Vlastním referendem ve Skotsku nic neskončilo
Petr JedličkaVětšina Skotů se vyslovila proti odtržení, jejich hlas ale i tak přinese závažné změny. Některé z důsledků referenda přitom ovlivní celou Británi. A zřejmě nejen ji.
55,3 procenta pro „Ne“, 44,7 pro „Ano“; dva miliony hlasů pro setrvání, 1,6 milionu pro odtržení. Takto dopadlo velké referendum o znovunabytí skotské nezávislosti, které se konalo ve čtvrtek 18. září.
Pro setrvání Skotska v rámci Británie se vyslovilo nakonec více lidí, než předpovídaly průzkumy, a to ještě nemohli hlasovat Skotové mimo Skotsko, kterých třeba jen v Anglii žije na 750 tisíc.
Účast se navíc vyšvihla nad 85 procent, což je voličský zájem, který jsme například u nás zažili naposledy v roce 1992.
Výsledek je tedy jasný a legitimní. Pro nezávislost se vyslovila většina pouze v přístavním městě Dundee, v metropoli Glasgow a ve dvou jeho příměstích, tedy ve čtyřech okrscích. Ve zbylých osmadvaceti okrscích převážili stoupenci unie.
I vůdčí postava skotských nacionalistů, dosavadní skotský „First Minister“ a iniciátor celého referenda Alex Salmond už vyzval k přijetí „demokratického verdiktů většiny Skotů“. „Vůle lidu je zřejmá“, uvedl, a musí „být respektováná“.