zákon, který umožní povstalecké správě zorganizovat vlastní místní volby. A tento zákon byl skutečně přijat; avšak volby se měly vypsat na 7. prosince, ne na 2. listopadu, a měly to být volby komunální, zatímco lidé v Doněcké a Luhanské lidové republice si v neděli volili parlamenty a prezidenty.

Jenomže — záleží na tom? Je sice zajímavé sledovat, jak Putinova vláda ohýbá termín „místní volby“ z minského ujednání s podobnou kreativitou, s jakou ohýbal Bushův kabinet v roce 2003 formulaci „přinutit ke splnění mezinárodních závazků“ z rezolucí o Iráku. Ale co víc? Podmínky příměří byly od 5. září porušeny nesčetněkrát.

U doněckého letiště se stále bojuje, dohodnutá třicetikilometrová zóna bez těžkých zbraní dosud neexistuje a podle pátečních čísel OSN zahynulo v bojích na východní Ukrajině od jara 4035 osob, z čehož 300 za posledních deset dní. Tak jakápak dohoda...

Vítěz prezidentských voleb v Doněcké lidové republice, dosavadní „premiér“ Alexandr Zacharčenko. Foto Twitter

Zda byly nedělní volby v tzv. Doněcké a Luhanské lidové republice opravdovými volbami, to ať posoudí každý podle svých oblíbených odborníků. Z běžného zpravodajství bylo zřejmé, že ve volebních místnostech hlídali ozbrojenci, že roli mezinárodních pozorovatelů hrála agentura ABSE, jejíž zkratka se v ruštině vyslovuje podobně jako OBSE, ale kterou řídí rakouský fašista Ewald Stadler, i že na billboardech a v televizích bylo vidět jen dosavadní vůdce separatistických republik, třebaže kandidovali i jiní.

×
Diskuse
Ano, tímto se definitivně stávají Minské dohody cárem papíru.
Další z nadějí shořela tak snadno, jako kůra ukrajinských bříz.

A ano, zájem o mrkev, brambory a zelí není vysvětlení.
Přes všechny výhrady značná část, dá se říct průkazná většina, donbasanů nechce s Kyjevem nic mít. Masa nemůže otočit na obrtlíku jako jedinec, takže to vypadá na nové státy v Evropě. Společné (spolu)dílo kyjevské války a moskevské propagandy.
Je otázka, co to udělá se "zbytkem" Ukrajiny, co s Evropou, co s mezinárodní situací a právem...

Na stolech kremelských stratégů leží asi už jen tři složky.
-- Podpora DLR a LLR v přibližně stávajících hranicích.
-- Pozemní přístup na Krym
-- Novorusko (tj. od Podněstří po Charkov)

Myslím, že bude válka.
November 4, 2014 v 12.23
Hm, vážná věc je, že teď tam ty Rusy mohou pozvat i oficiálně
No, jestli budou chtít rozšiřovat území, což zřejmě chtějí, tak žádné oficiality nebudou, bylo by to zatažení Ruska do války.
Spíš tipuji zintenzivnění humanitární pomoci.
November 4, 2014 v 22.18
Je to právě taková past: Pokud se bude bojovat jenom trochu, zvládnou to sami s ruskými zbraněmi, poradci a nájemníky. Pokud začně nějaká větší ofenzíva, a jestli bude mít úspěch, mohou teď směle požádat Rusko o humanitární intervenci.

Z vnějšího pohledu se mi přijde, že by pro kyjevskou vládu bylo nejlepší zatnout na nějaký čas zuby a nechat Donbas Donbasem s otevřenou nabídkou na pomoc a autonomii, protože pro Rusko bude živení takto velkého celku ohromná zátěž. Na jaře by se pak vidělo dál... ale nezdá se mi to teď už reálné. Porošenko ostatně již hrozí, že vezme nabídku autonomie zpět...